Съоснователят на Microsoft Бил Гейтс казва, че разработването на изкуствения интелект (AI) е най-значимият технологичен напредък от десетилетия.

В блогпост Гейст определи AI като също толкова фундаментално изобретение, колкото създаването на микропроцесора, персоналния компютър, интернет и мобилния телефон.

"Това ще промени начина, по който хората работят, учат, пътуват, получават здравни грижи и общуват помежду си," казва Гейтс. В публикацията си той се фокусира върху технологиите, използвани от инструменти, като чатбота ChatGPT.

Разработен от OpenAI, ChatGPT е чатбот с изкуствен интелект, който е програмиран да отговаря на въпроси, използвайки естествен език, наподобяващ човешкия.

Екипът, който стои зад тази технология, получи през януари 2023 г. многомилиардна инвестиция от Microsoft, в която Гейтс изпълнява ролята на съветник.

Това обаче не е единственият чатбот с AI на пазара, след като Google наскоро пусна конкурентния Bard.

Гейтс заяви, че се среща с компанията OpenAI, която стои зад ChatGPT, от 2016 г.

В блога си той посочва, че е предизвикал екипа на OpenAI през 2022 г. да обучи AI, така че да издържи изпит по биология, с изискването изкуственият интелект да не бъде обучаван да отговаря конкретно на биологични въпроси.

Няколко месеца по-късно те представят резултатите – почти 100-процентов резултат с един грешен отговор от 50.

След изпита Гейтс казва, че помолил изкуствения интелект да напише отговор на баща на болно дете. "Чатботът написа един добре обмислен отговор, който вероятно беше по-добър, отколкото някой от всички, които присъствахме там, можеше да даде," казва Гейтс.

"Знаех, че съм станал свидетел на най-значимия напредък в технологиите от графичния потребителски интерфейс (GUI) насам", допълва той.

Разработването на GUI води до операционните системи Windows и Mac OS през 80-те години на миналия век и остава ключова част от компютърните системи и днес.

Гейтс казва, че според него технологиите, свързани с AI, ще доведат до подобен напредък.

Бъдещето на AI

Гейтс, който е съпредседател на фондацията на Бил и Мелинда Гейтс, призова правителствата да си сътрудничат с индустрията за "ограничаване на рисковете" от AI, но казва, че технологията може да бъде използвана за спасяването на животи.

"Подобренията, в основата на които е AI, ще бъдат особено важни за бедните страни, в които са по-голяма част от смъртните случаи на деца под 5 г.," пише Гейтс.

"Много хора в тези страни никога не стигат до лекар, а изкуственият интелект ще помага на здравните работници да бъдат по-продуктивни."

Някои от примерите, които той посочва, са изпълнението на повтарящите се задачи, като попълване на застрахователни искове, документация и водене на бележки.

За да може това да се случи обаче, Гейтс призовава за целенасочен подход към AI технологиите в бъдеще.

"Пазарните сили няма да създадат по естествен начин AI продукти и услуги, които да са в помощ на най-бедните," казва той. "Точно обратното е по-вероятно.

"С надеждно финансиране и правилните политики, правителствата и филантропската общност могат да гарантират, че изкуственият интелект ще се използва за намаляване на неравенството.

"Точно както светът има нужда най-умните хора да се фокусират върху най-големите проблеми, ние ще трябва да фокусираме изкуствения интелект върху най-големите световни проблеми."