Представянето на професионална автобиография е задължително при кандидатстването за работа.

Много хора обаче подценяват този елемент от работната комуникация или го приемат като обикновена формалност, в резултат на което не отделят достатъчно време при подготовката на своето CV. 

В буквален превод от латински език фразата "curriculum vitae" (откъдето идва и съкращението CV) означава "отчет за живота" и, в повечето случаи, би трябвало да подхождаме към автобиографията си точно по този начин - давайки максимално точно описание на всичко, с което сме се занимавали до момента, а не просто изброявайки предишните си работодатели. 

Факт е, че личното интервю на работодателя с бъдещия служител също е изключително важно и определящо за това дали интересите и очакванията им ще съвпаднат и, в крайна сметка, ще могат да работят заедно.

Но качествената и информативна (или, съответно, не особено изпипаната) автобиография обикновено е първото нещо, което попада в ръцете на експертите по човешки ресурси и от нея може да зависи дали въобще ще бъдете поканени на интервю. 

Точно по тази причина е добре да ѝ отделите нужното време и внимание. 

Как трябва да изглежда една добре написана автобиография? 

Един от основните принципи, които е добре да следвате, когато пишете професионалната си автобиография, е да включите в нея възможно най-голям обем полезна информация, но в максимално кратък текстови обем.  

Лошите примери обикновено са в двете крайности. В първата попадат автобиографиите "по шаблон", в които не присъства почти нищо друго, освен предишните работодатели и, евентуално, заеманата длъжност.

Да, те обикновено са достатъчно кратки, но и не дават почти никаква конкретна информация за уменията или професионалните постижения на кандидите. 

В другата крайност са пространните автобиографии, с двуцифрен обем от страници, в които присъстват и най-малките детайли от работното ежедневие на кандидатите, а в някои случаи дори и за личния им живот, което почти никога не е добра идея.

Вероятно тези обемни съчинения съдържат много ценна информация, но тя, за съжаление, се губи в "морето" от излишни данни. Експертите, на които е необходима, получават още десетки и дори стотици подобни CV-та, които трябва да прегледат и нямат нито време, нито възможност да вникнат в дълбочината на текста. 

Ето няколко ключови стъпки, които могат да послужат като добра отправна точка, за да не попаднете в нито една от тези две крайности. 

1. Започнете с ясно и кратко резюме. То трябва да подчертае вашите ключови умения и опит само с няколко изречения.  

2. Съобразете автобиографията си с конкретната работа, за която кандидатствате. Прочетете внимателно описанието ѝ и се уверете, че вашето CV подчертава уменията и опита, които са най-подходящи за позицията.

3. Включете раздел за вашето образование и всички квалификации или сертификати, които сте получили през годините.

4. Избройте трудовия си опит в обратен хронологичен ред, като започнете с най-новата си работа. Включете името на компанията, длъжността си и периода, в който сте работили там. Използвайте отделни точки, за да опишете вашите отговорности и постижения във всяка роля.

5. Подчертайте постиженията си, вместо просто да изброявате задълженията и отговорностите си. Използвайте конкретни примери, за да покажете как сте допринесли за развитието на предишните си работодатели.

6. Включете всяка подходяща доброволческа работа, стажове или дейности, които подчертават вашите умения и опит.

7. Използвайте ключови думи, които са подходящи за работата, за която кандидатствате, но не прекалявайте. Вашето CV трябва да е лесно за четене и да не е претрупано с "индустриален жаргон".

8. Използвайте чист и професионален шрифт и се уверете, че вашето CV е добре организирано и лесно за четене. Избягвайте използването на ярки цветове или изображения, които могат да отвлекат вниманието от съдържанието.

9. Проверете внимателно автобиографията си за правописни и граматически грешки. Помолете някой друг да я прочете, за да "улови" грешките, които може да сте пропуснали.

Това е елемент, който често се подценява, но наличието на подобни пропуски в едно CV може директно да го изпрати "в кофата", независимо от неговото съдържание.

Как да направите така, че автобиографията ви да се отличава от всички останали? 

Едно от най-често срещаните опасения от страна на кандидатстващите за работа е да не изпратят автобиография, която е твърде скучна или "шаблонна".

Със сигурност, при наличието на много кандидати за една и съща позиция, е добре да се отличите от тълпата още с представянето на своето CV. 

Но е добре това да стане по максимално "елегантен" начин, а не чрез огромен шрифт в крещящи цветове, изпълнен с емотикони, например. Подобен подход би постигнал по-скоро обратния ефект. 

Визуалното оформление обаче със сигурност не е за подценяване. Използването на модерен и привлекателен формат на автобиографията, който се отличава от конвеционалната черно-бяла палитра, е добра идея.

Той обаче трябва да остане професионален и лесен за четене, без да съдържа излишни графични изображения, които изместват вниманието от основната информация. 

Хубаво е да демонстрирате своето лично отношение към работото в автобиографията. Индивидуалността е част от професионализма, но имайте предвид, че тя не означава да "изпъстрите" своето CV с излишни подробности за личния си живот.

Идеята е да демонстрирате ролята на личния си характер във всички описани от вас професионални постижения.  

Можете да осигурите и допълнителен контекст към описанието на професионалния си път.

Например, ако сте ръководили проект, можете да споменете колко членове на екипа сте ръководили, какъв е бил техният профил, както и обхвата на проекта, дори той да не е пряко свързан с новата позиция, за която кандидатствате. 

Кои са нещата, които никога не трябва да включвате в професионалната си автобиография? 

Лична информация, като вашето семейно положение, раса, религия или сексуална ориентация, не е от значение за вашата квалификация и като цяло не е добра идея да присъства в професионалната ви автобиография.

Хобита или интереси, които не са свързани с работата, също не са особено подходящи. Да, понякога може би е полезно да опишете някои от тях, които подчертават уменията ви, но в повечето случаи личните интереси не би трябвало да вървят "ръка за ръка" със служебните.  

Не е необходимо да включвате препоръки в автобиографията си. Вместо това можете да споменете, че всички справки от предишните ви работодатели са налични при поискване.

Повечето хора са изкушени да включат целия си професионален опит в своето CV, но понякога част от него може би няма никаква връзка с работата, за която кандидатствате и по-скоро би ѝ навредил.

Особено ако на някакъв етап от живота си сте се преквалифицирали и сте преминали в индустрия или сектор, който няма нищо общо с предишните ви занимания. 

Въпреки че е важно да предоставите пълна картина на трудовата си история, уверете се, че се фокусирате върху опита, който е подходящ за работата, за която кандидатствате.

Може в миналото да сте бил изключително способен главен готвач на престижен ресторант, но това няма особено голямо значение, ако в момента кандидатствате в софтуерна компания.

Ако имате много опит, помислете за персонализиране на автобиографията си, за да подчертаете най-подходящите детайли за конкретното работно място. 

Историята на заплатата или очакванията за нея също не са сред подходящите атрибути на едно CV. Тази информация може да бъде обсъдена по-късно в процеса на интервюто.

Непрофесионални имейл адреси или профили в социалните мрежи са особено неподходящи за порфесионални взаимоотношения. Уверете се, че вашата информация за контакт е професионална и подходяща за позицията, за която кандидатствате.