Всички познаваме такива хора – те сякаш имат специално умение да подаряват. Без значение от повода или липсата на такъв, техните подаръци винаги са подходящи: обмислени, уникални и лични.
Но как го правят? И по-важното - как можем ние, останалите, също да го направим? Ето пет съвета, от които да започнете:
1. Не чакайте повод
Ако случайно попаднете на нещо, което незабавно ви накара да мислите за някой специален човек в живота си, защо да не го вземете и да не му го подарите просто така?
Очевидно това не винаги е възможно – особено ако се касае за известно произведение на изкуството или емблематична дизайнерска чанта. Но по-малките дреболии, подарени без повод, са чудесен начин да покажете, че ви е грижа.
Тези спонтанни, изненадващи подаръци не могат да се приемат като задължение и не са плод на обмисляне – те карат получателя им да се чувства ценен.
2. Наблюдавайте
Колкото и изкушаващо да е да попитате хората какво искат, това може да покаже липса на въображение и усилия – и да лиши получателя от радостта от прекрасна изненада. А отговори на този въпрос винаги ще се намерят, ако сте едновременно търпеливи и наблюдателни.
Воденето на списък с желани подаръци може и да изглежда малко прекомерно, но този подход няма да ви струва нищо, а ще ви се отплати добре. Когато хората изглеждат наистина заинтересовани от дадена тема или идея, добавете я към списъка си.
Ако ги чуете да правят комплименти на друг човек за маратонки, парфюми или бижута, запишете си го. Тези малки бележки ще ви помогнат да си изградите ясна представа за вашия подарък и ще направят процеса на избор много по-лесен в дългосрочен план.
3. Подарък в съответствие с отношенията
Избирането на подходящ подарък обикновено изобщо не е толкова лесно колкото звучи, тъй като уместността е нещо субективно. Разликата между успешния и несполучливия подарък, в крайна сметка, може да се крие в това колко добре познавате човека отсреща.
Ако купите нещо изключително луксозно или лично – бельо, парфюм или бижу, например – за някого, когото не познавате особено добре, в крайна сметка, може да го накарате да се почувства неудобно.
И обратното – ако подарите на вас близък нещо, което не е предназначено лично за него, например тоалетни принадлежности или подаръчен ваучер, това може да го разочарова.
4. Скъпият подарък не означава ценен подарък
Изследванията са установили, че колкото по-скъп е подаръкът, толкова по-голяма оценка очаква подаряващият го. Но истината е, че само защото нещо има огромна цена и много крещящ статус, това не означава автоматично, че е страхотен подарък.
Парите не са единственият показател, с който да измерваме щедростта. Времето, усилията, проницателността и емоционалната интелигентност са еднакво, ако не и по-важни, когато става въпрос за избор на подаръци.
Благодарение на комбинацията от капитализъм, маркетинг и социални медии, много от нас смятат, че единственият начин да подарите хубав подарък е да се разделите със значителна сума пари.
Но изборът на уникален подарък, който може дори да е плод на ваши умения или занаят, е изключително ценен и вероятно ще донесе радост, благодарение на това колко личен и наистина ексклузивен е.
Така че следващия път, когато търсите подарък, имайте предвид, че за получателя вложеното старание е много по-важна от стойността му.
5. Не става въпрос за вас
Често срещана грешка е да купувате подаръци на други хора, които бихте харесали за себе си. Съвсем естествено е да бъдете привлечени от тях.
Едно от най-простите и ефективни неща, до които можете да прибегнете, преди да изберете нещо, е да направите крачка назад и да се попитате дали то е перфектно за получателя му – или перфектно за вас.
Не правете и грешката да влизате в конкурентна или реципрочна динамика, когато става въпрос за подаръци. Откриването на брилятния подарък трябва да ви кара да се чувствате добре - но най-вече защото сте направили получателя му щастлив.
Ако очаквате, че ще получите много похвали за избора си или нещо друго в замяна, трябва да преосмислите подхода си.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Как публичните банки помагат в борбата с климатичните промени?
12.11.2024Победата на Тръмп изстреля пазарите нагоре. Какво следва оттук нататък?
12.11.2024Jaguar спря продажбата на нови автомобили във Великобритания
12.11.2024И Помпей ограничава броя на посетителите
12.11.2024От кои банки у нас най-често се теглят кредити?
12.11.2024Топ 10 на университетските градове в САЩ
12.11.2024