Водещите световни компании за търговия със суровини отчитат рекордни печалби за 2022 г. Според тях, индустрията е достигнала пик, който е малко вероятно да се повтори през 2023 г.

Trafigura, Vitol, Gunvor, Mercuria и CCI очакват рентабилността им да бъде по-ниска тази година, тъй като стоковите пазари се връщат към нормалните нива на волатилност, пише Financial Times. 

Най-големите търговци на суровини пожънаха огромни печалби през 2022 г., водени от изключителната нестабилност на енергийните пазари, включително десетократното увеличение на европейските цени на природния газ след руската инвазия в Украйна, която доведе до спиране на по-голямата част от доставките от Русия за Европа.

„Мащабът на това е нещо, което не мисля, че енергийният пазар е виждал“, коментира Джеф Уебстър, главен финансов директор на базираната в Швейцария Gunvor.

Джеф Делапина, главен финансов директор на Vitol - най-големия независим енергиен търговец в света, заяви, че тази година вероятно ще видим намаляване на волатилността на стоковите пазари.

Vitol обяви по-рано тази седмица, че оборотът ѝ почти се е удвоил през 2022 г. - до 505 милиарда долара спрямо 279 милиарда долара в предходната година.

Печалбата на компанията за 2022 г. не е обявена, но според експертите, тя вероятно се е увеличила двукратно спрямо предишния рекорд от 2021 г. и надхвърля 10 милиарда долара.

По-големите търговски къщи се възползваха от достъпа си до капитал миналата година, което им позволи да продължат да търгуват дори на изключително нестабилни пазари, когато капиталовите изисквания се увеличиха.

„Миналата година ни даде възможност да се възползваме от прилични маржове. Мисля, че сега всичко това малко се променя. Вероятно през 2022 вече достигнахме върха на възходящия цикъл“, коментира Делапина пред FT. 

"В моменти, когато има нестабилност на пазара и екстремни дисбаланси между търсенето и предлагането, нашата роля е да се намесим. Когато тази намеса е успешна, печелим пари", заяви Ричард Долчети, който управлява финансите на базираната в САЩ CCI.

И докато част от нестабилността на стоковите пазари започва да се нормализира, част от търговските компании очакват още турбуленции през следващите години.

„Вярвам, че нестабилността на стоковите пазари ще остане. Говорим не само за Русия, но и за Китай. Говоря за енергийния преход, който по същество ще предизвика повече нестабилност на редица пазари“, смята главният финансов директор на Trafigura Кристоф Салмон. 

Главният финансов директор на Mercuria Гийом Bермерш също е на мнение, че рискът от потенциална нестабилност остава и основните проблеми на пазарите на суровини не са решени. 

Повечето частни търговски къщи предпочитат да не споделят финансовите си резултати, но малкото оповестени досега числа са рекордни.

Trafigura е една от малкото големи частни търговски къщи, която публикува своите финансови резултати за 2022 г. и те показват рекордна печалба от 3.5 милиарда долара за последното тримесечие.

То идва като допълнение към отчетената нетна печалба от 7.1 милиарда за финансовата година, приключваща през октомври, което беше годишен рекорд.

Базираната в Швейцария Mercuria отчита нетна печалба от 3 милиарда долара през 2022 г. спрямо 1.25 милиарда за предходната година при оборот от 174 милиарда долара.

В публично регистрираната Glencore печалбите преди лихви и данъци в нейното подразделение за търговия се повишават до 6.4 милиарда долара миналата година, което е ръст от 73% спрямо предходната година.