Норвежка оръжейна компания заяви, че център за данни на TikTok поглъща цялото свободно електричество в региона ѝ, което означава, че компанията не може да отговори на нарастващото глобално търсене на муниции.

Експерти коментират все повече огромните изисквания на големите технологични компании и как използването на електроенергия от страна на техните центрове за данни причинява проблеми за други индустрии.

"Притеснени сме, защото виждаме как съхранението на видеа с котки подлага на изпитание нашия бъдещ растеж," казва пред FT Мортен Брандтзeг, главен изпълнителен директор на Nammo.

Според него, търсенето на артилерийски снаряди е 15 пъти по-голям от обикновеното - тенденция, която се дължи на войната в Украйна.

Засега не става ясно дали Nammo продава муниции на Украйна. В годишния отчет на компанията за 2021 г. се посочва, че основните ѝ клиенти са държави от ЕС и НАТО, които пък оказват сериозна помощ на Украйна, откакто Русия нахлу в страната.

В района, в който Nammo има производство в Норвегия обаче, отбранителната ѝ дейност не се ползва с приоритет пред другите индустрии при използването на електричество.

Електроенергията се предоставя на принципа „първи дошъл, първи обслужен“, според енергийния доставчик Elvia за региона Рауфос, който се намира на около 120 км северно от Осло.

От енергийната компания са заявили пред FT, че не разполагат със свободен капацитет за увеличаването на производството на Nammo, тъй като той вече е обещан на TikTok.

Говорител на Elvia е заявил, че ако Nammo поръча допълнителен капацитет, осигуряването му ще "отнеме време", тъй като мрежата трябва да бъде "подсилена."

Брандтзег казва, че е мислил по въпроса дали не е съвпадение, че китайската компания TikTok възпрепятства разширяването на производството на оръжейна компания.

"Не мога да изключа вероятността развиването на тази дейност близо до отбранителна компания да не е случайност," казва той.

TikTok и други технологични гиганти се сблъскват с критики по отношение на използването на електроенергия от тяхна страна.

През юли в публикация на FT се посочва, че употребата на електроенергия от страна на големи компании, в това число Microsoft, Oracle, LG, Huawei, Amazon, и Dell, затруднява строителството на нови жилища в Лондон.

Поради изчерпването на капацитета на електрическата мрежа, английската столица е изправена пред налагането на забрана за ново жилищно строителство до 2035 г., се посочва в публикацията.

В доклад от 2019 г. на ирландския електропреносен оператор EirGrid има сходни заключения за Ирландия, която е популярна дестинация за европейските центрове за данни на глобални компании.

Докладът установява, че центровете за данни често имат нужда от "същото количество електроенергия, колкото голям град" и могат да съставляват "29% от търсенето на електричество в Ирландия до 2028 г."