Възобновяемите енергийни източници са осигурили рекордните 32% от електроенергията в световен мащаб през миналата година, според доклада на мозъчния тръст Ember.

Общото търсене на електроенергия пък е нараснало с 4% вследствие на топлинните вълни и центровете за данни.

Опасенията относно енергийната сигурност, подсилени от търговската война, предизвикана от митата на президента на САЩ Доналд Тръмп, биха могли допълнително да повишат търсенето на възобновяема енергия през тази година, казва пред Reuters анализаторът в Ember Юън Греъм.

Обявяването на митата доведе до срив на енергийните и фондовите пазари и породи опасения относно глобална рецесия.

Греъм казва, че макар да е прекалено рано да се каже дали митата ще засегнат търсенето на електроенергия през тази година, секторът на възобновяемата енергия би могъл да се възползва.

"Страните мислят за своята сигурност и енергийна сигурност повече от когато и да било и смятам, че това означава, че местната възобновяема енергия, като вятърната и слънчевата, би могла да става все по-привлекателна."

Увеличението на дела на генерираната от ВЕИ електроенергия, в това число вятърна, водна и слънчева, като част от глобалния енергиен микс през 2024 г., подобрява предишния рекорд 30% от предходната година, според данни на Ember.

"Въпреки геополитическите и икономическите препятствия, индустрията на възобновяемата енергия е добавила допълнителни 858 тераватчаса TWh производство към системата през миналата година — повече от общото годишно потребление на електроенергия на Великобритания и Франция," посочва Брус Дъглас, главен изпълнителен директор на Global Renewables Alliance.

Увеличението в потреблението на електроенергия за изкуствен интелект, центрове за данни, електромобили и термопомпи е допринесло с 0.7% към ръста в търсенето в световен мащаб през миналата година, според доклада.

Топлинните вълни през 2024 г. са увеличили търсенето на електроенергия за охлаждане, което е добавило още 0.7%, или 208 тераватчаса (TWh) към общото глобално увеличение, се казва в съобщението.