Очите са повече от прозорец към душата - те са и отражение на когнитивното здраве на човека.

„Окото е прозорецът към мозъка“, казва офталмологът д-р Кристин Гриър, директор в Института за невродегенеративни заболявания в Бока Ратон, Флорида. „Можете да надникнете директно в нервната система, като погледнете в задната част на окото, към оптичния нерв и ретината.“

Учените изследват как окото може да помогне при диагностицирането на болестта на Алцхаймер преди появата на симптомите. Заболяването вече е напреднало в момента, в който се засягат паметта и поведението.

„Болестта на Алцхаймер започва в мозъка десетилетия преди първите симптоми, като загуба на паметта“, казва неврологът д-р Ричард Айзъксън, който специализира в превенцията на Алцхаймер в Института за невродегенеративни заболявания.

Ако лекарите успеят да идентифицират заболяването в най-ранните му стадии, хората биха могли да водят по-здравословен живот и да контролират рисковите фактори, като високо кръвно налягане, висок холестерол и диабет, казва Айзъксън.

Окото знае

Колко рано можем да видим признаци за когнитивен упадък в очите? За да открие отговорът на този въпрос, скорошно проучване изследва дарена тъкан от ретината и мозъка на 86 души с различна степен на умствено увреждане.

„Нашето изследване е първото, което прави задълбочен анализ на протеиновите профили и молекулярните, клетъчните и структурните ефекти на болестта на Алцхаймер в човешката ретина и как те съответстват на промените в мозъка и когнитивната функция“, казва главният му автор Мая Коронио-Хамауи, професор по неврохирургия и биомедицински науки в Cedars-Sinai в Лос Анджелис, за CNN.

„Тези промени в ретината корелират с промени в части от мозъка, наречени енторинален и темпорален кортекс - център за памет, навигация и възприемане на времето“, казва Коронио-Хамауи.

Изследователите събират проби от ретината и мозъчната тъкан в продължение на 14 години от 86 човешки донора с болестта на Алцхаймер и леко когнитивно увреждане - най-голямата група проби от ретина, изследвана някога.

След това те сравняват проби от донори с нормална когнитивна функция с тези с леко когнитивно увреждане и тези с по-късен стадий на болестта на Алцхаймер.

Проучването, публикувано през февруари в списание Acta Neuropathologica, установява значително повишаване на бета-амилоида - ключов маркер за болестта на Алцхаймер, при хора както с болестта на Алцхаймер, така и с ранен когнитивен упадък.

Микроглиалните клетки намаляват с 80% при тези с когнитивни проблеми, установява проучването. Тези клетки са отговорни за възстановяването и поддържането на други клетки, включително изчистването на бета-амилоид от мозъка и ретината.

„Бяха открити и маркери на възпаление, което може да бъде също толкова важен знак за прогресиране на заболяването“, казва Айзъксън.

„Констатациите са очевидни и при хора без или с минимални когнитивни симптоми, което предполага, че тези нови очни тестове може да помогнат при ранна диагностика,“ допълва той.

Тъканната атрофия и възпалението в клетките в далечната периферия на ретината са най-показателни за когнитивния статус, установява проучването.

„Тези открития може да доведат до разработването на техники за образна диагностика, които да ни позволят да диагностицираме болестта на Алцхаймер по-рано и по-точно“, казва Айзъксън, „и да наблюдаваме нейното прогресиране неинвазивно през окото.“