Пътешествениците, избрали за пътуването си италианския регион Трентино-Алто Адидже, наричан още Южен Тирол, вероятно трудно ще открият място за настаняване.

Причината – местните власти въведоха ограничение в броя на туристите, които нощуват в района.

Министърът на туризма на страната Арнолд Шулер посочва пред CNN, че регионът е „достигнал лимита“ на броя посетители, които може да поеме.

През 2022 г. малката област в северната част на Италия посреща 34 милиона посетители, тълпящи се в района заради невероятната природа на Доломитите и спокойните туристически пътеки покрай ледникови езера.

Местните власти предложиха новите ограничителни мерки, за да гарантират, че обектите в региона с изключителна природна красота, като ледниковото езеро Лаго ди Брайес и алпийската поляна Алпе ди Сюси, няма да бъдат пренаселени.

Броят на посетителите с нощувка ще бъде ограничен до нивата от 2019 г., като новите правила влизат в сила незабавно, за да се намали прекомерният туризъм.

Не се разрешава откриването на още къщи за гости, отдаване на имоти през Airbnb или хотели, освен ако съществуващи такива не бъдат закрити.

През последните пет години броят на имотите в портфолиото на Airbnb в района нараства с 400 процента, което води до увеличаване на трафика и повече посетители.

Често има опашки от хора, избрали да се разхождат наоколо по едно и също време, което разваля ефекта от „сливането“ с природата, според местните власти.

Нарасналата популярност на региона се отразява и на местните жители, затруднявайки ги да намерят достъпни жилища и да шофират, без да попаднат в задръствания.

В новите правила достъпът до ледниковото езеро Лаго ди Брайес ще изисква предварителна регистрация, за да се избегне задръстването на пътеките му от твърде много хора. Забраняват се и моторните превозни средства.

Достъпът до Алпе ди Сиузи - огромна алпийска поляна в подножието на планината, също е ограничен, като не се допуска движението на частни превозни средства между 9 сутринта и 17 часа вечерта. Посетителите ще имат достъп до мястото само с градски транспорт.

Арнолд Шулер оправдава мерките, като казва: „Туристите идват тук, за да се разходят и да видят красиви места, а не да попаднат в задръстване.

Туристическият сектор е много важен за нас, за работните места и за икономиката, но достигнахме лимита, така че предприехме тези мерки, за да гарантираме по-добро управление на потока от хора и настаняване на туристите.“

Една от най-популярните италиански дестинации – Венеция, също обяви, че въвежда туристически данък, за да се пребори със свръхтуризма.

Дневните посетители ще се таксуват с между 3 и 10 евро на ден, а ако не ги платят, рискуват глоба от 300 евро.