
Търсенето на ядки кашу се е понижило драстично след пандемията от коронавирус, на фона на високата инфлация и увеличеното производство.
Ръстът в произвежданата продукция води до понижени цени на кашуто, казват пред Ройтерс фермери, купувачи и експерти в сектора.
„Никой не иска ядките ми, дори ако им поискам по 0.24 долара (бел. ред. 0.44 лева) за килограм вместо средната цена от 0.50 долара (0.92 лв. за килограм)", казва 36-годишният Дриса Дембеле, който притежава ферма с площ от 40 дка.
От миналогодишната реколта той губи 33 000 долара, тъй като не успява да препродаде ядките, които изкупува и произвежда.
В Катиола, както и в други градове на Кот д'Ивоар, като Барейли, Корого, Одиене и Бондуку, където се произвежда около 80% от кашуто в световен мащаб, фермери и търговци все още държат огромни количества ядки на склад от последните два сезона.
Кот д'Ивоар, която е най-големият производител на какао в света, вече е и водещ производител на кашу.
През 2011 г. производството е 400 000 тона, като расте до 1 млн. тона през 2022 г. Очакванията са, че през настоящата година то ще се задържи на подобни нива.

Производството обаче се увеличава и в други държави в този период, казва Ганеш Раджараман от Olam Food Ingredients.
Според него, минималните гарантирани цени на кашуто, както и рекордните изкупни стойности на ядката от 2016-2018 г., са насърчили много фермери да навлязат в сектора. Увеличеното производство създава излишък, който пък понижава цените.
Това води Кот д'Ивоар до невиждана до момента криза, въпреки държавните субсидии и стимулите за местните производители. Във втория по големина град в страната Барейли работата във фабриките е почти спряла, тъй като служителите не получават заплати.
Собствениците отчитат няколко много добри години, като част от тях вземат огромни заеми в отговор на плановете на правителството за стимули в сектора. Спадът в търсенето и в цената на кашуто обаче ги изправя на ръба на фалита.
„Изминаха два месеца, откакто спряхме да произвеждаме каквото и да е. Доставчиците си искат парите, но ние сме на червено“, казва директор на завод за преработка в града. „До месец може би ще затворим, нямаме достатъчно пари, за да продължим“, е мнението на шеф на друга фабрика.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
ИНТЕРИОРНИ ВРАТИ HÖRMANN
Калкулатори
Най-ново
Как ще се превалутират пенсиите в евро?
преди 1 часAI ще замени 80% от работните места до 2030 г. и ще погълне компании от Fortune 500
преди 2 часаЗастрашени костенурки споделят плаж с отломки от ракети на SpaceX
преди 3 часаОт мини към мегавати: В Бобов дол ще строят гигафабрика за батерии
преди 3 часаКибератака засегна данни на 6 млн. клиенти на авиокомпания
преди 4 часаКак щатският долар се превърна в световната резервна валута?
преди 4 часаПрочети още
Искрен Митев: Отлив в ПП имаше и преди, но не заради корупция!
darik.bgПопитах AI кои са най-невероятните неща, които е научил от общуването си с българи
darik.bgКметът на район "Западен" в Пловдив: Никой не ме е притискал за обществени поръчки, целта е да се хвърли кал по ПП
darik.bgОще един нападател си стяга багажа от Ботев Пловдив
dsport.bgСтанислав Ангелов: Създаден съм за спортен директор, но няма да работя като такъв! (ВИДЕО)
dsport.bgJuly morning е всеки ден, когато си майка
9meseca.bg