
Търсенето на ядки кашу се е понижило драстично след пандемията от коронавирус, на фона на високата инфлация и увеличеното производство.
Ръстът в произвежданата продукция води до понижени цени на кашуто, казват пред Ройтерс фермери, купувачи и експерти в сектора.
„Никой не иска ядките ми, дори ако им поискам по 0.24 долара (бел. ред. 0.44 лева) за килограм вместо средната цена от 0.50 долара (0.92 лв. за килограм)", казва 36-годишният Дриса Дембеле, който притежава ферма с площ от 40 дка.
От миналогодишната реколта той губи 33 000 долара, тъй като не успява да препродаде ядките, които изкупува и произвежда.
В Катиола, както и в други градове на Кот д'Ивоар, като Барейли, Корого, Одиене и Бондуку, където се произвежда около 80% от кашуто в световен мащаб, фермери и търговци все още държат огромни количества ядки на склад от последните два сезона.
Кот д'Ивоар, която е най-големият производител на какао в света, вече е и водещ производител на кашу.
През 2011 г. производството е 400 000 тона, като расте до 1 млн. тона през 2022 г. Очакванията са, че през настоящата година то ще се задържи на подобни нива.

Производството обаче се увеличава и в други държави в този период, казва Ганеш Раджараман от Olam Food Ingredients.
Според него, минималните гарантирани цени на кашуто, както и рекордните изкупни стойности на ядката от 2016-2018 г., са насърчили много фермери да навлязат в сектора. Увеличеното производство създава излишък, който пък понижава цените.
Това води Кот д'Ивоар до невиждана до момента криза, въпреки държавните субсидии и стимулите за местните производители. Във втория по големина град в страната Барейли работата във фабриките е почти спряла, тъй като служителите не получават заплати.
Собствениците отчитат няколко много добри години, като част от тях вземат огромни заеми в отговор на плановете на правителството за стимули в сектора. Спадът в търсенето и в цената на кашуто обаче ги изправя на ръба на фалита.
„Изминаха два месеца, откакто спряхме да произвеждаме каквото и да е. Доставчиците си искат парите, но ние сме на червено“, казва директор на завод за преработка в града. „До месец може би ще затворим, нямаме достатъчно пари, за да продължим“, е мнението на шеф на друга фабрика.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
България се изкачва в класация на най-влиятелните паспорти през 2025 г.
преди 8 часаСелото, в което всички снимат за YouTube
преди 8 часаПет признака, че е време да смените работата си
преди 8 часаБрутна и нетна заплата - какво трябва да знаем?
преди 9 часаЗа десетилетие: Светът е похарчил $8.5 трлн. за IT устройства
преди 10 часаСпад в акциите на Nike, Adidas и Puma заради митата спрямо производствените им центрове в Азия
преди 10 часаПрочети още
Орбан прие Нетаняху въпреки заповедта за арест на съда в Хага
darik.bgКитай и ЕС готвят реципрочни мерки срещу митата на Тръмп
darik.bgТурското правителство глоби Meta заради отказ да блокира акаунти, свързани с протестите
darik.bgГьозтепе на Стоилов обърна Бешикташ на Солскяер край Босфора за 1/2-финал в Купата
dsport.bgБУТОНКИТЕ: Вуцов спря алармата в Левски!
dsport.bgНова детска книга на български за Международния ден на детската книга: „Пазителят на Луната“ от Зошенка
9meseca.bg