Турската лира поевтиня със 7% - до рекордно ниско ниво днес, като това е най-голямата дневна разпродажба от историческия срив от 2021 г., след като новоизбраното правителство изглежда облекчи стабилизиращите мерки в преминаването си към по-традиционна парична политика.

Лирата беше поставена под натиск, откакто президентът Реджеп Ердоган беше преизбран за президент на 28 май. Тя се търгуваше на ниво от 22.98 лири за долар по-рано днес.

Преди това пък лирата падна до исторически минимум от 23.16 лири за долар, с което поевтиняването на турската валута от началото на годината достигна над 19%.

Ердоган обяви новия си кабинет през уикенда и назначи Мехмет Шимшек - добре приет от чуждите инвеститори бивш вицепремиер, за финансов министър. Шимшек по-късно заяви, че икономическата политика трябва да се завърне към "рационалната основа".

Пазарите също така очакват назначението на нов управител на централната банка, който да замени Сахап Кавджъоглу, под чието ръководство бяха осъществени пониженията на лихвите съгласно нетрадиционната парична политика на Ердоган.

"Виждаме нормализиране на паричната политика," заяви пред Reuters Тим Аш от BlueBay Asset Management. "Мисля, че сме свидетели на ефекта от натиска, който Шимшек оказва върху централната банка за рационална политика."

През по-голяма част от тази година турските власти се намесваха на валутните пазари, използвайки десетки милиарди долари, за да поддържат нивото на лирата.

Банкери твърдят, че продължаващото постепенно поевтиняване на валутата ще доведе до подобряване на пазарните условия и спиране на понижението на резервите на централната банка.

"Ден след ден лирата се приближава до ниво, което няма нужда да бъде поддържано с резерви. Очаквам турската валута да продължи да поевтинява още известно време," казва форекс трейдър, допълвайки, че резките понижения днес показват, че валутата се доближава до "очакваните нива."

Някои анализатори прогнозират, че турската валута ще поевтинее до диапазона от 25-28 лири за долар.

Под натиска на Ердоган, който се определя като "враг" на лихвените проценти, централната банка понижи основната си лихва от 19 на 8.5% през 2021 г. с цел повишаване на икономическия растеж и инвестициите.

Това обаче предизвика рекорднно поевтиняване на лирата през декември 2021 г. и повиши инфлацията до 24-годишен връх от 85% през миналата година.

Завръщането на Шимшек, който беше финансов министър и вицепреимер в периода 2009-2018 г., е сигнал за отдалечаване от нетрадиционните понижения на лихвите - въпреки високата инфлация, която доведе до обезценяване на стойността на лирата с над 80% за пет години.

Ердоган обмисля да назначи Хафизе Гайе Еркан, високопоставен банков ръководител в САЩ, за управител на централната банка, информира по-рано през семдицата Reuters. Еркан се е срещнала с Шимшек в Анкара в понеделник.

Еркан би била петият управител на централната банка за последните четири години, след като Ердоган уволняваше предишни управители като част от честите смени в курса на паричната политика.

Турските власти се надяват, че чуждестранните инвеститори ще се завърнат след продължилия с години отлив, но пазарни наблюдатели предупреждават, че Ердоган и в миналото е прибягвал до конвенционални финансови мерки, но скоро след това е променял позицията си.

"Дори и без политическа намеса, процесът по поставянето на Турция на един устойчив път ще бъде турбулентен и вероятно ще включва значителна девалвация на лирата," казва Пол Макнамара, директор Развиващи се пазари в компанията за управление на активи GAM.

"Смятаме, че справедливата стойност на лирата е вероятно с около 15% по-ниска, но ограничаването на девалвацията без значителна външна подкрепа ще бъде отчайващо трудна задача," казва той преди днешния спад.

"Ортодоксалните мерки ще включват преди всичко позволяване на лирата да намери устойчиво ниво без интервенции и отказ от капиталовия контрол, който на практика съществува в момента."