
Знакови археологически и културни обекти в пограничните региони на България и Турция ще бъдат обновени и пригодени за туристически посещения по Програма ИНТЕРРЕГ VI-A ИПП България – Турция 2021-2027 г.
С над 15.6 млн. евро ще бъдат финансирани 16 проекта по Интегрираната териториална стратегия на програмата, насочена към устойчив и приобщаващ икономически растеж, чрез подобряване на конкурентоспособността, дигиталната и зелена трансформация.
Проектите са в обхвата на Приоритет 2 „Интегрирано развитие на трансграничния регион“ и ще осигурят значителни инвестиции в туризма, инфраструктурата и икономическите дейности в 13 български общини:
- Бургас,
- Камено,
- Карнобат,
- Малко Търново,
- Поморие,
- Средец,
- Димитровград,
- Харманли,
- Свиленград,
- Тополовград,
- Ямбол,
- Тунджа,
- Стралджа.
Целта е да се увеличи туристическият потенциал чрез нови туристически продукти и услуги и подобряване на бизнес средата.

Възстановяват знакови обекти в Ямбол
Сред одобрените проекти е „Нови възможности за устойчив туризъм“ на стойност 1.2 млн. евро, разработен от общините Ямбол и Одрин. Той предвижда реновиране на знакови обекти.
Сред тях е възстановяване на стара часовникова кула в Ямбол, съществувала до преди повече от 100 години. Спомената в един от пътеписите на английския офицер граф Джордж Кепъл от 1829 г., който тогава пътувал през Балканите.
Проектът предвижда още цялостно реновиране на интериора на Брънековата къща и създаване на музейна експозиция. Сградата, която носи влиянието на тревненската архитектурна школа и сецесиона, е построена през 1908 г. и е обявена за паметник на културата.
Била е собственост на семейството на родения в Трявна Петър Брънеков – адвокат и теоретик на кооперативното движение, който загинал в Първата световна война през 1916 г.
Общината ще създаде и нова атракция - „Конски трамвай“. Идеята е туристите да могат да се докоснат до историята на единствената в България дековилна железница, която е била теглена от коне и е функционирала в града през 20-те години на ХХ-ти век, за да транспортира муниции и храни за фронта.
Ще се организират тематични изложби и исторически възстановки на значими периоди от историята на Ямбол и Одрин, които да допринесат за популяризиране на местния туризъм.
Общата стойност на проекта е 1 222 743 евро, като проектните партньори от Община Одрин осигуряват съфинансиране от 245 499 евро.
Реставрират Изворът на белоногата в Харманли
С финансиране от програмата ще се реставрира и „Изворът на Белоногата/ Герганина чешма“ в Харманли в рамките на проекта „Марица – Пътешествие през времето“ с бюджет от 975 372 евро.
Паметникът от национално значение е свързан с произведението на Петко Славейков, прославящо силата на духа на българската жена и красотата на българското село.
Проектът, който обединява четири партньора, включва също обновяване и съживяване на друг паметник на културата – сградата в музеен комплекс „Странджа“, част от Исторически музей „Проф. Александър Фол“ в Малко Търново, както и инициативи за създаването на целогодишен туристически продукт, който ще съхрани и популяризира общото историческо наследство на България и Турция.

Графична база Бургас се превръща в културно-образователен център с музей
С близо 1 млн. евро Националната художествена академия – филиал Бургас и Дирекция „Култура и Туризъм“ – Одрин ще реализират проекта „Туризъм чрез култура – нашето общо бъдеще“.
Инициативата предвижда възстановяване и съхраняване на културните постижения на художници, творци и скулптори чрез популяризиране на специфичния духовен климат на трансграничният регион.
Проектът предвижда основно обновяване на сградата на Графична база Бургас за създаване на културно-образователен център с музей, както и разработване на иновативен пътуващ туристически център от другата страна на границата – хибридно превозно средство за интерактивно и VR представяне (чрез виртуална реалност) на културното наследство на региона.
Одобрени са и средства за археологически проучвания и внедряване на мерки за дигитализация на разкритите ценности.
По проект „Изследване на миналото – Експериментална археология като катализатор за туризъм и растеж“ се предвижда развитието на археологически кампус. Той ще се реализира в три ключови исторически обекта – Археологически комплекс „Акве Калиде“ в Бургас, крепостта „Русокастро“ в община Камено и Експозиционен център „Ашаъпънар“ в Къркларели, Турция.
С над 944 хил. евро се предвиждат нови проучвания и интегрирани мерки за развитие на туризма чрез създаване на съвместно дигитално приложение за връзка с местни туроператори и популяризиране на новата експериментална археологическа дестинация с цел подобряване на трансграничния туристически маркетинг и брандингова стратегия.
Подкрепа и за екотуризма
Ще бъде предоставена подкрепа също за проекти, насочени към развитие на екотуризма и модернизация на туристическата инфраструктура чрез изграждане на нови туристически маршрути и велоалеи, подобряване достъпа до природни и културни забележителности и изграждане на зони за отдих, обновяване на исторически и културни забележителности чрез създаване на нови експозиционни и обществени пространства в пограничния региона.
Ще се финансират и мерки за дигитализация на туристическите услуги чрез иновативни платформи и мобилни приложения, улесняващи достъпа на туристите до информация и услуги.
Обучителни програми за местни предприемачи, насочени към укрепване на конкурентоспособността и разширяване на пазарните възможности
Проектите включват широки партньорства между публични институции, неправителствени организации и бизнес структури от двете страни на границата, подкрепят иновациите и устойчивото използване на природните и културни ресурси, целят създаването на нови работни места и подобряване на икономическите и социални перспективи за местните общности.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Български град - втори в Европа за достъпни уелнес пътувания
преди 12 часаСамо днес: БДЖ пуска най-стария възстановен за движение парен локомотив от София до Банкя
преди 13 часаЦелувката Shinkansen: Едно от най-любопитните съкровища на Япония
преди 13 часаПроизвеждаме 150 000 тона консерви на година
преди 13 часаFitch потвърди дългосрочния кредитен рейтинг на България
преди 13 часаМондиал 2030: На 3 континента и с 64 отбора?
преди 14 часаПрочети още
Инвестиция за бъдещето: Нов високоскоростен влак в Италия свързва по-бедните южни части със севера
darik.bgХеликоптер се разби в река Хъдсън (ОБНОВЕНА)
darik.bgСлед объркани ембриони, жена в Австралия роди чуждо бебе
darik.bgБайерн обърна и изпусна Дортмунд в последния Дер Класикер на Мюлер
dsport.bgБУТОНКИТЕ: ЦСКА би леко, но остава в странна ситуация
dsport.bgЛазаровден в България – празник на пролетта, плодородието и надеждата за нов живот
9meseca.bg