„Свършиха ми държавите за посещение, затова създадох своя собствена“, казва Ранди Уилямс, популярен и като R Dub!.

Диджеят от Сан Диего е известен и като „султана на Слоуджамастан (Slowjamastan)“.

Работещ като телевизионен оператор, Уилямс прекарва живота си в опити да посети всяка страна по света. След като му остава само една призната от ООН нация, той решава да купи парцел от 11.07 акра в калифорнийската пустиня, за да създаде нова „държава“, кръстена на неговото радиошоу.

Носейки най-хубавия си костюм и слънчеви очила, султанът на Слоуджамастан официално обявява независимост от Съединените американски щати в 12:26 ч. на 1 декември 2021 г., докато излъчва на живо от своя правителствен „офис“ на открито в столицата на страната му Дубландия.

Две години по-късно и след въвеждането на доста странни закони (носенето на Crocs, например, е забранено), републиката има всички атрибути на новосъздадена национална държава.

Издава собствени паспорти, притежава свой собствен флаг, печата своя собствена валута и има национален химн, който се изпълнява на държавни празници.

Република Слоуджамастан дори претендира за наличието на над 500 регистрирани граждани, докато за още 4500 се твърди, че са условно одобрени или чакат за издаване на документи.

Днес Уилямс, поставил си за цел да посети всяка страна по света, кани туристите в Република Слоуджамастан, планирайки да създаде най-голямата „микронизация“ в света.

Султанът на Слоуджамастан

„Когато не съм в радиото, вероятно пътувам до страна, за която повечето хора не са чували“, казва Уилямс пред CNN малко преди да се отправи към Туркменистан - последната страна в неговия списък от 193 признати от ООН нации.

„Една от причините да създам Слоуджамастан беше, че след 193 държави исках да посетя 194-а,“ допълва той.

Официално наречена Обединени територии на суверенната нация на народна република Слоуджамастан, самопровъзгласилата се „държава“ на Уилямс се намира край Калифорнийския щатски път 78, на два часа и половина път с кола северозападно от Сан Диего.

Малкият парцел земя не е нищо повече от пустиня, но Уилямс издига огромен знак „Добре дошли в Слоуджамастан“ до магистралата. Построява и граничен контролен пункт, развявайки цветното знаме на Слоуджамастан над своя министерски кабинет.

Уилямс е вдъхновен да създаде своя собствена страна, след като посещава различни „микронации“ – самопровъзгласени територии, често управлявани от ексцентрични лидери, по време на пътуванията си по света.

През август 2021 г. той посещава Република Молосия - микронация от 11.3 акра в Невада, която обявява независимост от Съединените американски щати през 1998 г. Там му е организирана лична обиколка от „негово превъзходителство президента Кевин Бо“.

Когато се връща у дома в Сан Диего, Уилямс веднага започва да чертае грандиозни планове за собствената си микронация. През октомври 2021 г. той купува парцел земя за 19 000 долара и до декември обявява независимостта на Слоуджамастан.

Диктатура в пустинята

„Ние сме диктатура през повечето време“, казва Уилямс, докато обяснява системата на „държавно управление“ на своята република.

„От време на време ще провеждаме специални церемонии по гласуване и референдуми. Наскоро позволих на гражданите да изберат нашия национален плод, спорт и дори как да бъде кръстено нашето национално животно,“ допълва той.

Може да изглежда парадоксално една „република“ да има за държавен глава диктатор-султан, но именно това е целта на Уилямс.

Пътуванията му го водят до някои от най-любопитните дестинации в света и той вижда от първа ръка странните култове към личността и противоречията, които съществуват на места, като Севернокорейската народнодемократична република.

Уилямс обича да позира за снимки и да прави публични обръщения, облечен в яркозелената си султанска униформа, обсипана с изкуствени военни награди, златни пагони и тъмни слънчеви очила.

Той наема „гранична охрана“ и се обгражда със „служители по сигурността“, когато е домакин на събития в Република Слоуджамастан.

Налага и серия забрани, които всички граждани и посетители трябва да спазват, за да избегнат „прогонване“. В момента тези забрани включват „носене на Crocs“, „припяване на рап парчета“ и „хора, поставящи краката си на таблото на колата“.

Характерът и облеклото на султана на Слоуджамастан са начинът на Уилямс да подчертае абсурдите в политиката и диктатурите по света.

Доста хора споделят неговия микронационален експеримент. Те могат да кандидатстват за гражданство и длъжности в кабинета чрез уебсайта на Слоуджамастан, който е доста популярен, а кандидатите възлизат на хиляди.

Страната вече е отворила границите си за туристи, като султанът изброява пред CNN Travel най-популярните дейности - правене на селфита пред знака Слоуджамастан, посещение на Площада на независимостта и търсене на неуловимата миеща мечка Слоуджамастан - националното животно на държавата.

Следващият грандиозен план на Уилямс е да събере достатъчно средства, за да построи „мързелива река, ферма за броненосци, заведение за монголско барбекю и, разбира се, гигантска статуя/паметник на Великия водач (на него).“

В търсене на дипломатическо признание

Уилямс казва, че работи върху създаването на дипломатически връзки с други страни и е подпечатал своя паспорт от Слоуджамастан в 16 различни държави по време на последните си пътувания, включително Южна Африка, Нова Зеландия, Вануату и Съединените щати.

Той изяснява, че Слоуджамастан технически отговаря на критериите за суверенна национална държава, определени от Конвенцията от Монтевидео от 1933 г.

Сред изискванията са страната да има постоянно население, определена територия, правителство и капацитет да влиза в дипломатически отношения с други държави – всички тях Република Слоуджамастан е изпълнила, според Уилямс.

Следващият етап е султанът да получи признание за отделянето на неговата микронация от Съединените щати, въпреки че това е малко пресилено дори за диджея.

„Малко съм разочарован да призная, че въпреки имейлите и личните съобщения до президента Байдън във Facebook, Twitter, Instagram и MySpace, всички те са непрочетени“, обяснява Уилямс. „Може би са в папката му със спам. Продължаваме да ги изпращаме.“