Почитателите на шоколада ще трябва да преглътнат горчив хап, защото цените на любимия им хранителен продукт се очаква да нараснат още, на фона на поскъпването на какаото.

Цените на шоколада са нараснали с около 14% през последната година, показват данни на NielsenIQ. Според някои пазарни анализатори те са на път да продължат да вървят нагоре, заради ограниченото предлагане на какао, което е важна съставка в обичания от мнозина хранителен продукт.

“Пазарът на какао отчита забележително повишение на цените. Този сезон е вторият пореден с недостиг, като се очаква запасите от суровината да намалеят до необичайно ниски нива,” казва пред CNBC Сергей Четвертаков, анализатор в S&P Global Commodity Insights.

В петък цената на какаото скочи до 3160 долара на метричен тон, което бе най-високото ниво от 5 май 2016 г. Суровината за последно се търгуваше на цена от 3171 долара за метричен тон.

Според Четвертаков, началото на метеорологичния феномен Ел Ниньо се очаква да доведе до по-слаби от очакваните валежи и до силния вятър Харматан в Западна Африка, където основно се отглежда какаото. Кот д‘Ивоар и Гана допринасят с над 60% от глобалното производство на какао.

Феноменът Ел Ниньо се характеризира с по-горещо и сухо време от обикновеното в екваториалната част на Тихия океан.

Четвертаков очаква пазарът на какао да бъде засегнат от нов недостиг в следващия сезон, който е в периода октомври – септември следващата година. Това означава, че фючърсите на какаото може да поскъпнат до 3 600 долара на метричен тон, по негови оценки.

“Смятам, че потребителите трябва да се подготвят за вероятността за по-високи цени на шоколада,” казва той, тъй като производителите на шоколад са принудени да прехвърлят по-високите производствени разходи на потребителите вследствие на повишаващите се разходи за суровини, енергия и по-високите лихвени проценти.

Цената на какаовото масло, което е основна съставка за производството на шоколад, е нараснала с около 20% от началото на годината, според данни на Mintec.

“Тъй като шоколадът се произвежда основно от какаово масло, неговата цена има най-пряко отражение върху движението на цените на шоколада,” казва Андрю Мориарти от Mintec.

Той допълва, че консумацията на какао в Европа е “близо до рекордно високи нива в Европа.” Старият континент е най-големият вносител на суровината в света.

Захарта, която е друга основна съставка на шоколада, също поскъпва, като през април достигна 11-годишен връх.

“Цената на фючърсите на захарта продължава да намира подкрепа от продължаващите опасения около предлагането в Индия, Тайланд, Китай и ЕС, където сухите метеорологични условия засегнаха реколтата,” се посочва в доклад на BMI, част от Fitch Solutions, от 18 май.

При това положение високите цени на шоколада не се очаква да паднат скоро.

“Продължаващото голямо търсене, вследствие на всевъзможни икономически индикатори, би могло да поддържа цените високи в обозримо бъдеще,” казва Дарин Нюсъм, старши анализатор в Barchart.

Той смята, че само ако търсенето започне да намалява, ще започнат да падат и цените на шоколада, но на този етап това не се случва, според него.

Цените на черния шоколад ще бъдат засегнати най-сериозно, тъй като той съдържа по-големи количества какао в сравнение с белия и млечния шоколад.

“В резултат на това най-засегната ще бъде цената на черния шоколад, която зависи из цяло от цените на какаовите съставки,” казва Мориарти от Mintec.