Светът на стартъп компаниите в ранен етап на развитие е една динамична и непрекъснато развиваща се сфера, в която амбициозни предприемачи се стремят да превърнат своите иновативни идеи в успешен бизнес.

От онлайн изданието The Recursive са подбрали няколко български стартъп компании в ранен етап на развитие,  привлекли вниманието на местни инвеститори с потенциала си за растеж.

Те са подкрепени от местни компании за рисков капитал, като Vitosha Venture Partners, Eleven Ventures, Innovation Capital и New Vision 3 Fund.

Ето ги, подредени по азбучен ред:

1. Brain Foods

Brain Foods е веганска марка за здравословни храни. Компанията участва активно в глобалните усилия за намаляване на консумацията на животински продукти в храните и напитките, като има за цел да елиминира експлоатацията на животни във веригите на доставки.

Стартъп компанията набра 550 000 евро през ноември 2022 г., като сред инвеститорите бяха Vitosha Venture Partners, New Vision Fund 3 и ProVeg Incubator.

2. Diplom.id

Diplom.id е друг интересен играч сред българските стартъп компании в ранен етап на развитие. Това е инструмент за проектиране, подписване, изпращане и удостоверяване на дипломи и сертификати.

Компанията набра 35 000 евро от програмата ACCELERATE на Vitosha Venture Partners през май 2023 г.

3. FlatAway

FlatAway е български стартъп в сектора на жилищните имоти, който предлага иновативния модел “жилището като услуга”, съобразен с поколението, което работи дистанционно. Платформата предлага разнообразна гама от професионално управлявани имоти с гъвкави периоди за наем.

Платформата използва базирана на абонамент система, което позволява на дигиталните номади да сменят местоположението си, но без да им се налага да коригират плащанията по своя наем.

Стартъпът набра 300 000 евро от Eleven Alpha през март тази година. Освен това компанията набра успешно средства и през платформата за групово финансиране SeedBlink.

4. Karavani.bg

Karavani.bg иска да предефинира клиентското изживяване при наемането на каравани в страната. Стартъпът предлага селекция от проверени каравани, като рационализира целия процес от избора до резервацията.

Компанията получи 50 000 евро инвестиция от Innovation Capital през 2022 г.

5. Nomad Cabins

Nomad Cabins предлага високачествени, сглобяеми панелни къщи от дърво като устойчива алтернатива на конвенционалното строителство. Техните модели комбинират съвременен дизайн с естествени материали и комфортно обзавеждане и могат да бъдат монтирани в рамките на месеци.

Компанията набра 50 000 евро от програмата ACCELERATE на Vitosha Venture Partners през май тази година.

6. Novatio

Решението на Novatio има за цел да рационализира и автоматизира управлението на доставките, предлагайки различни приложения на клиенти, диспечери, шофьори и складове. То пести време и пари, като планира автоматично доставките с автомобил и маршрутите.

7. Petstay

Сред обещаващите български стартъп компании в ранен етап на развитие се нарежда и Petstay. Това е платформа, която позволява на собствениците на домашни любимци да поверяват без притеснения косматите си приятели на грижите на доверени професионалисти, докато те отсъстват.

Услугата представлява надеждна алтернатива на традиционните хотели за домашни любимци, елиминирайки досадното търсене на приятели или съседи, които да се грижат за домашните любимци.

Компанията набра 38 000 евро от програмата ACCELERATE на Vitosha Venture Partners през май 2023 г.

8. Pleggi

Мисията на Pleggi е да въведе иновации в процеса по кандидатстване за работа чрез поредица от кратки онлайн игри, които оценяват ефективно познавателните способности и чертите на характера.

Сливайки сферите на науката и технологиите, Pleggi събира поведенчески данни, които дават възможност да се установи дали работодател и кандидат за работа си подхождат.

По същество, Pleggi се занимава с предизвикателствата около субективните и пристрастни решения преди предварителния подбор на персонал, при които често се разчита на повече на CV-тата на кандидатите за работа, отколкото на техните истински умения и потенциал.

Фокусирайки се повече върху решаването на проблеми и минимизирането на зависимостта от традиционните материали за кандидатстване за работа, Pleggi има за цел да ограничи пристрастията и да гарантира по-точна оценка на това дали кандидатът е подходящ за конкретните позиции.

9. RelaxifyApp

RelaxifyApp е създадена от психолози и предлага базирано на доказателства цялостно решение, което има за цел да повиши познавателното, физическото, социалното и емоционалното благосъстояние на хората.

Приложението интегрира геймифицирани технологии за психическо здраве, предоставяйки на потребителите начини за разпускане и ободряване.

10. Sappience

Към обещаващите български стартъп компании се присъединява и Sappience. Този стартъп предлага управление на жизнения цикъл на физически активи на глобални компании, покривайки целия спектър от управлението на активи.

Продуктът на компанията подпомага работещи с физически активи компании в сектори, като телекомуникациите, енергията и комуналните услуги, фасилити мениджмънта, логистиката и транспорта и други.

Стартъп компанията набра 150 000 евро от Innovation Capital през 2021 г.

11. TokWise

TokWise представлява SaaS платформа за играчи на енергийния пазар, която им помага да оптимизират решенията си за търговия. Решението на компанията използва изкуствен интелект (AI) и служи като мост между физическите активи и сложните пазари на електроенергия, консолидирайки управлението на портфейли от възобновяеми източници.

Платформата на TokWise обслужва производители на електроенергия от възобновяеми енергийни източници, доставчици на зелена енергия, търговски и индустриални потребители, както и агрегатори, и търговци.

Компанията набра 25 000 евро от Innovation Capital през 2020 г.

12. TouchMenu

TouchMenu се фокусира основно върху дигиталните екосистеми в сферата на хотелиерството и ресторантьорството. Основният продукт на компанията е уеб базираната платформа Virtual Concierge, която предоставя на гостите на хотели широк набор от услуги.

Достъпвайки я от всяко мобилно устройство или таблет, гостите могат да отключат пълния потенциал на техния престой, като просто сканират един QR код.

13. True Insights

True Insights е български стартъп, който предлага SaaS, насочен конкретно към марките за електронна търговия и собствениците на магазини, който анализира качеството на техните продуктови страници и предложения.

Използвайки разработен от компанията AI алгоритъм, продуктът установява ключови елементи и променливи, предоставяйки изчерпателна информация за състоянието на продуктовите предложения.

Нещо повече, True Insights предоставя възможност на компаниите да проследяват и сравняват продуктите на конкуренти, да установяват области за подобрение и да получават ценни съвети за това как да подобрят съдържанието си.

Компанията набра 300 000 евро от програмата Eleven Alpha през март 2023 г.

14. Twisted Technology

Twisted Technology в момента разработва мобилна и уеб базирана платформа, която позволява на потребителите да откриват и да се свързват с най-подходящите услуги за ремонти в зависимост от техните нужди.

В платформата клиентите могат да намерят сервизи, които предоставят услуги за ремонт на персонални компютри, лаптопи, телефони и техните периферни устройства.

Нещо повече, доставчиците на услуги, които използват платформата, получават достъп до усъвършенстван CRM софтуер, оптимизирайки работните си процеси и подобрявайки цялостното качество на предлаганите от тях услуги.

Стартътът получи 30 000 евро от програмата ACCELERATE на Vitosha Venture Partners през май 2023 г.

15. ZhivaAI

ZhivaAI получи голямата награда на финала на преакселераторската програма Beyond през този месец. Компанията е разработила система с AI, която има за цел да открива предракови състояния на шийката на матката.