Губернаторът на Бали обяви забрана за туристически дейности в планините на острова, влизаща в сила незабавно.

Това е опит да се запазят свещените върхове от туристи с лошо поведение, проблемите с които напоследък зачестиха.

Популярни дейности, като планинско катерене и туризъм, вече не са разрешени както за чуждестранни, така и за местни жители.

„Тази забрана ще остане в сила безсрочно, като важи не само за чуждестранни туристи, но и за местните жители, с изключение на религиозни церемонии или борба с природни бедствия“, казва Уаян Костер.

Не е ясно ще има ли наказания за онези, нарушили новите правила, но вече има сведения за депортирани групи чужденци със забрана да се връщат в Индонезия в рамките на шест месеца, съобщава CNN.

Наречен „островът на боговете“, Бали е една от най-популярните туристически дестинации в света, която редовно завоюва челни позиции в глобалните класации. Но тази популярност си има цена. Чужденците редовно се държат лошо и изпробват търпението на местните.

През март Уаян Костер обяви мерки срещу дигиталните номади, които работят незаконно на острова. На туристите вече не им е позволено да наемат мотоциклети след няколко инцидента с инфлуенсъри, изпълняващи безразсъдни каскади.

Новите ограничения са в сила за всички 22 планини на Бали, които вече са затворени за неопределено време.

През 2021 г. местната полиция потвърди, че порнографски видеоклип е заснет на Батур - активен вулкан, популярен сред катерачите и смятан за едно от най-свещените места на Бали.

Тази година на Агунг - най-високия връх на Бали, който също се смята за свещен религиозен обект, руски турист предизвика гняв заради полугола снимка, споделена в социалните медии.

Въпреки че направи публично извинение и участва в „церемония по даряване на боговете“, той беше депортиран от Бали на 12 април и му беше забранено да влиза в Индонезия поне шест месеца.

Планините и вулканите са популярни сред посетителите, които се тълпят в Бали, за да се насладят на плажовете, джунглите и оризовите полета на острова.

Пешеходните преходи и обиколките с джип по изгрев слънце около вулканичните склонове също са особено желани, като осигуряват доходи за местните жители, работещи като шофьори и водачи.

Въпреки че е приветствана заради борбата с неуважителното поведение, последната забрана предизвика гнева на местните балийски общности – особено на тези, разположени в близост до планини и работещи в туристическата индустрия.

„Ние разбираме, че властите преследват онези, които се държат лошо, и ги подкрепяме. Но Уаян Костер трябва да мисли и за балийците, които работят в туризма. Строгата забрана само ще изплаши туристите, което е ужасно“, казва водач на име Че, предлагащ преходи до вулкани и водопади.

„Бали едва започна да се възстановява от пандемията, като сега не е подходящ момент да избираме кои туристи искаме. Вместо това може да се въведат полицейски патрули и глоби“, казва той.

Bali Jungle Treks, която организира обиколки до Батур и Агунг, посочва пред CNN, че бизнесът им все още не е засегнат. „Много хора идват в Бали, за да видят нашите планини“, казва служител на компанията. „Правителството не трябва да забранява това на туристите“.

Предложената забрана трябва да получи одобрение от местния парламент, за да се превърне в официален закон.

Според правителствени служители, тя все още се обсъжда, но властите я подкрепят, като посочват, че местните планински водачи ще бъдат назначени на договор, ако тя влезе в сила.