Транспортът измина дълъг път от ерата на керваните по Пътя на коприната, плашещите морски пътешествия и парните локомотиви и ще продължи да се трансформира в идните години.

Концепции, които изглеждат като извадени от научно-фантастични романи и филми, бързо си проправят път към масовите пътувания и променят всяка стъпка от процеса.

Не след дълго бихме могли да пилотираме пътнически дронове в Сингапур или да достигаме до земната орбита, за да се наслаждаваме на света от ръба на космоса.

Ето какво се задава в бъдещето - от автономни таксита до пътнически дронове, биометрични имиграционни тунели, незабавни езикови преводи и иновативни хотели.

Краят на опашките по летищата

Макар и спорна, биометричната идентификация (потвърждаване на самоличността чрез пръстови отпечатъци, лицево разпознаване или сканиране на ириса) бързо се превръща в предпочитаната технология на летищата по света.

Считана за по-бърз и по-точен начин за проверка на пътниците, биометрията може да намали наполовина времето за обработка за стандартните процедури по летищата, като регистрация на багаж, достъп до салона, качване на борса и имиграционен контрол.

През 2018 г. международното летище на Дубай въведе биометрични тунели на име “Smart Gates”, които използват лицево разпознаване за проверка на самоличността на пътниците, а процесът отнема около 5 секунди.

На други места по света технологията за лицево разпознаване вече се използва ди известна степен на летището в Хонконг, летищата Нарита и Ханеда в Токио, международното летище Индира Ганди в Делхи, лондонското Хийтроу и парижкото Шарл дьо Гол, както и на други летища.

ЕС планира да пусне автоматизирана система за достъп през 2024 г., която използва пръстови отпечатъци и лицеви изображения, за идентифициране на чуждестранните пътници и рационализиране на граничния контрол.

Различни авиокомпании също въвеждат и експериментират с биометричната идентификация.

По-малко изгубени багажи

Случвало ли ви се е да пристигнете в чужда държава и на първия ден да ви се наложи да си купувате бельо, тоалетни принадлежности и дрехи, защото багажът ви е отпътувал в неочаквана посока?

Предвид изгубените милиони чекирани багажи всяка година, не е учудващо, че хората копнеят за технологични решения на този често срещан проблем при пътуванията със самолет.

Някои прибягват до устройства като SmartTag, Tile Pro и AirTag, за да могат да следят багажите си. Други избират по-високо технологични куфари, като Tag Smart на Samsara, който има интегриран AirTag, който се синхронизира с приложението Find My на Apple и използва Bluetooth, за да следи местоположението на багажа.

В бъдеще вероятно ще видим дигитални етикети за багаж с RFID предаватели, които ще заменят традиционните хартиени етикети – еволюция, която би спестила време при чекирането, като в същото време улеснява проследяването на багажа от страна на авиокомпаниите.

Alaska Airlines, Lufthansa и Qatar Airways, както и други авиокомпании, са с едни гърди напред в това отношение, като си партнират с нидерландската компания BAGTAG. Подобни продукти предоставят възможност на пътниците да регистрират и активират табелката на багажа си у дома, след това да го оставят на пункт за самообслужване и да го следят чрез приложение.

Не се изненадвайте, ако в бъдеще станем свидетели на автоматизирана обработка на багажа, базирани на AI програми за разпознаване на куфарите, сканиране с AI и дори глобална база данни с AI, която свързва пътниците с техния багаж. Всички тези решения биха довели до по-малко изгубени багажи в дългосрочен план.

Добавена реалност от следващо ниво

Представете си, че в бъдеще при посещение на галерия Академия във Флоренция ви напътства говореща скулптура на Давид или пък се отправяте на дигитално търсене на съкровище из улиците на Париж.

Изисквайки само телефон и интернет връзка, добавената реалност (AR) може да добави още един интригуващ слой към нашите пътешествия.

Specterras Productions, която се стреми да направи природни и културни чудеса по света по-достъпни посредством технологиите, вече вдъхва живот на подобни изживявания.

“С AR можете да създавате анимирани бюстове в музея. В бъдеще ще можете да се приближите до скулптура на Александър Велики или Херодот и да общувате с нея посредством мобилния си телефон, като във филмовата поредица „Нощ в музея,” казва Майкъл Бриър, главен креативен директор в Specterras.

Той допълва, че технологиите позволяват на хората да разглеждат части от света, които може да нямат възможност да видят лично.

“В икономическо отношение посещението на места като Помпей, Палмира, Мачу Пикчу или Големия бариерен риф е много трудно. За много хора VR и AR ще предоставят добър заместител на тези изживявания,” казва още той.

Ако туристите успеят да се запознаят предварително с VR хотел, ресторант или екскурзия, те вероятно ще са по-уверени, когато правят резервации.

Възходът на летящите таксита

Вероятно сте виждали в интернет видеа с пътнически дронове и електрически летателни апарати с вертикално излитане и кацане (eVTOL), за които не са необходими писти.

Тези футуристични летателни апарати са електрически, супер леки и са оборудвани с автопилот, който дава възможност на обикновени хора да се качат на пилотското място, след инструктаж и полетна симулация с VR, разбира се.

Това е стратегията на компанията LIFT Aircraft, от която твърдят, че всеки може да управлява нейния летателен апарат HEXA в САЩ без лиценз за пилот.

Апаратът предлага много автоматизирани мерки за безопасност като система за избягване на сблъсъци и балистичен парашут за целия самолет.

Компанията е на път да започне да предлага пътнически полети през 2023 г. и планира да позволява на пътниците да управляват самолетите по кратки, живописни маршрути с продължителност между 8 и 15 минути по време на роудшоу в 25 града в САЩ.

В бъдеще клиентите ще могат да намират и резервират полети с LIFT през мобилно приложение.

Други компании, като китайската Ehang, са си поставили като мисия да облекчат трафика чрез летящи дронове таксита.

Базираната в Ню Йорк Kelekona пък планира да предоставя полети с 40-местен електрически автобус дрон като екологична алтернатива на масовия транспорт.

Друга забележителна компания в тази сфера е Volocopter, която е на път да представи флотилия от електрически въздушни таксита в Сингапур и Париж през 2024 г.

Jetson ONE пък е едноместен изцяло електрически eVTOL с възможност за автоматично зависване, стабилен полет и кацане, който може да лети в продължение на 20 минути със скорост до 100 км/ч.

“Електрическите летящи коли ще революционизират приключенските пътувания. Сафарита, планински върхове, посещения на Мачу Пикчу – достигането изведнъж ще стане възможно до всички трудно достъпни в момента места,” казва съоснователят на Jetson Питър Тернстрьом.

Роботизираните таксита набират скорост

И докато някои таксиметрови услуги поглеждат към облаците, други остават твърдо на земята, но със сериозни подобрения.

Базираната в Бостън Motional предлага роботизирани автономни таксита в Лас Вегас (през приложенията Lyft и Uber), които могат да транспортират пътниците до популярни дестинации в града.

На този етап в роботакситата присъства служител на компанията, но се очаква колите да станат напълно автономни до края на тази година.

Друга компания в тази сфера е Waymo (подразделение на компанията майка на Google Alphabet Inc.), която управлява първата напълно автономна транспортна услуга във Финикс от 2020 г.

Предлаганата през приложението Waymo One услуга вече е достигнала до центъра на Финикс, Сан Франциско, а следващият град, в който ще бъде пусната, е Лос Анджелис.

Големи играчи, като Amazon, Tesla и Cruise също се намесват в тази сфера в Северна Америка.

Полети с нетни нулеви емисии на хоризонта

С настъпването все повече на дроновете и eVTOL апаратите, може би се чудите какво следва за добрите стари самолети?

Бъдещето на пътуванията е неразривно свързано с климатичните промени – реалност, която накара Международната организация за гражданска авиация (ICAO) да обяви дългосрочна цел за постигане на нетни нулеви въглеродни емисии до 2050 г.

Базираната в САЩ Eviation Aircraft е с едни гърди напред със своя изцяло електрически самолет “Alice”.

Деветместният самолет трябва да влезе в експлоатация през 2027 г. и има за цел да намали въздействието върху околната среда при регионалните полети. До момента компании, като мексиканския превозвач Aerus, DHL и Air New Zealand са поръчали над 300 самолета Alice.

В следващото десетилетие може да станем свидетели и на завръщането на свръхзвуковите самолети. Базираната в Денвър Boom работи по обновена версия на Concorde, която има за цел да направи свръхзвуковото пътуване много по-тихо, по-зелено и по-достъпно.

Според Boom, самолетът на компанията “Overture” може да транспортира до 80 пасажери при около два пъти по-голяма скорост от традиционните и то без никакви въглеродни емисии.

Това означава, че полет от Ню Йорк до Франкфурт би продължил четири часа, вместо осем.

Няколко авиокомпании, като American Airlines, United и Japan Airlines, вече са направили поръчки за Overture, което е индикатор за увереността на индустрията в бъдещето на свръхзвуковото пътуване.

Трябва да проявим търпение обаче, защото Boom планира да получи одобрение да транспортира пътници най-рано през 2029 г.

Природосъобразни хотели

Подобно на въздушните превози, екологични хотели проправят пътя за по-устойчивия туризъм в бъдеще.

Когато room2 Chiswick отваря в Лондон през 2021 г., той става първият хотел в света с изцяло нетни нулеви емисии.

Хотелът компенсира целия си въглероден отпечатък от строителството, материалите, поддръжката, електричеството и т.н.

В сравнение с типичния британски хотел със сходни размери, room2 използва 89% по-малко енергия на квадратен метър, благодарение на термопомпи, слънчеви панели, водоспестяващи технологии, политика за устойчиви доставки, биоразнообразен зелен покрив и политика на нулеви отпадъци.

В САЩ Hotel Marcel New Haven, Tapestry Collection by Hilton е на път да стане първият хотел с нетни нулеви емисии в страната. Той отваря през май 2022 г., а за ежедневната си дейност използва изцяло слънчева енергия от 1 000 соларни панела, в резултат на което има нетни нулеви въглеродни емисии.

В бъдеще Six Senses Svart се стреми да стане първият енергийно положителен хотел в света, когато отвори през 2024 г. в Полярния кръг в Норвегия.

Със своя дизайн над водата, вдъхновен от местни постройки за сушене на риба, система за слънчева енергия, ресторант с нулеви отпадъци и ефективно управление на водата и отпадъците, хотелът си е поставил за цел да помага на туристите да изследват полярния кръг с отговорност към природата.

Също през 2024 г. се очаква да отвори и Sheybarah Resort, който е изцяло откъснат от електропреносната мрежа и се намира в морски парк в Червено море близо до бреговете на Саудитска Арабия.

Сбогувайте се с езиковите бариери

Би било невероятно човек да може да общува по-задълбочени с хората, които среща, докато пътува.

Представете си, че езиковите бариери останат в миналото. В този случай бихме могли да се свързваме с различни култури, да живеем и работим в чужбина, да откриваме нови бизнес възможности и да се свързваме с далечни членове на семейството.

Добрата новина е, че преводът в реално време се усъвършенства с всеки изминал ден.

Разработените от Google Pixel Buds могат или да превеждат директно в ухото ви или пък да ви предоставят стенограма, за да следите какво се говори.

Компанията работи и по очила с добавена реалност, които показват преводен текст в реално време.

Компанията Mymanu също предлага превод в реално време чрез слушалките си CLIK S.

Слушалките се свързват с приложението за превод на MyJuno и помагат на потребителите да комуникират с хора на над 37 езика.

Космическата надпревара продължава с пълна сила

На път сме да изследваме последната граница с вълна от инициативи в сферата на космическия туризъм, които са налични сега или ще бъдат много скоро, за най-заможните изследователи.

Според SpaceVIP, която се определя като единственият агрегатор на свързани с космоса изживявания, през 2023 г. има налични близо дузина експедиции, като се очаква още много други да ги последват.

Като за начало, Blue Origin предлага екскурзии до отвъд Линията на Карман, която се намира на 100 км. над морското равнище и бележи началото на открития космос.

Междувременно, SpaceX успешно пусна търговски орбити около Земята, мисии до Международната космическа станция и планира да изведе японския предприемач Юсаку Маедзава и международен екипаж от творци, актьори, музиканти и спортисти на първата гражданска мисия около Луната през 2023 г.

Няколко компании, сред които Hi-Seas, Space Training Academy, Nastar Center и Air Zero G, предлагат тренировъчни програми на земята, които позволяват на желаещите да изпитат различните нива на гравитация и да се насладят на изживявания със симулатор като изстрелване до Луната и или скачване с Международната космическа станция.

Хайпърлуп

Щатският предприемач Илон Мъск говори от години за хайпърлуп технологията, която представлява супер високосоростна транспортна система в тунел с ниско налягане.

Според някои твърдения хайпърлуп ще позволява придвижване със скорост от до 1220 км/ч от Лос Анджелис до Санфранциско за 30 минути, от Пекин до Шанхай за 60 мин и от Париж до Амстердам за 90 минути.

Поддръжниците на тази технология казват, че освен че пести време, тя има потенциала да предлага по-евтина, по-бърза, по-сигурна и по-устойчива алтернатива на масовия транспорт.

През последното десетилетие компании, като The Boring Company, Virgin Hyperloop (сега Hyperloop One) и Hyperloop Transportation Technologies постигнаха впечатляващ напредък но се сблъскаха с предизвикателства, свързани с регулации, финансирана и инфраструктура.

И макар, че до щателното тестване на хайпърлуп мрежи може би има още десетилетие, ако не и десетилетия, много иновативни компании развиват технологията.

Според South China Morning Post, Китайската корпорация за аерокосмическа наука и технологии е осъществила няколко успешни теста с хайпърлуп в провинция Шънси през няуари тази година.

Нидерландската Hardt Hyperloop демонстрира своята технология при ниски скорости и в момента изгражда Европейски хайпърлуп център за високоскоростни демонстрации и тестове.

Базираната в Торонто TransPod пък се надява да внедри технологията в Канада.

До 2025 г. компанията планира да изгради транспортна връзка между Калгари и Едмънтън, която ще свързва двата града за 45 минути.

Може би това е просто мечта, а може би пък ще промени пътуванията по начина, по които ги познаваме.