Натискът върху британското правителство да окаже по-голяма помощ на изпитващите затруднения домакинства се засилва, като британският министър на финансите в сянка предупреди за “ипотечна катастрофа” - милиони домакинства са тласнати към ръба на неплатежоспособността.
Миналата седмица Централната банка на Англия вдигна основната си лихва с 50 базисни пункта - до 5%, което беше по-голям ръст, отколкото мнозина очакваха. Общо 13-ото поредно увеличение на лихвата от страна на централната банка я повиши до най-високото ѝ ниво от 2008 г.
Изненадващият ход, който има за цел да понижи инфлацията, ще засегне милиони собственици на жилища, тъй като лихвите по много ипотечни кредити във Великобритания са пряко свързани с базовата лихва на централната банка.
При наемателите вероятно също ще има увеличение, тъй като наемодателите, които купуват жилища с цел отдаване под наем, им прехвърлят по-високите вноски по ипотеките.
В проучване на независимия мозъчен тръст Национален институт за икономически и социални изследвания (NIESR) се посочва, че вследствие на последното увеличение на лихвата от страна на централната банка 1.2 милиона домакинства във Великобритания (4% от домакинствата в страната) ще свършат спестяванията си до края на годината заради по-големите вноски по ипотечните си кредити.
Това би увеличило дела на неплатежоспособните домакинства до близо 30% (приблизително 7.8 милиона), обявиха от NIESR миналата седмица, като най-голям ефект се очаква да има в Уелс и Североизточна Англия.
“Повишението на лихвата до 5% ще тласне милиони домакинства с ипотечни кредити към ръба на неплатежоспособността,” казва Макс Мозли, икономист от NIESR.
“Нито една банка не очаква едно домакинство да издържи на сътресение от подобен мащаб, така че правителство също не би трябвало да очаква.”
Кредитни рейтинги и гратисни периоди
Финансовият министър на Великобритания Джереми Хънт се срещна в петък с представители на големи банки и строителни компании, за да обсъди задълбочаващата се ипотечна криза в страната.
В петък Хънт заяви, че с банките, ипотечните кредитори и финансовия регулатор са договорили три мерки, в това число временна промяна в условията по ипотечните кредити и обещание, че кредитните рейтинги на потребителите няма да пострадат от разговорите с техните кредитори.
Министърът също така заяви, че банките са се съгласили на 12-месечен гратисен период за онези, които са изправени пред риска да изгубят дома си, преди той да бъде иззет без тяхно съгласие.
“Тези мерки би трябвало да осигурят спокойствие на онези, които са притеснени за високите лихви и подкрепа на онези, които наистина имат затруднения,” каза Хънт.
“Няма да трепнем в решителността си, защото знаем, че премахването на инфлацията от нашата икономика е единственият начин, в крайна сметка, да облекчим натиска върху семейните финанси и върху бизнеса,” допълни той.
Британският министър на финансите в сянка Рейчъл Рийвс от опозиционната Лейбъристка партия разкритикува “хаотичния подход” на правителството към ипотечната криза.
Британският премиер Риши Сунак призна малко след повишението на лихвите от страна на централната банка, че мисията на правителството да намали инфлацията наполовина до 5% до края на годината е станала по-трудна.
Управителят на централната банка Андрю Бейли каза, че вдигането на лихвите в четвъртък е било необходимо, за да се продължи борбата с упорито високата инфлация.
Публикуваните официални данни преди заседанието на централната банка показаха, че годишната инфлация е нараснала до 8.7% през май, надхвърляйки предварителните очаквания. Това означава, че потребителските цени остават на ниво, което е много над таргета от 2% на банката.
“Знаем, че е трудно. Много хора с ипотечни или други заеми разбираемо ще бъдат притеснени какво означава това за тях,” каза Бейли. “Ако обаче не вдигнем лихвите сега, положението може да стане по-лошо на по-късен етап.”
От мозъчния тръст Resolution Foundation предупредиха, че дори и с последното увеличение на лихвите, проблемите на кредитополучателите далеч не са приключили.
От организацията казват, че пазарите оценки предполагат, че разходите на домакинствата, които ще рефинансират през 2024 г., ще нараснат приблизително с 3 000 паунда или повече средно.
“Продстоят много проблеми с ипотеките и повечето от тях ще дойдат по време на подготовката за изборите през 2024 г,” казва Торстен Бел, главен изпълнителен директор на Resolution Foundation.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Активите на пенсионните фондове растат с 21% за година
преди 20 минApple иска да превърне Siri в конкурент на ChatGPT
преди 29 минКои са най-добрите държави за създаване AI стартъпи?
преди 1 часAmazon инвестира в три нови ветропарка в Гърция
преди 2 часаЗащо подводните кабели примамват саботьорите?
преди 2 часаНадеждата на Европа в производството на батерии за електромобили обяви фалит
преди 2 часаПрочети още
Изкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgСвещеник бе отстранен от длъжност след провокативен клип на Сабрина Карпентър в църквата му
darik.bgFootballNext: Миралем Сюлеймани в откровено интервю пред Димитър Илиев
dsport.bgНово 20: Манчестър Сити получава наказанието си през март
dsport.bgНад 400 гости станаха част от магията на 'Денят на жената предприемач 2024'
9meseca.bg11 прости детайла, с които банята ви ще изглежда като 5-звезден хотел
idei.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bgНай-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди
idei.bg