
Цените на ориза достигнаха най-високите нива от 12 години насам, на фона на забраната за износ в Индия, както и неблагоприятните климатични условия, които могат да повлияят на производството му, посочват от агенцията по храните на ООН.
Глобалният индекс на цените на ориза на Организацията по прехрана и земеделие се повиши с 2.8% през юли. Той добавя 19.7% от началото на годината до най-високите си стойности от септември 2011 г. насам.
Най-голяма част от увеличението в цените идва от Тайланд, пише CNBC.
„Притесненията за потенциалното влияние на Ел Ниньо върху производството кара част от доставчиците да повишат допълнително цените“, се посочва още в доклада.
Ел Ниньо е природен феномен, причиняващ екстремно високи температури и метеорологични условия, влияещи негативно, както на реколтата, така и на животните.
Друга причина за поскъпването на ориза, е забраната за износ от страна на Индия, която е най-големият износител в света.
Страната осигурява 40% от ориза в световен мащаб, но наскоро забрани износа на бял ориз, освен басмати. Основната причина за това, е че в страната желаят да осигурят достатъчно ориз за местния пазар на достъпна цена.
От Организацията по прехрана и земеделие посочват, че забраната за износ повишава заплахата за продоволствената сигурност на голяма част от световното население.

Цената на ориза в момента е най-високата от повече от десетилетие насам, като за последно фючърсите се търгуваха за 16.02 долара за центнер (бел. ред. около 45.4 кг).
Част от пазарните участници са на мнение, че поскъпването може да продължи.
„Вероятно стойността на индекса за август ще е по-висока, отколкото за юли“, казва главният анализатор на Rabobank Оскар Тякра пред CNBC.
Той допълва, че забраната за износ на ориз от Индия идва във време, в което сезонните запаси на основните доставчици на ориз са на сравнителни ниски нива, като това важи основно за азиатските държави.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Бъдещи събития
Darik Business Radar: Бизнесът през следващото десетилетие
19 Октомври 2023Най-ново
Защо в Окинава жените живеят най-дълго?
22.09.2023Могат ли мравките да ни помогнат да живеем и работим по-спокойно?
22.09.2023Генераторът на AI изкуство Dall-E 3 ще работи в екип с ChatGPT
22.09.2023Как работодателите следят работещите вкъщи служители?
22.09.2023Защо трябва да вадите лаптопа си при проверката на летището?
22.09.2023Неизбежно ли е поскъпването на горивата?
21.09.2023Прочети още
Борбата за живот на един татко продължава
9meseca.bgС Бутонките напред: ЦСКА заглади косъм
dsport.bgВасил Гюров след голямата победа в „Стани богат“: Не е важна сумата, а да се даде фокус на Студентския дом
darik.bgФенове на Ботев Пд уцелиха треньора на ЦСКА с предмет по главата
dsport.bg“Игра на тронове” съди собственика на ChatGPT - OpenAI
darik.bgНамериха изоставено лъвче на пътя в Сърбия (видео)
darik.bg