Древен череп, датиран отпреди 300 000 години, не прилича на нито един друг предмодерен човешки фосил, намиран някога.
Според ново изследване, той потенциално сочи към нов клон в човешкото родословно дърво.
Международен екип от изследователи от Китай, Испания и Обединеното кралство откриват черепа - по-специално мандибулата (или долната челюст), в Източен Китай през 2015 г., заедно с 15 други екземпляра, за които се смята, че произхождат от късния среден период Плейстоцен.
Учените смятат, че тази епоха, започнала преди около 300 000 години, е ключова за еволюцията на хоминините, съобщава CNN.
Публикувано в Journal of Human Evolution, проучването на изследователския екип установява, че долната челюст, известна като HLD 6, не се вписва в нито една съществуваща таксономична група.
Много вкаменелости от плейстоценски хоминини, откривани в Китай, са също толкова трудни за класифициране и преди това са възприемани като аномалии, според проучването.
Въпреки това, новото откритие, заедно с други скорошни изследвания, бавно променя знанията на човека за еволюционния модел в късния среден Плейстоцен.
HLD 6 и мозайка от функции
Чрез сравняване на мандибулата на HLD 6 с тези на плейстоценските хоминини и съвременните хора, изследователите откриват, че има характеристики и на двете.
Тя е с подобна форма на долната челюст на Хомо сапиенс – нашия съвременен човешки вид, еволюирал от Хомо еректус. Но също така споделя характеристика на различен клон, еволюирал от Хомо еректус - Денисови хора. Подобно на денисовците, HLD 6 не изглежда да има брадичка.
„HLD6 няма истинска брадичка, но има някои слабо изразени черти, които изглежда подсказват тази типична характеристика на Хомо сапиенс“, казва авторът на изследването Мария Мартинон-Торес, директор на Националния изследователски център за човешката еволюция (CENIEH) в Испания.
„Това е най-ранната популация от вкаменелости, известна в Азия, която представя мозайка от примитивни и подобни на Хомо сапиенс черти“, добавя тя.
Изследователите смятат, че HLD 6 трябва да принадлежи към класификация, която все още няма име и че съвременните човешки характеристики може да са присъствали още преди 300 000 години - преди появата на съвременните хора в Източна Азия.
Изследователите също така са взели предвид възрастта на индивида, на който е принадлежала челюстната кост, тъй като формите на черепа се различават при деца и възрастни. Смята се, че HLD 6 е принадлежал на 12- до 13-годишно дете.
Въпреки че изследователите нямат череп на възрастен от същия вид, с който да го сравнят, те са разгледали черепи на хоминини от средния и късния Плейстоцен на подобна възраст и са открили, че моделите остават последователни, независимо от възрастта, което също подкрепя теорията им.
„Необходими са повече вкаменелости и изследвания, за да се разбере точната позиция на този вид в човешкото родословно дърво“, според Мартинон-Торес.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Какво прави един лидер добър, според младите хора?
преди 1 часДжон Ф. Кенеди – най-младият избран и починал американски президент
преди 2 часаШвейцария - европейският лидер по железопътни пътувания
преди 2 часаНовият смартфон Motorola G35 вече е достъпен във Vivacom
преди 3 часаСкромният хит от 90-те, който се превърна в синоним на Коледа
преди 3 часаАктивите на пенсионните фондове растат с 21% за година
преди 4 часаПрочети още
Изкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgСвещеник бе отстранен от длъжност след провокативен клип на Сабрина Карпентър в църквата му
darik.bg100-годишното съперничество между България и Ирландия
dsport.bgСуперсблъсъци в първите по рода си четвъртфинали от Лига на нациите
dsport.bgНад 400 гости станаха част от магията на 'Денят на жената предприемач 2024'
9meseca.bg11 прости детайла, с които банята ви ще изглежда като 5-звезден хотел
idei.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bgНай-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди
idei.bg