
Древен череп, датиран отпреди 300 000 години, не прилича на нито един друг предмодерен човешки фосил, намиран някога.
Според ново изследване, той потенциално сочи към нов клон в човешкото родословно дърво.
Международен екип от изследователи от Китай, Испания и Обединеното кралство откриват черепа - по-специално мандибулата (или долната челюст), в Източен Китай през 2015 г., заедно с 15 други екземпляра, за които се смята, че произхождат от късния среден период Плейстоцен.
Учените смятат, че тази епоха, започнала преди около 300 000 години, е ключова за еволюцията на хоминините, съобщава CNN.

Публикувано в Journal of Human Evolution, проучването на изследователския екип установява, че долната челюст, известна като HLD 6, не се вписва в нито една съществуваща таксономична група.
Много вкаменелости от плейстоценски хоминини, откривани в Китай, са също толкова трудни за класифициране и преди това са възприемани като аномалии, според проучването.
Въпреки това, новото откритие, заедно с други скорошни изследвания, бавно променя знанията на човека за еволюционния модел в късния среден Плейстоцен.
HLD 6 и мозайка от функции
Чрез сравняване на мандибулата на HLD 6 с тези на плейстоценските хоминини и съвременните хора, изследователите откриват, че има характеристики и на двете.
Тя е с подобна форма на долната челюст на Хомо сапиенс – нашия съвременен човешки вид, еволюирал от Хомо еректус. Но също така споделя характеристика на различен клон, еволюирал от Хомо еректус - Денисови хора. Подобно на денисовците, HLD 6 не изглежда да има брадичка.
„HLD6 няма истинска брадичка, но има някои слабо изразени черти, които изглежда подсказват тази типична характеристика на Хомо сапиенс“, казва авторът на изследването Мария Мартинон-Торес, директор на Националния изследователски център за човешката еволюция (CENIEH) в Испания.
„Това е най-ранната популация от вкаменелости, известна в Азия, която представя мозайка от примитивни и подобни на Хомо сапиенс черти“, добавя тя.
Изследователите смятат, че HLD 6 трябва да принадлежи към класификация, която все още няма име и че съвременните човешки характеристики може да са присъствали още преди 300 000 години - преди появата на съвременните хора в Източна Азия.

Изследователите също така са взели предвид възрастта на индивида, на който е принадлежала челюстната кост, тъй като формите на черепа се различават при деца и възрастни. Смята се, че HLD 6 е принадлежал на 12- до 13-годишно дете.
Въпреки че изследователите нямат череп на възрастен от същия вид, с който да го сравнят, те са разгледали черепи на хоминини от средния и късния Плейстоцен на подобна възраст и са открили, че моделите остават последователни, независимо от възрастта, което също подкрепя теорията им.
„Необходими са повече вкаменелости и изследвания, за да се разбере точната позиция на този вид в човешкото родословно дърво“, според Мартинон-Торес.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Най-големите застрахователни брокери в края на 2024 г.
преди 8 минЛуксозен жилищeн круиз - първата плаваща синя зона
преди 40 минИталиански регион плаща €100 000, за да се преместите в него. Каква е уловката?
преди 59 минШвейцария се цели в заможни туристи, но на каква цена?
преди 2 часаНай-богатите хора в света през 2025 г.
преди 2 часаПредставиха най-сложния ръчен часовник в света
преди 3 часаПрочети още
Отиде си холивудската звезда Вал Килмър
darik.bgПутин започва най-голямата мобилизация в руската армия от години
darik.bgЗащо 17 автомобила “Тесла” бяха запалени в Италия?
darik.bgЦСКА без четирима срещу Локомотив София
dsport.bgКрумовград избра новия си треньор
dsport.bgДо 15 май: Шанс за вдъхновяващи жени в науката да спечелят 5000 евро и национално признание
9meseca.bg