
Ако шофирате по-стар и замърсяващ автомобил в Лондон, от днес ще трябва да плащате по 12.50 (15.70 долара) паунда на ден за достъп до административната зона на английската столица.
През 2019 г. Лондон се превърна в първия град в света, който въведе денонощна зона с ултраниски емисии (ULEZ), в границите на която автомобилите и другите превозни средства трябва да отговарят на определени екологични стандарти или да плащат такса.
Тази мярка дойде след въвеждането на такси през 2003 г. с цел намаляването на задръстванията в Централен Лондон. ULEZ беше разширена през 2021 г., а от днес влиза в сила ново разширение, което този път ще обхване по-външни райони и предградия.
Таксата ще бъде налагана 24 часа в денонощието за движение на бензинови автомобили, които са регистрирани преди 2006 г., както и за дизелови коли, регистрирани преди октомври 2015 г.

“Все още има прекалено много токсично замърсяване на въздуха, което уврежда трайно здравето на младите лондончани и води до хиляди смъртни случаи всяка година,” заяви през ноември кметът на Лондон Садик Хан, когато обяви най-новото разширение на зоната.
“Разширяването на ULEZ в Лондон ще означава, че още 5 милиона души ще могат да дишат по-чист въздух и да живеят по-здравословен живот.”
В Стокхолм също има такси по пътищата от 2007 г. с цел намаляване на задръстванията, а в Сингапур тази мярка датира още от 1975 г.
Ню Йорк най-накрая наваксва в това отношение. Губернаторът на щата Ню Йорк Кати Хоукъл заяви през юни, че градът вече може да започне да таксува шофьорите, които влизат в центъра на Манхатън.
Това означава, че още през следващата пролет Ню Йорк може да се превърна в първия американски град, въвел такса задръстване, след като подобни опити се правят от повече от половин век.
Предложенията за таксуване на автомобилите варират от 9 до 23 долара в пиковите часове.
Този план обаче вече беше оспорен в съда. През юли Ню Джърси заведе дело срещу Министерството на транспорта на САЩ, предоставило окончателното одобрение за въвеждането на такса задръства в Ню Йорк.
Разширението на ULEZ в Лондон също беше спорно. То доведе до неуспешно оспорване в съда от страна на местните власти в четири по-външни района на столицата и на окръг, който граничи с града.
В началото на август Хан разшири програмата за субсидиране на част от разходите за купуване на по-нов автомобил, която предлага до 2 000 паунда на всеки лондончанин с кола или мотоциклет, които не отговарят на екологичните стандарти за движение в ULEZ.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Бъдещи събития
Darik Business Radar: Бизнесът през следващото десетилетие
19 Октомври 2023Най-ново
10 любопитни факта от историята на Софийския университет
01.10.2023Коя е новата синя зона на здравето и дълголетието?
01.10.2023Защо много богатите често са лоши инвеститори?
01.10.2023Тайни тунели от Втората световна война отварят врати за посетители
01.10.2023Как бащите оказват уникален ефект върху училищните постижения на децата си?
01.10.2023Вече са публикувани новите сметки, по които ще плащаме данъци и осигуровки
01.10.2023Прочети още
Николай Костов: 100% имаме претенции за това съдийство, не заслужавахме да загубим (ВИДЕО)
dsport.bgСтрелецът от Ротердам е арестуван, преди години е измъчвал животни
darik.bgОДМВР-Силистра с телефонна линия за сигнали за изборни нарушения
darik.bgС Бутонките напред: Левски падна от Лудогорец и съдията
dsport.bg“Заспиваш със секс в главата, сутринта имаш решение в ръката”... и още смях с д-р Ненков
darik.bgЦентър за кръгова икономика в кафето
9meseca.bg