
Ако шофирате по-стар и замърсяващ автомобил в Лондон, от днес ще трябва да плащате по 12.50 (15.70 долара) паунда на ден за достъп до административната зона на английската столица.
През 2019 г. Лондон се превърна в първия град в света, който въведе денонощна зона с ултраниски емисии (ULEZ), в границите на която автомобилите и другите превозни средства трябва да отговарят на определени екологични стандарти или да плащат такса.
Тази мярка дойде след въвеждането на такси през 2003 г. с цел намаляването на задръстванията в Централен Лондон. ULEZ беше разширена през 2021 г., а от днес влиза в сила ново разширение, което този път ще обхване по-външни райони и предградия.
Таксата ще бъде налагана 24 часа в денонощието за движение на бензинови автомобили, които са регистрирани преди 2006 г., както и за дизелови коли, регистрирани преди октомври 2015 г.

“Все още има прекалено много токсично замърсяване на въздуха, което уврежда трайно здравето на младите лондончани и води до хиляди смъртни случаи всяка година,” заяви през ноември кметът на Лондон Садик Хан, когато обяви най-новото разширение на зоната.
“Разширяването на ULEZ в Лондон ще означава, че още 5 милиона души ще могат да дишат по-чист въздух и да живеят по-здравословен живот.”
В Стокхолм също има такси по пътищата от 2007 г. с цел намаляване на задръстванията, а в Сингапур тази мярка датира още от 1975 г.
Ню Йорк най-накрая наваксва в това отношение. Губернаторът на щата Ню Йорк Кати Хоукъл заяви през юни, че градът вече може да започне да таксува шофьорите, които влизат в центъра на Манхатън.
Това означава, че още през следващата пролет Ню Йорк може да се превърна в първия американски град, въвел такса задръстване, след като подобни опити се правят от повече от половин век.
Предложенията за таксуване на автомобилите варират от 9 до 23 долара в пиковите часове.
Този план обаче вече беше оспорен в съда. През юли Ню Джърси заведе дело срещу Министерството на транспорта на САЩ, предоставило окончателното одобрение за въвеждането на такса задръства в Ню Йорк.
Разширението на ULEZ в Лондон също беше спорно. То доведе до неуспешно оспорване в съда от страна на местните власти в четири по-външни района на столицата и на окръг, който граничи с града.
В началото на август Хан разшири програмата за субсидиране на част от разходите за купуване на по-нов автомобил, която предлага до 2 000 паунда на всеки лондончанин с кола или мотоциклет, които не отговарят на екологичните стандарти за движение в ULEZ.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
България се изкачва в класация на най-влиятелните паспорти през 2025 г.
преди 6 часаСелото, в което всички снимат за YouTube
преди 6 часаПет признака, че е време да смените работата си
преди 6 часаБрутна и нетна заплата - какво трябва да знаем?
преди 7 часаЗа десетилетие: Светът е похарчил $8.5 трлн. за IT устройства
преди 7 часаСпад в акциите на Nike, Adidas и Puma заради митата спрямо производствените им центрове в Азия
преди 8 часаПрочети още
Орбан прие Нетаняху въпреки заповедта за арест на съда в Хага
darik.bgКитай и ЕС готвят реципрочни мерки срещу митата на Тръмп
darik.bgТурското правителство глоби Meta заради отказ да блокира акаунти, свързани с протестите
darik.bgНа живо: Левски удвои срещу ЦСКА 1948, Алекс Колев пропусна дузпа
dsport.bgЛудогорец се отърси от загубата на „Лаута“ с три безответни гола срещу Крумовград
dsport.bgНова детска книга на български за Международния ден на детската книга: „Пазителят на Луната“ от Зошенка
9meseca.bg