Скот Рикенс си спомня времето, в което начинът им на живот контролирал разходите. Той и съпругата му Тайлър живеели в къща на брега в Сан Диего, карали BMW, хранили се в скъпи ресторанти и харчели много пари по скъпите си хобита.

„Когато приходите ни се увеличаваха, същото се случваше и с разходите ни", казва 39-годишният Рикенс пред CNBC Make It. "Вместо да пестим или инвестираме, ние продължавахме да харчим безразборно".

Всичко се променя, когато той разбира за движението FIRE (Financial Independence, Retire Early), или "Финансова свобода, ранно пенсиониране". “Това беше нашият изход от ситуацията, в която се намирахме“, допълва той.

През 2017 г. двойката предприема ограничаване на месечния си бюджет от 10 000 долара на 5 000 долара. „Не беше трудно да го направим“, казва Рикенс.

Повечето почитатели на движението целят да спестят колкото се може повече от доходите си, които да инвестират на капиталовите пазари. Основната им цел е една: да могат да се пенсионират по-рано и да живеят с тегления от портфолиото си.

Като начало, двойката решава да се върне при родителите на Рикенс в Белвю, Айова, където им се ражда дете. Тъй като младите родители работят на пълен работен ден, бабата и дядото поемат отглеждането на детето безплатно.

39-годишният мъж казва, че в определени месеци дори пестели по 78% от приходите си. Пътят им към финансовата свобода може да се види във филма Playing With FIRE (Не си играй с огъня, в превод).  



„Може би стигнахме до екстремни ситуации, изпаднахме в мизерия, но не от лишения, а от фокус върху финансите ни. От днешна гледна точка не бих препоръчал подобно нещо за продължителен период от време“, казва той.

Двойката все още не се е пенсионирала, но за сметка на това вече разполага със значителни спестявания, които им дават сигурност. 

Днес те живеят в Бенд, Орегон и все още следват повечето принципи на FIRE, но казват, че ранното пенсиониране вече не им е приоритет.

Семейството се е съсредоточило върху ограничаването на разходите, които най-силно влияят върху бюджета им. Това, според Рикенс, са трите големи: дом, кола и храна.

След като продават своето BMW, те купуват употребявана Honda за 6 000 долара. Посещенията в ресторант вече са рядкост, тъй като започват да приготвят храната си у дома. А преместването в друг щат им пести още повече пари.

Начинът на мислене на младото семейство също се променя драстично.

„Караме кола втора употреба, обмисляме внимателно големите покупки, не пилеем много пари и за дребни покупки. За нас движението FIRE ни даде насока на разходите ни. Основният въпрос е дали харчим пари за неща, които ни правят щастливи“, казва той.

Когато двойката се решава да ограничи разходите си, правят списък с нещата, които им доставят удоволствие. Оказало се, че най-много оценяват семейството, приятелите, прекараното време заедно и разходките.

„Ето защо бързо ограничихме прахосването на пари за скъпи коли, вечери в ресторанти и др. почти на момента“, казва Рикенс.

Животът на обратния полюс, при който двойката пести до 78% от приходите си, също не ги прави щастливи. Ето защо те започват да пестят по-малко, излизат с приятели и дори правят „бюджетни партита“.

Първото нещо, което днес младото семейство предприема при получаване на заплата, е да инвестира част от приходите, след което оставя останалото за месечните разходи.

По този начин те се надяват, че могат да се пенсионират по-рано от предвиденото, но също така и че ще живеят щастливо заедно.

„Спестяванията ни в началото на нашето пътешествие оказаха съществена роля за финансовото ни спокойствие. Вече не бързаме да се пенсионираме рано“, завършва Рикенс.