Тъмносин цвят и изключително чист блясък, събран в тегло от 45.52 карата, или 9.1 грама.

Това е диамантът Хоуп, наречен на името на един от най-известните си притежатели - лондонския банкер Хенри Хоуп.

Преди да достигне до настоящия си дом - Музея по естествена история при Смитсоновия институт във Вашингтон, скъпоценният камък носи поредица от неприятности и фатални случаи на собствениците си, заради което мнозина вярват, че той привлича нещастието.

Ето и историята му.

Проклятието

Хоуп е откраднат от Индия, където, според легендата, е третото око в статуята на богинята на смъртта и разрушението Кали. В Европа е пренесен през 1668 г. от френския пътешественик и търговец Жан-Батист Таверние.

Тогава тежащият почти 112 карата камък е продаден на френския крал Луи XIV. През 1673 г. е обработен и теглото му намалява до 67 карата.

При пристигането на Хоуп в Европа пламва епидемия от чума. Жан-Батист Таверние е разкъсан от кучета, а  Кралят-Слънце си навяхва крака, получава гангрена и умира. Наследилият го крал Луи XVI го подарява на съпругата си Мария-Антоанета, която е обезглавена.

Тази поредица от събития кара хората да вярват, че скъпоценният камък носи нещастие, обвинявайки го за всички беди, които сполетяват собствениците му.

През 1792 г., по време на Френската революция, диамантът е откраднат и остава в неизвестност около 32 години. През 1824 г. е продаден на английския крал Джордж V, а след смъртта през 1830 г. го придобива лондонският банкер и колекционер на скъпоценности Хенри-Филип Хоуп.

Наречен Хоуп, брилянтът остава в семейството до 1901 г., като затвърждава вярванията, че носи нещастие.

Хенри Хоуп умира от загадъчна болест, наследникът му се разорява и продава камъка на турски колекционер, който пък загива в морска буря. Камъкът обаче оцелява и се появява в двореца на турския султан.

В ръцете на Евелин Маклин

Все още историята не казва как диамантът се оказва в Париж. Богатата американка Евелин Маклин, която е дъщеря на собственика на вестник „Вашингтон Поуст“, вижда камъка при ювелирния търговец Пиер Картие.

Тя е запленена от него и го купува за 187 000 долара. Носи го в католическа църква, за да бъде осветен и да падне проклятието от него.

Последвалите събития обаче по-скоро показват липсата на всякакъв ефект от това свещенодействие, тъй като богатият ѝ съпруг се пропива, свекърва й умира от необичайно протекла пневмония, а свекърът ѝ предлага да зареже сина му и да се омъжи за него.

Това не се случва и мъжът скоро умира, но се оказва, че е лишил потомството си от наследство. Първородният син на Евелин, кръстен на загиналия ѝ при катастрофа брат Винсент, също е блъснат от кола и умира. По-късно Маклин се развеждат, а дъщерята на Евелин се самоубива.

В Смитсоновия институт

След смъртта на Евелин Маклин Хоуп е продаден през 1949 г. за 176 000 долара на ювелирния търговец Хари Уинстън, който го дарява на Смитсоновия институт.

Когато новината се разпространява, много американци са разтревожени за съдбата на Съединените щати – новия собственик на брилянта.

Днес наричат Хоуп най-скъпия малък предмет в света, който се оценява на  200 млн. долара. Това прави по почти 5 млн. долара на карат от него.