Компанията за проектиране на чипове Arm Holdings Plc получи пазарна оценка от 54.5 млрд. долара при своето първично публично предлагане на акции (IPO) - седем години, след като нейният собственик SoftBank Group Corp я придоби в сделка на стойност 32 млрд. долара, с което тя беше делистната от борсата.

IPO-то представлява понижение, в сравнение с пазарната оценка от 64 млрд. долара, при която SoftBank придоби през миналия месец останалите 25% от компанията - собственост на инвестиционния фонд с активи за 100 млрд. долара Vision Fund, който управлява.

Въпреки тази по-ниска оценка, SoftBank се справи по-добре, в сравнение със сделката на стойност 40 млрд. долара за продажбата на Arm на Nvidia Corp, от която трябваше да се откаже през миналата година заради противопоставяне на антимонополните регулатори.

Arm пласира акциите си при цена от 51 долара за брой - в горния край на предварително зададения ценови диапазон, набирайки 4.87 млрд. долара за SoftBank във основа на продадените 95.5 млн. акции, обявиха от компанията.

Търговията с акциите на Arm се очаква да започне днес на Нюйоркската фондова борса.

Arm вече привлече много от своите основни клиенти като инвеститори в IPO-то, в това число Apple, Nvidia, Alphabet, Advanced Micro Devices, Intel и Samsung Electronics.

Компанията стартира маркетиговите усилия във връзка с публичното си предлагане през миналата седмица, опитвайки се да убеди инвеститорите, че пред нея има възможности за ръст отвъд пазара на мобилни телефони, на който доминира с 99-процентен дял.

Слабото търсене на мобилни телефони, на фона на глобалния икономически спад, доведе до стагнация на приходите на Arm. Общите продажби на компанията възлизат на 2.68 млрд. долара за 12-те месеца до март, в сравнение с 2.7 млрд. долара в предходния период.

Миналия четвъртък от Arm заявиха пред потенциални инвеститори в Ню Йорк, че пазарът на облачни компютърни технологии, от който компанията контролира само 10%, се очаква да нараства със 17% годишно до 2025 г., което се дължи отчасти на напредъка в сферата на изкуствения интелект.

Автомобилният пазар, от който Arm има 41% дял, се очаква да нараства с 16%, в сравнение със само 6% ръст за пазара на мобилни телефони.

От Arm също така заявиха пред инвеститори, че таксите за авторски права, които съставляват по-голяма част от приходите на компанията, се трупат откакто тя започва да ги събира в началото на 90-те години.

Тези приходи възлизат на 1.68 млрд. долара през последната финансова година, в сравнение с 1.56 млрд. долара в предходната.

Притеснителна сфера за инвеститорите е експозицията на Arm към Китай, предвид геополитическото напрежение със САЩ, което доведе до конкуренция за осигуряването на доставки на чипове.

Продажбите в Китай допринасят с 24.5% от генерираните от Arm 2.68 млрд. долара за финансовата 2023 г.