Огромно дърво банян, овъглено от горските пожари в Мауи, пуска нови зелени листа, давайки надежда, че не всичко е изгубено в пламъците.
150-годишната културна забележителност се намира в центъра на град Лахайна, посочва CNN. Дървото е засадено през 1873 г. и е най-голямото по рода си в САЩ, издигащо се на повече от 18 метра.
Историческото дърво, част от семейството на смокините, създава илюзията, че е множество дървета поради способността си да развива допълнителни стволове от корените си, което му позволява да се разпространява. В момента има около 46 основни ствола.
Знак за ново начало
Банян е място за събиране на жителите на Лахайна, служещо като център за туристи, фестивали и дори предложения за сватби.
Собственикът на бизнес за озеленяване Крис Имонти казва, че то е емблематична фигура в града повече от век и новото му разлистване означава много за общността. „Хората го виждат като знак за надежда“, казва Имонти. „Знак за ново начало.“
Той работи заедно с властите и екип от доброволци, за да помогне за запазването на дървото. „Бих казал, че около 75% от дървото в момента показва нов растеж и ние сме много щастливи от това“, допълва Имонти.
По време на пожара почвата става изключително гореща, което променя способността на земята да абсорбира вода, според озеленителя. Доброволци и местни изпълнители изливат повече от 19 хиляди литра вода върху дървото всеки ден, в опит да рехидратират корените.
А течният органичен компост помага на водата да проникне в изгорената почва. „Поставяме го в почвата, за да стимулираме растежа на корените, както и да създадем стабилна структура“, казва Имонти.
Дървото е единственият компас в града
Горските пожари унищожават по-голямата част от Лахайна, оставяйки общност от повече от 13 000 души с малко или нищо за спасяване. Пламъците изпепеляват домове, предприятия и разселват повече от половината жители на града.
„Когато се огледате, няма да откриете никакви ориентири“, казва Имонти пред CNN. „Дървото е като единствения ви компас в града.“
Банян не е единственото дърво, за спасяването на което работят местни доброволци. „Ние се грижим за много други исторически дървета в Лахайна, но повечето от тях са овъглени доста лошо“, отбелязва Имонти.
Междувременно, жителите се завръщат в изгорените земи, на които някога са се изправяли домовете им.
И докато опазването на дърветата е важно за културата и спокойствието на острова, Имонти признава, че то не е основен приоритет за много местни жители в момента. „Мисля, че дървото е последното нещо, за което много хора си мислят в момента“, допълва озеленителят.
Но той се надява, че дървото „може да бъде добро средство за промяна“ и да продължи да бъде знак за надежда по дългия път на възстановяване, който предстои на Лахайна.
Градът „трябва да бъде изграден отново и това ще отнеме години“, казва Имонти. „Дайте ни време да се излекуваме и се надяваме, че това дърво ще се върне към живот.“
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Какво прави един лидер добър, според младите хора?
преди 4 часаДжон Ф. Кенеди – най-младият избран и починал американски президент
преди 4 часаШвейцария - европейският лидер по железопътни пътувания
преди 5 часаНовият смартфон Motorola G35 вече е достъпен във Vivacom
преди 6 часаСкромният хит от 90-те, който се превърна в синоним на Коледа
преди 6 часаАктивите на пенсионните фондове растат с 21% за година
преди 6 часаПрочети още
Изкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgСвещеник бе отстранен от длъжност след провокативен клип на Сабрина Карпентър в църквата му
darik.bgНа живо: Спартак Варна вкара два бързи гола на Хебър
dsport.bgСтанислав Генчев: Доста тежки дни, но не съм и помислял за оставка (ВИДЕО)
dsport.bgХора с различни идеи, обединени от една кауза - опазването на българската природа
9meseca.bg11 прости детайла, с които банята ви ще изглежда като 5-звезден хотел
idei.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bgНай-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди
idei.bg