
През 2022 г. 72% от младите европейци на възраст между 15 и 29 години са останали извън работната сила по време на своето образование.
Други 25% са наети на работа, докато 3% са на разположение и активно търсещи работа, докато са учели, показват данните на Евростат.
Динамиката на прехода на младите хора от формалното им образование към пазара на труда варира значително в различните страни от Общността.
Тези различия могат да бъдат повлияни от националните образователни системи, наличието на обучение, характеристиките на пазара на труда и културните фактори.
Например, в някои държавите, в които се наблюдава най-висок дял на работещите ученици и студенти, действа т. нар. дуално обучение, при което образованието е съчетано с работа в различни сектори и придобиване на професионална квалификация.
Типичен пример за това са Германия и Австрия. В други, като Нидерландия, Дания и Германия, има много висок дял на чуждестранните студенти, които съчетават работата с ученето, за да могат да покриват разходите си.

На национално ниво най-висок дял на младите хора, заети по време на формалното образование, се наблюдава в Нидерландия (73%), Дания (52%) и Германия (45%). Висок е делът на работещите студенти и в Австрия (43%), Финландия (42%) и Ирландия (38%).
За разлика от тях Румъния (2%), Словакия (5%) и Унгария (6%) отчитат най-нисък дял. Ниско е и нивото на работещите ученици и студенти в Гърция (6%), България (7%) и Италия (7.4%).
Най-високият дял на младите хора във формалното образование, които са на разположение и активно търсят работа, е регистриран в Швеция (13%), Финландия (7%) и Холандия (6%).
Унгария, Чехия, Румъния, Хърватия, Полша и Литва имат по-малко от 1% млади хора, търсещи работа, като в същото време имат най-висок дял на студенти извън работната сила.
През 2022 г. нивата на участие на жените във формалното образование продължават да надвишават тези на мъжете във всички възрастови групи, като най-значителното несъответствие се наблюдава във възрастовата група между 20 и 24 години (54% жени, в сравнение с 45% мъже).

В същото време обаче, за жените вероятността да останат извън образованието и работната сила също е по-голяма.
Тези различия между половете продължават да съществуват във всички възрастови групи, като най-изразените различия са регистрирани сред младите хора на възраст 25-29 години.
В тази група 15% от жените и 7% от мъжете са извън образованието и работната сила.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Пет предизвикателства за пестене на пари през 2024 г.
07.12.2023Доц. Моравенов: Членството в еврозоната ще даде импулс на капиталовия пазар
07.12.2023Toyota ще конкурира Rolls-Royce със супер луксозния SUV Century
07.12.2023Кръвен тест показва дали органите ни стареят бързо или бавно
07.12.2023Европейските градове, които са приказни по Коледа
07.12.2023Картина, оценена на $15 000, се оказа Рембранд и се продаде за $13.8 млн.
07.12.2023Прочети още
Най-скандалният гол от засада! Попадение на Ботев Пловдив срещу Етър е за футболния Гинес (СНИМКА)
dsport.bgДоклад на “Четири лапи”: Жестока търговия с кученца тръгва от България
darik.bgГеновева Петрова по Дарик: Гласът на опозицията вече не се чува от вътрешни конфликти между управляващите
darik.bg14 бременности за 14 дни - предколедни чудеса във Вита Ин Витро Център
9meseca.bgБерое има нов спортен директор
dsport.bgОпит за пробив: Изкуствен интелект ще открива психични заболявания при деца
darik.bg