През 2022 г. 72% от младите европейци на възраст между 15 и 29 години са останали извън работната сила по време на своето образование.
Други 25% са наети на работа, докато 3% са на разположение и активно търсещи работа, докато са учели, показват данните на Евростат.
Динамиката на прехода на младите хора от формалното им образование към пазара на труда варира значително в различните страни от Общността.
Тези различия могат да бъдат повлияни от националните образователни системи, наличието на обучение, характеристиките на пазара на труда и културните фактори.
Например, в някои държавите, в които се наблюдава най-висок дял на работещите ученици и студенти, действа т. нар. дуално обучение, при което образованието е съчетано с работа в различни сектори и придобиване на професионална квалификация.
Типичен пример за това са Германия и Австрия. В други, като Нидерландия, Дания и Германия, има много висок дял на чуждестранните студенти, които съчетават работата с ученето, за да могат да покриват разходите си.
На национално ниво най-висок дял на младите хора, заети по време на формалното образование, се наблюдава в Нидерландия (73%), Дания (52%) и Германия (45%). Висок е делът на работещите студенти и в Австрия (43%), Финландия (42%) и Ирландия (38%).
За разлика от тях Румъния (2%), Словакия (5%) и Унгария (6%) отчитат най-нисък дял. Ниско е и нивото на работещите ученици и студенти в Гърция (6%), България (7%) и Италия (7.4%).
Най-високият дял на младите хора във формалното образование, които са на разположение и активно търсят работа, е регистриран в Швеция (13%), Финландия (7%) и Холандия (6%).
Унгария, Чехия, Румъния, Хърватия, Полша и Литва имат по-малко от 1% млади хора, търсещи работа, като в същото време имат най-висок дял на студенти извън работната сила.
През 2022 г. нивата на участие на жените във формалното образование продължават да надвишават тези на мъжете във всички възрастови групи, като най-значителното несъответствие се наблюдава във възрастовата група между 20 и 24 години (54% жени, в сравнение с 45% мъже).
В същото време обаче, за жените вероятността да останат извън образованието и работната сила също е по-голяма.
Тези различия между половете продължават да съществуват във всички възрастови групи, като най-изразените различия са регистрирани сред младите хора на възраст 25-29 години.
В тази група 15% от жените и 7% от мъжете са извън образованието и работната сила.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Бизнес климатът във всички сектори се влошава през октомври
преди 28 минAI вече пише една четвърт от кода на Google
преди 59 минЕвропа и САЩ се боят от инфлацията. Но по различни причини
преди 1 часПроизводствените цени с 0.8% спад през септември
преди 1 часАвиацията пред изгубено десетилетие заради забавените доставки на самолети
преди 1 часРядък изглед от космоса: Ледник в Антарктида сякаш дими
преди 1 часПрочети още
Тръмп заплаши ЕС: Ще платят „висока цена“, ако стана президент
darik.bgДжо Байдън нарече симпатизантите на Тръмп “боклук“ (ВИДЕО)
darik.bgХиляди грузинци излязоха по улиците на Тбилиси, за да протестират срещу изборните резултати
darik.bgДимитър Бербатов участва в тренировката на ЦСКА
dsport.bgСтадион "Варна" ще струва 139 милиона
dsport.bgИвелина Драгнева, репортер на bTV, стана майка на момченце
9meseca.bgКак да обзаведете спалнята, ако имате алергии
idei.bgЖилище от 11 кв.м - възможно ли е?
idei.bgКак да намалите сметките за отопление у дома
idei.bg