
Лондон - перлата в короната на икономиката и националната култура на Обединеното кралство, напоследък пострада значително, като големи компании се стреми да разширят дейността си другаде, служители търсят по-достъпни места за живот, а множество милионери бягат от града.
Нов данъчен режим, насочен към живеещите в Лондон богаташи, е принудил близо 10 000 милионери да напуснат града през 2024 г. в търсене на по-безопасно убежище за парите си.
По отношение на онези с по-скромни възможности, високите разходи за живот и преоценката след пандемията на това, което определя качеството на живот, накараха много хора в трудоспособна възраст да напуснат града, тъй като престоят им там става непосилно скъп.
Гордостта на Лондон като бизнес център също беше накърнена през последните години, тъй като местни фирми търсят да се установят или да разширят дейността си другаде, като все по-често се стремят към първично публично предлагане на акции (IPO) в чужбина или местят основното си листване извън Обединеното кралство.
Всичко ли обаче е толкова обречено и мрачно за Лондон?
Не непременно.
Улиците може да не са павирани със злато, но британската столица все още има неустоима привлекателност за милиони хора, търсещи работа, образование и забавления, като през 2023 г. градът е бил посетен от 20 милиона туристи.
От CNBC са се допитали до неколцина анализатори, живеещи в Лондон за това дали градът върви по низходяща траектория или това са просто препятствия по пътя. Ето какво казват те.
Град в упадък?
Короната на Лондон се изпълзва „от години“, що се отнася до привлекателността за бизнеса и достъпността за обикновените хора, казва пред CNBC Бил Блейн - пазарен стратег, бивш инвестиционен банкер и автор на бюлетина Blain’s Morning powder.
Той казва, че правенето на бизнес в столицата „просто вече не е приятно“, а атмосферата в заможните финансови райони, като Лондонското Сити и Канари Уорф, е още по-лоша.
„Няма го онова оживление в Ситито и в Канари Уорф. Назовете ми една-единствена значима инвестиционна банка в Обединеното кралство? Назовете ми една-единствена значима компания на частния капиталов пазар в Обединеното кралство? Всички те са големи американски компании“.
„Що се отнася до банките, имате европейци, французи и германци. За Обединеното кралство не е останало нищо. Днес отивате в Лондонското Сити и се оглеждате, а там е ужасно. Има много хора, но всички са застрахователни служители или нещо подобно. Те не са инвестиционните банкери от предишното поколение. Моето поколение беше последното, което беше добре“, казва той.
Блейн обвинява свръхрегулацията за краха на Ситито, като смята, че „броят на хората, които участват в съответствието, регулирането и попълването на формуляри, значително надвишава броя на тези, които са на първа линия на финансите“.
Блейн казва, че според него страната е загубила световната си репутация на относително стабилен политически естаблишмънт с шестима министър-председатели през последните 10 години и че е била опетнена и след излизането от Европейския съюз преди пет години.
След убедителната победа на изборите през миналата година, настоящото лейбъристко правителство и министърът на финансите Рейчъл Рийвс са поставени под засилен натиск да се придържат към самоналожените правила за дълга и заемите, като същевременно се опитват да увеличат публичните разходи и да насърчат така необходимия растеж.
„В миналото можеше да погледнете Обединеното кралство и да кажете, да, това вече не е най-голямата икономика в света, но като цяло страната е стабилна по отношение на компетентността, така че да инвестирате в нея. Но тези неща сега започват да се поставят под въпрос и това е големият риск за Великобритания“.

Не всичко е толкова мрачно
Барет Купелиан, главен икономист за Обединеното кралство в PwC, посочва пред CNBC, че не всичко е мрачно и обречено за столицата в дългосрочен план.
„Ако се съсредоточим върху фундаментите, които правят Лондон такъв, какъвто е, първото нещо е върховенството на закона, а след това идват всички нематериални елементи, като история, култура, разнообразие, талант, иновации, регулации, часова зона, почтеност, инфраструктура и т.н. Тези неща не са се променили съществено през последните няколко години“.
„Виждаме, че Лондон, всъщност, има тиха, стабилна и гъвкава инфраструктура, а големият бизнес, който е в града, все още е тук, благодарение на качеството на регулациите“, казва той.
Купелян защити статута на Лондон като център за финансови услуги, но каза, че той също така се приспособява и развива.
„Едно от нещата, които се случват съвсем на заден план, е, че износът ни на стоки стагнира, отчасти заради търговската среда, в която се намираме в момента, митата и какво ли още не. Износът на услуги обаче расте доста силно и голяма част от него се движи от бизнес услугите. Винаги сме смятали, че финансовите услуги са перлата в короната на Лондон и е така, но всъщност, по отношение на темповете на растеж, ако погледнете експортната страна на счетоводния баланс, голяма част от нея се движи от бизнес услугите“.
PwC и социологическата агенция Demos изготвят годишен „Индекс за добър растеж за градовете“, който измерва икономическото благосъстояние на британските градове и разглежда показатели отвъд икономическия резултат, като взема предвид фактори, като работни места, доходи, здраве, умения и баланс между работа и личен живот.
През 2024 г. проучването установенва, че макар Лондон да се очаква да отбележи силен икономически растеж през 2025 г., сравнението е много по-неблагоприятно с други британски градове по отношение на факторите, свързани с качеството на живот.
Това включва липсата на достъпни жилища и остарялата транспортна инфраструктура, както ще потвърди всеки, който пътува сутрин до работа с горещо, мръсно и претъпкано метро по Централната линия.
„Това е историята спрямо останалата част от страната, но какво да кажем за останалия свят?“, отбеляза Купелян, който казва, че „винаги е имало силна конкуренция между големите метрополиси по света“, като Ню Йорк, Париж, Сингапур, Пекин и Токио.
„Мисля, че Лондон усеща тази конкуренция много по-интензивно сега“, допълва той, като градът трябва да погледне по-критично към своите конкуренти и към себе си, за да види какво може да направи по-добре.
Прпеоръчвайки „целенасочени интервенции“, а не „пълно преоткриване“, той казва, че Лондон е в добра позиция да продължи да привлича талантлива, квалифицирана работна сила, компании и растеж.
“Големите бизнеси са все още тук заради качеството на регулациите. Мисля, че това е една от основните привлекателни страни на Лондон. Политиците трябва да подчертаят отново тези точки и просто да продължат. Не мисля, че има едно нещо, което би отключило пътя към богатство и успехи, но смятам, че има по-малки неща, които вероятно се нуждаят от промяна, а не от пълно преоткриване. Лондон може да направи това.“
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
ИНТЕРИОРНИ ВРАТИ HÖRMANN
Калкулатори
Най-ново
Доналд Тръмп започва строеж на първата си луксозна сграда в наша съседка
преди 1 часПлюсове и минуси на употребата на тиксо за сън
преди 2 часаКак се произвеждат гигантските подводни кабели, които захранват света
преди 2 часаНай-възрастният президент в света ще се кандидатира за осми мандат
преди 3 часаОтлив на богаташи, компании и работници: Губи ли Лондон блясъка си?
преди 3 часа41.4% от българите не могат да си позволят едноседмична почивка
преди 3 часаПрочети още
Харизанов: Още записи с ПП може да бъдат извадени!
darik.bgЯвор Божанков: Асен Василев иска да раздели ПП-ДБ!
darik.bgНиколай Стайков за кмета на Варна: Това е кампания с ясна политическа цел!
darik.bgСтана на 18 и забърка каша - повдигат дело срещу Ламин Ямал
dsport.bgБарселона официално представи ново попълнение
dsport.bgУчилище за родители през юли: за информирано и спокойно начало
9meseca.bg