Подводните кабели, навити на огромни макари върху кораб, преди да бъдат положени в морски ров, са ключова част от електрическата мрежа, чийто капацитет трябва да расте заради нарастващото търсене на електроенергия.

В един пролетен ден край гористото крайбрежие на Финландия, на края на дълъг половинкилометров кей е закотвен кораб с дължина 170 метра, закръглен нос и палуба, пълна с тежко оборудване. Корабът се казва "Мона Лиза". Построен наскоро в Румъния за около 30 милиона евро, той е предназначен да играе ключова роля в разширяването и преструктурирането на електроенергийните системи по света.

В рамките на седмица около 130 километра високоволтов кабел се транспортира от фабриката до кораба, където е навит в големи купчини на огромни въртящи се платформи.

Този индустриален комплекс в Пиккала, край Хелзинки, е едно от малкото места в света, където могат да се произвеждат кабели с такава мощност, способни да свързват цели държави и да издържат на суровите условия в океанските дълбини.

Електроенергетиката вече не отрасъл. който се развива бавно. Очаква се през следващите десетилетия потреблението на електричество да нараства стремглаво — от центрове за данни до електромобили. Самата електрическа мрежа също се модернизира и разширява, за да включва нови източници на енергия и да позволява трансгранична търговия.

dbr.bg-image

Подводните маршрути често са предпочитани за пренос между държави или просто за да бъдат кабелите скрити от погледите ни.

Фабриката в Пиккала се управлява от Prysmian – компания със седалище в Милано. Според изпълнителния ѝ директор Масимо Батани търсенето на тези здрави кабели далеч надвишава капацитета на производството.

„Разпродали сме всичко до 2028 г.“, казва Батани в интервю от завода. Поръчките за кабели, които могат да пренасят до 2 гигавата мощност, са скочили от 2 на 17 милиарда евро само за 5 години.

Производство

Производството на такива кабели е сложно и бавно. За да се направят токопроводящите ядра, се усукват до 161 нишки мед или алуминий. В завода кабелите – обикновено с три жила – се обвиват с полипропиленова изолация, после с пластмасово и оловно покритие и накрая се армират с метална обвивка.

Процесът е по-ефективен, когато кабелите висят вертикално, така че производствените линии минават през високи кули, напомнящи средновековни постройки. Заводът във Финландия, където работят около 510 души, наскоро издигна нова кула с височина над 180 метра, с което ще увеличи капацитета си до около 1850 км кабел годишно.

Компанията се сблъсква и с търговски предизвикателства — като 50% мито, наложено от президента Тръмп върху вноса на алуминий и подобно мито за мед, което може да оскъпи продукцията за американския пазар.

Въпреки това Prysmian разчита на силна производствена база в САЩ, където използва основно местна мед.

dbr.bg-image

Защо Финландия? 

Кабелното производство във Финландия има над вековна история – някога кабелите са били полагани върху замръзнали езера с помощта на коне и каруци. Италианската корпорация Pirelli, която по-късно отделя Prysmian, купува завода от Nokia през 2000 г.

„За една нова компания ще е много трудно да влезе на този пазар, без да отдели години за усвояване на сложните производствени техники“, казва Тим Грийн, професор по електроенергийно инженерство в Импириъл Колидж, Лондон.

След като натовари кабела, "Мона Лиза" отплава през Атлантическия океан, за да свърже с мрежата нов вятърен парк край бреговете на Вирджиния.

Когато полага кабел, корабът тегли плуг, който с помощта на водни струи изкопава ров с дълбочина до 5 метра и едновременно полага и заравя кабела. Това го защитава от злополуки като влачени котви или саботажи — проблем, който стана особено актуален след като през миналата година кабел, свързващ Финландия с други балтийски държави, бе прекъснат именно от влачена котва.

Компанията внедрява сензори в кабелите за ранно предупреждение и поддържа кораб за спешни ремонти в готовност, обяснява Раул Хил, изпълнителен вицепрезидент по преноса на енергия в Prysmian.

Дистанционно управлявани машини следят маршрутите. Мощните мотори и навигационната система на кораба позволяват той да остане неподвижен дори при лошо време, което спестява време и разходи.

„Това означава, че не се налага да режем кабела“, казва Валерио Акваота, който управлява флота, дори ако се наложи да останат на едно място няколко дни.