Нараснаха опасенията за изригване на вулкан край Неапол след най-силното земетресение от 40 години насам.

Изготвят се планове за евакуация след активността в находището Кампи Флегрей, за което експертите предупредиха, че е в опасно състояние, съобщава The Guardian, цитиран от darik.bg.

Земетресение от 5.6 по Рихтер разлюля Централна Италия

Сеизмичната активност на Кампи Флегрей, състоящ се от древни вулканични кратери, се засили през последната година и особено през последните месеци след земетресението с магнитуд 4.2 по Рихтер. Кампи Флегрей е дом на най-малко 360 000 души.

"Наблюдаваме ситуацията, но не знаем как ще се развие. В случай на изригване не знаем кога и къде може да се случи. Колкото и да е малко, то ще предизвика социални вълнения", заяви Карло Дольони, президент на Националния институт по геофизика и вулканология на Италия (INGV), пред TGCom24.

100 по-слаби труса разлюляха Италия в рамките на 5 часа след първичния трус

За разлика от близкия конусовиден Везувий, чието изригване през 79 г. от н.е. разрушава древноримските градове Помпей и Херкулан, Кампи Флегрей е калдера или вдлъбнатина с дължина 7 мили, образувана преди 39 000 години след изригване, което я изпразва от магма.

Тя обаче е много по-активна от Везувий.

Хиляди малки земетресения от 1950 г. насам са отслабили калдерата - котловината в горната част на вулкана, тъй като налягането под нея се е увеличило, което е създало условия за разкъсване.

Това се посочва в проучване, изготвено съвместно от учени от Националния институт по геофизика и вулканология на Италия (INGV) и Университетския колеж в Лондон (UCL) през юни, в което се заключава, че вулканът се приближава към "точката на пречупване" и е в "изключително опасно състояние".

Хавайският вулкан Килауеа изригна след близо два месеца затишие (видео)

Джузепе Де Натале, директор на INGV, подчерта, че има "висок риск от силни трусове", и добави, че на 18 септември е изпратил писмо до Съвета на Неапол, в което предлага да се извършат проверки за безопасност на обществените сгради, като се започне от училищата и болниците, и да се въведат процедури за евакуация, ако е необходимо.

Земетресението в сряда, което беше усетено в Рим, накара хората да напуснат домовете си и да нарушат движението на влаковете, въпреки че не бяха оповестени данни за ранени или големи щети.

Нело Мусумечи, министър на гражданската защита, заяви, че през следващите няколко дни ще се срещне с местните власти в Неапол, за да поиска "ускоряване на изготвянето на плановете за напускане на страната в случай на извънредна ситуация".

"Трябва да бъдем готови за всякакви обстоятелства, но трябва да избягваме паниката, защото в момента тя не е оправдана", заключи той.