
Естония е една от държавите в Европейския съюз с най-широко разпространение на криптовалутите. Точно по тази причина обаче балтийската страна се превръща в център за мащабни измами и злоупотреби, свързани с дигиталните активи.
Това разкрива международно журналистическо разследване, публикувано от електронното издание Vsquare. Авторите му са прегледали дейността на близо 300 крипто фирми, регистрирани в Естония, откривайки десетки престъпления и нарушения.
Престъпленията на естонските крипто фирми включват измами, пране на пари, заобикаляне на международни санкции, включително и такива, наложени на Русия, както и незаконно финансиране на престъпни групи и руската паравоенна организация Вагнер.
Някои крипто фирми от балтийската държава са поддържали връзки и с руския банков гигант Сбербанк, се посочва още в доклада. Става въпрос за финансови престъпления в размер на над 1 милиард евро.
През последните 5 години към Естония се насочиха много крипто инвестиции. 55% от всички доставчици на крипто услуги в света са регистрирани в балтийската страна към средата на 2021 г.
Либералният регулаторен режим и развитата дигитална инфраструктура привличат международните крипто платформи, като по този начин те получават лиценз за работа в Европейския съюз.
Последното затягане на регулациите в Естония обаче е лишило от лицензи част от компаниите, които не отговарят на изискванията. В резултат на това много фирми са се преместили в други съседни балтийски държави.

През последните шест години в Естония са работили 1644 лицензирани компании за криптовалути, се посочва в доклада. Освен това, много международни крипто фирми са наемали хора с очевидни финансови затруднения и без опит в областта, като служители за борба с прането на пари.
Част от тези компании са имали връзки с най-скандалните военни групи в Русия, дарявайки крипто активи на стойност стотици хиляди евро.
Например, вече несъществуващият руски онлайн пазар Hydra е получил около 2505 биткойна, произхождащи от естонската борса Garantex в периода между април 2021 г. и април 2022 г.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Нова мания в социалните мрежи увеличи рекордно броя на потребителите на ChatGPT
02.04.2025Осемте страни, в които най-лесно ще получите гражданство
02.04.2025Най-евтините петзвездни хотели в света
02.04.2025Икономисти: Постъпленията от митата ще са по-малко, отколкото очаква Белият дом
02.04.2025Най-големите застрахователни брокери в края на 2024 г.
02.04.2025Наградите INNOVISION AWARDS by Planet Schwarz търсят големите визионери и смелите новатори в бизнеса
02.04.2025Прочети още
Турското правителство глоби Meta заради отказ да блокира акаунти, свързани с протестите
darik.bgГърция планира модернизация на армията на стойност 25 млрд. евро
darik.bg„Денят на освобождението“ или какви нови мита е подготвил Тръмп за партньорите
darik.bgМечтан финал за Купата на Краля, Барселона разби сърцето на Атлетико
dsport.bgЛивърпул си върна на Евертън и триумфира в мърсисайдското дерби
dsport.bgДо 15 май: Шанс за вдъхновяващи жени в науката да спечелят 5000 евро и национално признание
9meseca.bg