Делът на хората, които притежават собствено жилище в Гърция, намалява. Последните официални данни на Евростат показват че той се понижава до 72.8%, което е с три процентни пункта по-малко в сравнение с 2013 г. и се доближава до средното ниво за Европейския съюз, което е 69,1%.
Имайки предвид, че много частни жилищни имоти са закупени с ипотечни кредити, се оказва, че около 40% от гърците са изложени на риск от четири от покачване на наемите или от повишаването на лихвените проценти, пише Ekathimerini.
Сравнението на доходите и имущественото състояние на гърците спрямо това на останалата част от Европа, губи своята сила от година на година, което означава, че все повече хора изпитват затруднения с месечните плащания за покриване на жилищни си нужди.
Според прогноците този тренд ще продължи. Цените на имотите в южната ни съседка през последните пет години нарастват пет пъти по-бързо от доходите на домакинствата, а разходите по заемите се увеличават с 30%, което означава, че наемът изглежда единственото реалистично решение за все повече хора.
Последните налични статистически данни от Евростат отразяват сближаването на Гърция с останалата част от Европа. Италия например, която до 2018 г. имаше по-нисък дял на хората със собствени жилища от Гърция, сега се придвижва напред със 74.3%. Европейският юг показва по-високи нива на притежаване на жилища. Португалия е със 78%, Испания - 76%, като само Франция бележи по-нисък процент (64%).
Що се отнася до балканските страни, повечето от тях поддържат високи нива от 80-90%, каквито имаше и в Гърция преди няколко десетилетия. В България делът на собствениците на жилища е малко под 85%.
11% от собствениците на имоти са ипотекирали жилищата си срещу кредит. Този процент непрекъснато намалява от 2017 г. (тогава беше 15,7%), което се дължи на дългогодишната икономическа криза в страната.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Бъдещи събития
Изкуствен интелект. Дигитализация. Киберсигурност
18 Септември 2024Най-ново
Учени се опитват да създават нови острови на Малдивите
08.09.2024Милионерите се местят в пет европейски града
08.09.2024Какво представляват pump-and-dump схемите и как да не станем тяхна жертва?
08.09.2024Сутрешните навици на технологичните босове
08.09.2024Защо Япония промотира четиридневната работна седмица?
08.09.2024Испания се позиционира като луксозна дестинация
08.09.2024Прочети още
Бонбони тип „маршмелоу“ с опасен консервант заливат търговската мрежа
darik.bgПрестиж, слава и пари: Какво се крие зад поредния грандиозен скандал в света на красотата? (ВИДЕО И СНИМКИ)
darik.bgКолко струва на семейния бюджет подготовката на първокласник?
darik.bgЯник Синер покори Ню Йорк и грабна US Open!
dsport.bg14 300 бяха 12-ият играч за България
dsport.bgВсичко, което трябва да знаете за енергийните прахове
9meseca.bgВижте кои са най-големите грешки при проектиране на малка баня.
idei.bgНавици, които побъркват домакините
idei.bgКак да обзаведем идеалната детска стая?
idei.bg