Когато става въпрос за милиардери, които управляват пари, главният изпълнителен директор на Berkshire Hathaway Уорън Бъфет стои на отделен пиедестал.
Откакто поема управлението на Berkshire Hathaway в средата на 60-те години, "Оракулът от Омаха" генерира съвкупна възвръщаемост на акциите от клас А на компанията в размер на 5 422 618% към 17 юли.
На база годишна обща възвръщаемост за шест десетилетия тя, на практика, е два пъти по-голяма от тази на индекса S&P 500, в това число с изплатени дивиденти.
Тайната за успеха на Бъфет, всъщност, не е никаква тайна. Той е заявявал многократно, че търси проверени във времето бизнеси, които имат ясно очертани конкуренти предимства и силни мениджърски екипи.
За дългосрочния успех на Berkshire Hathaway обаче не се приписва достатъчно голяма заслуга на склонноста на Бъфет към концентрация на портфейла.
Въпреки че той и основните му инвестиционни помощници Тед Уешлър и Том Коумс в момента контролират инвестиционен портфейл от 44 компании на стойност 416 млрд. долара в Berkshire, всички те силно вярват във влагането на огромен капитал в най-добрите си идеи.
Тези пет неудържими акции, които съставляват 75% от инвестиционния портфейл на Berkshire Hathaway (309.9 млрд. долара), са наистина най-добрите идеи на Бъфет (пазарните стойности са към цената на затваряне на борсата на 17 юли).
Apple: 180 670 650 836 долара (43.4% от инвестираните активи)
Евнтуалните съмнения относно предпочитанието на Бъфет да концетрира инвестираните активи на своята компания в някои водещи бизнеси се разсейват от дела на Berkshire в технологичната компания Apple.
Дори и след две поредни тримесечия, в които Бъфет и неговият екип намалиха дела си в Apple, компанията все още съставлява над 43% от инвестиционния портфейл на Berkshire.
Движещата сила зад инвестицията в Apple отдавна е капацитетът на компания за иновации. Например, Apple съставлява 50% или повече от местния пазар на смартфони, откакто представя 5G iPhone през втората половина на 2020 г.
Трябва да се спомене и водещата за пазара програма за възвръщаемост на капитала на Apple. Най-голямата публична компания в света по пазарна капитализация е купила обратно обикновени акции за 674 млрд. долара, откакто стартира програмата си за обратно изкупуване през 2013 г. Бъфет е голям почитател на обратното изкупуване на акции.
Bank of America: 45 424 831 224 долара (10.9% от инвестираните активи)
Втората най-голяма позиция в инвестиционния порфейл на Бъфет на стойност 416 млрд. долара е Bank of America, известна като "BofA". Бъфет и неговият екип контролират над 1.03 млрд. акции на BofA, които се равняват на 13.2-процентен дял в компанията*.
Бъфет обича да инвестира във финансовия сектор, но неговите предпочитания към BofA може би са свързани с чувствителността ѝ към лихвените проценти. Най-агресивният цикъл за увеличение на лихвите на Федералния резерв от 80-те години добави милиарди долари към нетните лихвени приходи на Bank of America.
В същото време, Bank of America напредва значително с процеса на дигитализация. До средата на 2024 г. 77% от потребителските домакинства са банкирали дигитално, а 53% от всички продажби на потребителски заеми са осъществени онлайн или през мобилно приложение.
На последно място, бордът на директорите на Bank of America одобри повишение на тримесечния дивидент с 0.02 долара на акция. Това повишение увеличава годишния дивидентен доход на Berkshite от дела й в BofA до над 1 млрд. долара.
American Express: 37 896 610 572 долара (9.1% от инвестираните активи)
Както вече стана дума, Бъфет е голям фен на акциите на финансови компании. Доставчикът на кредитни услуги American Express заема третото място в портфейла на Berkshire. Компанията на Бъфет притежава дял в AmEx без прекъсване от 1991 г.
Това, което превръща AmEx в такъв дългосрочен победител, е способността на компанията да се възползва от двете страни на трансакциите. Например, тя е третият най-голям обработчик на плащания с кредитни карти в САЩ.
Тя също така обаче е и кредитор. AmEx успява да генерира такси от търговци за обработването на трансакциите, както и годишни такси, и лихвени доходи от своите картодържатели.
Освен това, American Express винаги е била особено добра в привличането на хора с високи доходи като картодържатели. Заможните клиенти е по-малко вероятно да променят потребителските си навици, в сравнение със средностатистическите работещи американци или да не плащат сметките си по време на леки икономически сътресения.
На хартия AmEx е в по-добра позиция да се справя в периоди на икономическа турбуленция от останалите компании в сектора.
Coca-Cola: 26 084 000 000 долара (6.3% от инвестираните активи)
Ако мислите, че American Express е стара инвестиция на Уорън Бъфет, трябва да погледнете гиганта в сферата на безлкохолните напитки Coca-Cola, която е стълб в инвестиционната стратегия на Оракула от Омаха от 1988 г.
Брандирането е ключовата причина Coca-Cola да се представя толкова стабилно в продължение на десетилетия.
Компанията също така предлага почти несравнимо географско разнообразие. С изключение на Северна Корея, Куба и Русия (в последния случай заради инвазията ѝ на Украйна), Coca-Cola развива дейност във всички други държави.
Това ѝ позволява да се възползва от възможности за органичен растеж на развиващи се пазари, докато в същото време генерира предвидим паричен поток в развитите държави. Дивидентът на Coca-Cola също не е за пренебрегване.
Chevron: 19 828 098 775 (4.8% от инвестираните активи)
Петата най-голяма инвестиция на Бъфет, която с Apple, Bank of America, American Express и Coca-Cola съставляват 75% от инвестиционния портфейл на Berkshire Hathaway на стойност 416 млрд. долара, е енергийният гигант Chevron.
През първите две десетилетия на настоящия век акциите на енергийни компании играеха малка роля в портфейла на Berkshire. От началото на настоящото десетилетие обаче Бъфет съвсем ясно демонстрира предпочитанията си към Chevron и към Occidental Petroleum.
Инвестицията от близо 20 млрд. долара в Chevron е кристално ясна индикация, че ръководителите на Berkshire очакват спот цената на петрола да остане висока.
Chevron също така е компания, която предлага интегрирани услуги, което й помага да защитава оперативния си паричен поток в почти всеки икономически климат. Въпреки че генерира най-голям марж от сондажния си сегмент, понижаващата се цена на суровия петрол намалява разходите на рафинерите и химическите заводи на Chevron.
Последното парченце от пъзела е феноменалната програма за възвръщаемост на капитала на Chevron. През януари 2023 г. бордът на директорите на компанията одобри програма за обратно изкупуване на акции на стойност 75 млрд. долара и одобрява увеличенитето на дивидента в 37 поредни години.
* В края на миналата седмица стана ясно, че Berkshire Hathaway е продала около 33.9 млн. акции на Bank of America за около 1.48 млрд. долара. След продажбите Berkshire притежава около 999 млн. акции на BofA.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Италия иззе от иманяри етруски артефакти за €8 млн.
21.11.2024Къде е Витошка в класацията на най-скъпите търговски улици през 2024 г.?
21.11.2024Британските родители удвояват паричните подаръци за пълнолетните си деца
21.11.2024Кои са най-големите производители на мляко в ЕС?
21.11.2024Какво представлява блокчейн и как работи?
21.11.2024Топ 20 на най-големите семейни компании за търговия на дребно
21.11.2024Прочети още
Изкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgСвещеник бе отстранен от длъжност след провокативен клип на Сабрина Карпентър в църквата му
darik.bgОфициално: Гуардиола остава в Манчестър Сити до 2027
dsport.bgУчастник на Световното клубно първенство пита за звезда на Лудогорец
dsport.bgД-р Маринова за доброкачествени заболявания на гърдата
9meseca.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bgНай-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди
idei.bg7 ненужни вещи, които заемат място в дома ви
idei.bg