В последните седмици водещите централни банки по света спряха с повишенията на лихвите, а на фона на данните, които предполагат забавяне на ръста на икономиките, пазарите насочват вниманието си към първия рунд на понижение.

Федералният резерв на САЩ, Европейската централна банка (ЕЦБ) и Централната банка на Англия драстично повишиха лихвите в последните 18 месеца в опит да ограничат инфлацията.

Миналата сряда Фед остави основната си лихва без промяна на ниво от 5.25%-5.5% във второ поредно заседание, след като през септември сложи край на серията от 11 поредни увеличения.

Макар че председателят на Фед Джеръм Пауъл твърди, че работата на централната банка по инфлацията все още не е приключила, годишното повишение на индекса на потребителските цени беше 3.7% през септември, след като достигна пик от 9.1% през юни 2022 г.

Въпреки отказа на Пауъл да затвори вратата за евентуални бъдещи повишения, пазарите интерпретираха тона на централната банка в другата посока и отбелязаха ръст след решението.

Пазарите вече очакват първо понижение от 25 базисни пункта от страна на Фед на 1 май 2024 г., според инструмента на CME Group FedWatch, като се очаква намаленията да достигнат 100 базисни пункта до края на следващата година.

След взетото през миналата седмица решение, данните за неселскостопанската заетост в САЩ бяха по-слаби от очакваното през октомври, като създадените нови работи места бяха по-малко от прогнозираните, безработицата нарасна леко, а ръстът на заплащането продължава да се забавя.

Въпреки че базовата инфлация остава без промяна на годишна база от 3.7%, основната инфлация се понижи до 4.1%, намалявайки близо наполовина за последните 12 месеца.

“Основният индекс на инфлацията, който е предпочитаният индикатор на Фед, е още по-нисък при 2.5%,” отбелязват анализатори от DBRS Morningstar.

Въпреки тези данни за икономиката, при краткосрочните щатски държавни облигации имаше разпродажби в понеделник.

“Щатската икономика също така се оказа по-устойчива от тази на еврозоната и на Великобритания,” според Джим Рийд от Deutsche Bank. Той обаче посочва, че това е седмият път през този цикъл, в който пазарите видимо реагират на спекулациите за по-ниски лихви.

“Ясно е, че лихвите няма да продължат да се повишават вечно, но в предишните шест случая надеждите за понижения на лихвите в краткосрочен план бяха попарвани всеки път. Имайте предвид, че инфлацията във всяка от страните от Г-7 все още е над целевите нива,” допълва той.

ЕЦБ

В края на миналия месец ЕЦБ сложи край на серията си от 10 поредни повишения и остави основната си лихва на рекордно високото ниво от 4%, като инфлацията в еврозоната падна до двегодишно дъно от 2.9% през октомври.

Пазарите очакват също близо 100 базисни пункта понижения на лихвите до декември 2024 г., но първото понижение от 25 базисни пункта се очаква основно през април.

Слабото представяне на икономиката на еврозоната подхранва очаквания, че централната банка ще е първата, която ще започне с облекчаването на паричната политика.

След октомврийското заседание на ЕЦБ президентът на финансовата институция Кристин Лагард отхвърли предположенията за понижения на лихвите, но управителят на Централната банка на Гърция Янис Стурнарас след това обсъжда открито вероятността за понижение в средата на 2024 г., ако инфлацията се стабилизира под 3%.

Централната банка на Англия

В четвъртък Централната банка на Англия стави основната си лихва без промяна на ниво от 5.25% във второ поредно заседание, след като през септември сложи край на серията от 14 поредни увеличения.

Протоколът от последното заседание обаче свидетелства за очаквания, че лихвите ще трябва да са високи по-дълъг период, като индексът на потребителските цени във Великобритания остава без промяна на ниво от 6.7% през септември.

Въпреки това, през тази седмица пазарите очакваха около 60 базисни пункта понижения на лихвите до декември 2024 г., които ще започнат през второто полугодие.

По време на пресконференцията в четвъртък управителят Андрю Бейли наблегна по-скоро на рисковете за прогнозите на банката за инфлацията, отколкото на евентуални предположения за понижения на лихвите на хоризонта.

„Въпреки че не смятаме, че това е непременно показателно за висок риск от по-нататъшни повишения на лихвите в близко бъдеще, ние го разчитаме като допълнителен знак, че банката не обмисля намаляване на лихвените проценти и няма да го прави известно време“, казват анализатори от BNP Paribas.