Над 60 държави подкрепят сделка, предвождана от ЕС, САЩ и Обединените арабски емирства (ОАЕ) за утрояване на енергията от възобновяеми източници през настоящото тримесечие и отказ от използването на въглища, информира Reuters, позовавайки се на запознати източници.

Трите страни набират подкрепа за този ангажимент преди конференцията на ООН за климатичните изменения - COP28, която ще се проведе в периода 30 ноември – 12 декември в Дубай и ще призоват за включването му в окончателните резултати от срещата на световните лидери на 2 декември.

Някои основни развиващи се икономики, като Нигерия, Южна Африка и Виетнам, развити държави, като Австралия, Япония и Канада и други, сред които Перу, Чили, Замбия и Барбадос, са заявили, че ще се присъединят към този ангажимент, информира Reuters.

Според предварителния вариант на споразумението, с който са се запознали от изданието, страните, които го подпишат, ще поемат ангажимент и за удвояване на глобалния темп на енергийна ефективност до 4% годишно до 2030 г.

В документа се посочва, че по-широкото използване на енергия от възобновяеми източници трябва да бъде съпроводено от "поетапното ограничаване на енергията от въглища," в това число слагане край на финансирането на нови въглищни електроцентрали.

Преговорите с Китай и Индия за присъединяване към този ангажимент "са в доста напреднала фаза," въпреки че нито една от двете страни все още не е дала съгласието си, според един от източниците на Reuters.

Учени твърдят, че бързото увеличаване на чистата енергия и бързото намаляване на изгарянето на отделящи въглероден диоксид изкопаеми горива в енергийния сектор са от съществено значение за избягването на по-сериозни изменения в климата.

Длъжностните лица са заявили, че ранната демонстрация на подкрепа за утрояване на възобновяемата енергия и отказа от въглища ще създадат импулс и ще зададат положителен тон преди дните на напрегнати преговори, които се очакват на климатичната конференция.