Когато Лаура Ларока посещава Дания през 2019 г., климатологът преглежда хиляди стари въздушни снимки на леденото крайбрежие на Гренландия, открити в замък край Копенхаген преди около 15 години.

Сега съхранявани в Датския национален архив, историческите изображения вдъхновяват нея и други изследователи да реконструират ледниковата история на района и как тя се е променила на фона на бързо затоплящия се климат.

След дигитализиране на хиляди архивирани хартиени изображения, датиращи от 30-те години на миналия век, екипът на Ларока ги комбинира със сателитни изображения на Гренландия днес, за да измери колко се е променил нейният леден пейзаж.

Сравнението установява тревожна скорост на отстъпление на ледниците на Гренландия, която се е ускорила през последните две десетилетия, посочва CNN.

Проучването, публикувано в списанието Nature Climate Change, установява, че скоростта, с която ледниците са отстъпвали територия през 21-ви век, е два пъти по-бърза от тази през 20-и век.

Работата отнема „много часове ръчен труд на много хора“, казва Ларока, водещият автор на изследването и асистент в School of Ocean Futures на Държавния университет в Аризона.

„Промяната е зашеметяваща – тя наистина подчертава бързите темпове, с които Арктика се затопля и променя,“ допълва ученият. През последните няколко десетилетия Арктика се е затопляла четири пъти по-бързо от останалия свят, показва проучване от 2022 г. Последиците от това се увеличават.

За първи път в историята валя дъжд на върха на Гренландия - приблизително 3 км над морското равнище, през лятото на 2021 г. По-рано тази седмица учените установиха, че огромните ледници в северната част на Гренландия, за които отдавна се смяташе, че са относително стабилни, сега носят потенциално „драматични“ последици за покачването на морското равнище.

Това, което поразява Ларока най-много обаче, е как датските пилоти, направили оригиналните снимки, не са имали представа, че те ще имат основен принос към науката за климата почти век по-късно.

„Много от тези снимки са направени заради военни операции, като имат връзки със световната история. Повече от 100 години по-късно обаче ги използваме, за да документираме колко са се променили тези ледници с времето,“ според експерта.

Ларока се надява това ново визуално проучване да привлече вниманието към бързо топящата се територия и заплахата, която представлява тя за световните брегове с повишаването на морското равнище.

„Документът наистина затвърждава, че изоборите ни през следващите няколко десетилетия и степента на намаляване на вредните емисии имат значение за тези ледници“, казва Ларока.

„Всяко нарастващо повишаване на температурата ще има значителни последици за тези ледници и бързите действия за ограничаване на затоплянето ще помогне да се намалят бъдещите им загуби и принос към морското равнище,“ предупреждава ученият.