Десетки служители на италианската модна къща Gucci организираха стачка в понеделник в знак на протест срещу решението на компанията да премести дизайнерския си офис от Рим в Милано.
Въпреки че говорител на Gucci посочва пред CNN, че предложеното преместване „не включва никакви съкращения на персонала“, регионален клон на профсъюза CGIL описва хода като „прикрито колективно уволнение“.
Синдикатът посочва на сайта си, че този ход „прикрива желанието скоро да се прекрати всяка дейност в Рим“. По-късна публикация е придружена от снимки от демонстрацията в понеделник в столицата, на която протестиращите държат плакати с послания, сред които „Gucci реже, но не шие“.
Решението, което компанията е оповестила пред синдикатите през октомври, засяга 153 от 219-те служители на дизайнерския офис в Рим.
От CGIL твърдят, че искането служителите да се преместят в Милано - приблизително на 480 км северно от столицата, през първата половина на 2024 г. е равносилно на съкращаването им.
Говорител на Gucci посочва, че релокацията ще осигури на творческия директор и дизайнерите възможността да си сътрудничат тясно с останалия екип на компанията, която вече е базирана в Милано, „увеличавайки максимално необходимите взаимодействия и синергии“.
В изявлението се добавя, че марката предлага "икономически стимули и активна подкрепа, които са по-благоприятни от предвидените в италианския национален колективен договор."
След напускането на творческия директор Алесандро Микеле през 2022 г., собственикът на Gucci – корпорацията Kering, разтърси висшето ръководство на лейбъла.
Компанията назначи бившия дизайнер на Valentino Сабато Де Сарно за нов творчески директор през януари тази година, докато през август Kering обяви, че главният изпълнителен директор Марко Бизари напуска компанията.
На негово място дойде Жан-Франсоа Палус, преди това управляващ директор на корпорацията. От Kering, която притежава Yves Saint Laurent, Bottega Veneta и Balenciaga, съобщиха, че той е „натоварен със задачата да подсили екипите и операциите на Gucci“, за да възстанови „влиянието“ на италианската марка.
Gucci е най-голямата марка на Kering, която допринася с малко над половината от приходите на френския конгломерат от 22 милиарда долара миналата година.
След три години на огромни печалби, подхранвани от ръста в потребителското търсене след пандемията, Kering отчете по-голям от очакваното спад от 9% в продажбите през последното тримесечие, на фона на забавящия се апетит за облекла и аксесоари от висок клас.
С Де Сарно начело, Gucci представи нова колекция, наречена Gucci Ancora (италианска дума, която означава едновременно „все още“ и „отново“) през септември пред звездна публика в Милано, включително Джулия Робъртс, Райън Гослинг, Джесика Частейн, Кендъл Дженър и Джулия Гарнър.
Дизайнерът освежи старите модели на Gucci, създавайки вталени къси костюми, поли с ресни и плетива с бижута.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
В Дубай отваря частно училище с годишна такса от $56 000
преди 13 минRyanair иска лимит от две питиета на пътник на летището
преди 36 минСвлачище заплашва най-големия ВЕЦ в Еквадор
преди 1 часКой е по-богат - САЩ или Европа?
преди 1 часЕС обмисля постепенна забрана на руски LNG и алуминий
преди 2 часаПлашат със съд потребители заради неполучени пратки
преди 3 часаПрочети още
Изстреляха първия български спътник “Балкан-1” (ВИДЕО)
darik.bgBillboard разкри кои са най-дългоочакваните албуми на годината
darik.bgЗеленски готов да разменя пленени севернокорейци за украински войници
darik.bgКраля на биатлона похвали Милена Тодорова
dsport.bgЛевски започва 2025 със Звезда и без Димитров, вероятните 11 на Веласкес при дебюта му
dsport.bgКак маслото от вечерна иглика помага на бъдещите майки
9meseca.bg