Цената на петрола се повиши в началото на седмицата, на фона на желанието на САЩ да попълни стратегическия си резерв от суровината. Това се случва въпреки очакванията за по-слабо търсене на „черното злато“ през следващата година.

Фючърсите на петрола от сорта Брент добавиха 0.6%, до 76.32 долара за барел, а тези на американския лек суров петрол повишиха цената си с 0.5%, до 71.61 долара.

Двата контракта нараснаха с по 2% в петък, но въпреки това приключиха последните пет работни дни на отрицателна територия, което се случва за седма поредна седмица. Това е най-дългата негативна серия за цените на петрола от 2018 г. насам.

Повишенията в последните два дни се дължат най-вече на желанието на най-голямата икономика в света да купи до 3 млн. барела за попълване на стратегическия си петролен резерв.

Въпреки че Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и нейните партньори, или иначе казано ОПЕК+, планира да намали добива си с 2.2 млн. барела през първото тримесечие на 2023 г., инвеститорите остават скептично настроени заради очакваното понижение на потреблението през 2024 г.

Страните – производители извън ОПЕК планират ръст на производството, което може да доведе до пренасищането на пазара. 

Последните данни за индекса на потребителските цени в Китай сочат нарастващ дефлационен натиск в най-големия вносител на петрол, като слабото потребление поставя под съмнение икономическото възстановяване на страната.

През настоящата седмица инвеститорите ще следят решенията за лихвените нива на пет централни банки, включително и на Федералния резерв, които могат да окажат влияние на икономиките и на търсенето на петрол в бъдеще.