Хесус Кабайеро е главен изпълнителен директор на СОФ Кънект, оператор на летище София. Той е професионалист с огромен опит във всички области на авиацията - от поддръжката на самолетите, през координирането на летищните операции, управлението на терминалите и транспорта и много други аспекти в областта. Преди да поеме управлението на СОФ Кънект, Хесус Кабайеро е главен изпълнителен директор на летищата в Севиля и Мелиля, а също така участва в управлението на летищата в Мадрид, Барселона и Малага. Амбициозната цел, която си поставя Хесус Кабайеро, е да трансформира столичния аеропорт в модерно и устойчиво, петзвездно регионално летище, с баланс между целите за декарбонизация и бизнес растежа.
Как SOF Connect ще привлече повече посетители в София и какви нови дестинации и маршрути са планирани за 2024 г.?
Вярваме, че ролята на най-голямото международно летище в страната да направи столицата на България по-привлекателна за посещение е изключително важна.
Нашата цел е много повече от това да имаме повече пътници на летището – тя е да направим София разпознаваема дестинация в чужбина, така че хората да асоциират града като безопасен и интересен за посещение, предлагащ голямо разнообразие от висококачествени продукти и услуги.
Разбира се, не можем да изпълним тази мисия сами, затова непрекъснато работим с Министерството на туризма, Министерството на транспорта и Столична община по различни съвместни проекти.
Ние също така сме в тясно сътрудничество с чуждестранни посолства от целевите държави, туроператори, местни и чуждестранни туристически администрации и други заинтересовани страни, за да представим силен аргумент пред авиокомпаниите и пътниците.
Активно лобираме в посока рекламиране на София като атрактивна туристическа дестинация.
Освен активното сътрудничество с тези институции, ние инвестираме много в привличането на повече посетители за различни цели. Например, участваме във всички големи туристически панаири, за да повишим осведомеността за дестинацията, както и в конференции за разработване на маршрути, за да се срещнем с вземащите решения от авиокомпаниите.
Непрекъснато си сътрудничим с инфлуенсъри и медии от целевите страни и организираме опознавателни визити, по време на които те могат да дойдат и да проучат продукта с цел да препоръчат дестинацията на техния местен пазар.
Нашата цел е да допринесем за превръщането на София в едно незабравимо преживяване за всеки посетител, а не просто в следващата дестинация в списъка.
Наистина имаме много отговорна роля, тъй като летището е първото впечатление, което пътникът получава, когато посещава страната, и работим усилено, за да го превърнем в приятно изживяване.
През 2023 г. списъкът с дестинации се увеличи със седем. Що се отнася до новите дестинации, планирани за 2024 г., много сме радостни, че запълнихме още една непокрита територия на нашата карта – Балтийския регион и Скандинавия.
След активни преговори с airBaltic, авиокомпанията обяви началото на директни полети до Рига всеки вторник, четвъртък и събота от май 2024 г. Друг нов маршрут от София ще бъде Хелзинки, изпълняван от една от най-големите скандинавски авиокомпании - Norwegian Air Shuttle.
Миналото лято авиокомпанията стартира линия София – Осло, която ще продължи и следващото лято.
Продължаваме да обсъждаме с потенциални авиокомпании и други дестинации в Европа и извън нея. Веднага щом получим потвърждение от тях, ще можем да информираме обществеността. Очаквайте новини в тази посока в краткосрочен план.
Интегрирането на какви нови съвременни технологии да очакваме на летище София през следващите години?
Искаме да постигнем работоспособност на нашата система при 99.9%, като минимизираме рисковете за киберсигурността, технологични прекъсвания и пробиви, и поддържаме нашите системи, за да гарантираме, че ще продължат да функционират оптимално през 2024 г. и след това.
Гледайки напред, имаме няколко вълнуващи инициативи в процес на подготовка. В процес на внедряване сме на система за управление на летището и вътрешна ERP система за подобряване на капацитета и оптимизиране на приходите.
Планираме да приложим технологии за подобряване на пътническото преживяване, които използват биометрични данни и оперативни анализи за пътническите потоци.
Освен това ще подобрим нашите B2C предложения, включително чекиране, Wi-Fi, електронни гишета за чекиране и информационни киоски. Планираме да внедрим автоматичен паспортен контрол и да увеличим броя на гишетата за чекиране, за да улесним обработката на пътници и багаж.
Предстои да инсталираме дигитални екрани, които са удобни за клиента и лесни за навигация, позволявайки на пътниците бързо да намират информацията, от която се нуждаят, докато са на летището.
SOF Connect стартира много устойчиви инициативи през последните години, като обновяване на паркинга на летището с електрически превозни средства, изграждане на един от най-големите фотоволтаични паркове в страната, който ще гарантира повече от 90% енергийна независимост, както и дейности, насочени към подобряване на енергийна ефективност на сградите на терминала. Какви са плановете ви в тази област за 2024 г.?
През 2024 г. ще подменим перонното прожекторно осветление с енергийно ефективни LED осветителни тела със система за дистанционно управление.
Само тази мярка ще доведе до намаляване на потреблението на електроенергия с повече от 800 MWh/годишно, което представлява над 300 t CO2 спад на емисиите всяка година. Ще намалим текущото потребление на електроенергия на летището с близо 3%.
Също догодина ще реализираме новата си рекламна програма с нови LED светещи кутии и екрани. Тя се ръководи от нашия търговски отдел. Това ще доведе до допълнителни икономии на енергия в сградите на терминала и намаляване на CO2 с 51 t CO2/годишно.
Планираме да започнем електрификацията на наземното обслужване с проект за укрепване на електрическата мрежа и инсталиране на допълнителни зарядни станции за електрически превозни средства и оборудване.
Споменахте проекта за фотоволтаичния парк. Този декември избираме проектанта на първата 5 MWp инсталация и през 2024 г. ще одобрим техническия проект и ще започнем изпълнението. Първите 5 MWp очакваме да заработят напълно до края на 2025 г.
Тази година актуализирахме нашия план за управление на въглеродните емисии и разработихме траектория за декарбонизация. Тази траектория включва инвестиции от 2023 г. до 2036 г., когато трябва да постигнем нулеви емисии само с 15% компенсация.
Всички инвестиции са одобрени и включени в програмата за капиталови разходи на летището. В началото на 2024 г. ще кандидатстваме за следващото ниво на въглеродна акредитация, където този ангажимент е задължителен.
Нашият ангажимент ще бъде прегледан и проверен от независим одитор и през април се надяваме да можем да обявим, че сме постигнали ниво 4 от програмата за въглеродна акредитация на летищата Airport Carbon Accreditation (АCA).
Днес има само 8 летища в Европа, които притежават акредитация от ниво 4 на ACA – Марсилия, Базел, Цюрих, Париж – Шарл дьо Гол, Орли и Льо Бурже, Истанбул и Лондон-Лутън.
Това по-високо ниво не е договорно задължение за летище София, а е резултат от ангажимента ни и на нашия инвеститор към устойчивост, възобновяема енергия и декарбонизация.
Кои бяха най-важните политики, насочени към развитието на служителите на СОФ Кънект през 2023 г. и какви са плановете ви за 2024 г.?
През 2023 г. продължихме да прилагаме нашата HR и социална политика, насочена към изграждане на устойчиви взаимоотношения със служителите и създаване на стойност за всички тях и за нашата организация.
Обърнахме специално внимание на развитието на хората и започнахме годината с въвеждането на новата ни Политика за обучение и квалификация.
Организирани бяха интензивни обучения не само в специфичните за авиацията направления. Фокусирахме се върху развитието и надграждането на управленските и меките умения на екипите по систематичен начин.
СОФ Кънект, като компания, има солидни традиции в социалния диалог. Продължаваме да работим в тясно сътрудничество с нашите социални партньори, като същевременно създаваме нови стандарти за поведение и ефективност на работа и поставяме клиента в центъра на нашите дейности.
Посоката за 2024 г. ще бъде тази, която вече сме определили и трансформацията към компания, за която нашите хора ще бъдат много горди да работят, ще продължи.
Какви са вашите финансови прогнози за 2024 г.?
През 2024 г. дейността на летището ще продължи да се разраства чрез развитие на свързаността и добавяне на услуги, като нова безмитна шопинг зона, нови магазини (Relay и Jazzy Nuts, които бяха отворени миналата седмица), увеличаване на предложенията за храни и напитки с нови павилиони и допълнителни паркоместа.
Ние ще продължим трансформацията на летището към индустриалните стандарти чрез цифровизация с нова ERP система, започване на подмяната на операционните системи и т.н.
По отношение на инвестициите, през 2024 г., ще има ускоряване след две години на проектиране и получане на разрешения за някои големи проекти, които предстои да стартират.
Ще бъде изграден нов открит паркинг, ще започнем обновяването на покрития паркинг, компанията ще продължи да обновява зоната на летището, за да гарантира безопасността на пътниците.
Системата за обработка на багажа, която е сърцето на аеропорта, също ще да бъде обновена през следващата година.
Кои са следващите големи инвестиционни проекти на СОФ Кънект?
През 2024 г. ще бъдат изградени постоянни открити паркинги, според концесионния договор. Веднага след това ще започнем ремонт на многоетажния покрит паркинг, повишавайки безопасността на потребителите.
Фермата за гориво ще бъде проектирана и оборудвана с пожарогасителна система, като обновяването ще ни позволи да използваме SAF (устойчиво авиационно гориво).
Друг голям проект е проектирането на фотоволтаична централа от 5 MWp за собствено потребление, чието строителство ще започнем през 2024-25 г.
Междувременно, проектът за обновяване на Терминал 2 се ускорява с новата шопинг зона, новите павилиони за храни и напитки, бизнес салони и други. Най-важното - дизайнът, пътникопотоците и взаимодействието с Терминал 2 са готови за старт на проектирането на Терминал 3.
През октомври се проведе първото кариерно изложение в авиоиндустрията в България, организирано от СОФ Кънект. Доволни ли сте от резултатите и какви са бъдещите ви планове относно събитието?
Това наистина беше първото кариерно изложение в авиацията, организирано в България, като е един от нашите социални ангажименти да подобрим функционирането си като екосистема и да развиваме общността на летището.
2023 г. беше пилотна година за проекта и поканихме 5 компании да участват: BULATSA, Lufthansa Technik, Swissport, Goldair и Dufry. Постигнахме голям успех и имахме повече от 400 посетители, които ни дадоха много положителни отзиви за събитието.
Изложението привлече интереса на много други компании, свързани с летището, и ние вярваме, че следващата година ще имаме значително повече изложители и посетители. Амбицията ни е Sofia Air Careerport да се превърне в емблематичен ежегоден форум за индустрията в България.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Бизнес климатът във всички сектори се влошава през октомври
преди 28 минAI вече пише една четвърт от кода на Google
преди 59 минЕвропа и САЩ се боят от инфлацията. Но по различни причини
преди 1 часПроизводствените цени с 0.8% спад през септември
преди 1 часАвиацията пред изгубено десетилетие заради забавените доставки на самолети
преди 1 часРядък изглед от космоса: Ледник в Антарктида сякаш дими
преди 1 часПрочети още
Тръмп заплаши ЕС: Ще платят „висока цена“, ако стана президент
darik.bgДжо Байдън нарече симпатизантите на Тръмп “боклук“ (ВИДЕО)
darik.bgХиляди грузинци излязоха по улиците на Тбилиси, за да протестират срещу изборните резултати
darik.bgДимитър Бербатов участва в тренировката на ЦСКА
dsport.bgСтадион "Варна" ще струва 139 милиона
dsport.bgИвелина Драгнева, репортер на bTV, стана майка на момченце
9meseca.bgКак да обзаведете спалнята, ако имате алергии
idei.bgЖилище от 11 кв.м - възможно ли е?
idei.bgКак да намалите сметките за отопление у дома
idei.bg