Изключително добре запазен череп на гигантски плиозавър - праисторическо морско чудовище, е открит на плаж в графство Дорсет в Южна Англия. Находката може да разкрие някои от тайните на тези вдъхващи страхопочитание същества, посочва CNN.

Плиозаврите доминират в океаните по времето, по което динозаврите бродят по земята. Откритият фосил е на около 150 милиона години - почти 3 милиона години по-млад от всяка друга находка на плиозавър.

Изследователите анализират екземпляра, за да определят дали може да е от вид, нов за науката.

Първоначално забелязана през пролетта на 2022 г., вкаменелостта, заедно със сложните разкопки и продължаващото научно изследване, е подробно описана в предстоящия документален филм на BBC „Атънбъро и чудовището от морето Джурасик“. 

Представен от легендарния натуралист сър Дейвид Атънбъро, той ще бъде излъчен на 14 февруари.

Огромните размери на месоядното морско влечуго са толкова внушителни, че черепът, изкопан от скала на Джурасик коуст в Дорсет, е дълъг почти 2 метра. В своята фосилизирана форма екземплярът тежи над половин метричен тон.

Плиозаврите могат да нараснат до 15 метра дължина, според Encyclopaedia Britannica.

Фосилът е заровен дълбоко в скалата, казва местният палеонтолог Стив Етчес, който помага за разкриването му. Изваждането му се оказва опасна задача, тъй като екипът се състезава с времето, преди да дойдат летните бури и скалата да ерозира, отнасяйки вкаменелостите със себе си.

Етчес за първи път разбира за съществуването на фосила, когато приятелят му Филип Джейкъбс му се обажда, след като се натъква на част от черепа на плиозавъра на плажа.

Още в самото начало те са развълнувани, защото челюстите му са затворени, което показва, че фосилът е завършен, посочва Етчес. След като с дронове идентифицират останалата част от плиозавъра, ученият и неговият екип започват триседмична операция по изваждането на вкаменелостта.

Етчес се заема със задачата старателно да възстанови черепа. В процеса на работа се оказва, че калта и костите са се напукали, но скоро всичко е сглобено. „Чудо на природата“ е, че този фосил е в толкова добро състояние, добавя Етчес. „Той е умрял в правилната среда с много седиментация.“

Страховит хищник на моретата

Почти непокътнатият фосил хвърля светлина върху характеристиките, направили плиозавъра наистина страховит хищник.

С огромни и остри като бръснач зъби, той използва различни сетива, включително сензорни ями, все още видими на черепа му, които му позволяват да открие промени във водното налягане, според документалния филм.

Плиозавърът е имал захапка, два пъти по-силна от тази на соленоводен крокодил – животното, което разполага с най-мощните челюсти на планетата днес.