Epic Games - създател на популярната видеоигра Fortnite, спечели дело срещу Google. Аргументите на компанията бяха, че магазинът за приложения на технологичния гигант е е действал незаконно като монополист.

Ако съдебното решение бъде потвърдено, това би могло да преобърне цялата икономика на онлайн магазините за приложения.

Съдебните заседатели са взели решение в полза на Epic по всички обвинения след продължилия повече от месец съдебен процес, в който Google беше обвинена, че е предприемала действия за премахване на конкуренти и е таксувала разработчиците на приложения с неоправдано високи такси до 30%.

През януари съдът ще започне да работи по налагането на съответните мерки.

Съдебното решение е поразителна загуба за Google, която заедно с Apple разполага с едни от най-големите магазини за приложения.

Ако решението на съда бъде потвърдено, то има потенциал да предостави на разработчиците по-голямо влияние относно това как се разпространяват техните приложения и как печелят от тях.

От Google заявиха, че ще обжалват. "Ще продължим да защитаваме бизнес модела Android и ще останем силно отдадени на нашите потребители, партньори и на по-общата екосистема на Android," заяви Уилсън Уайт, вицепрезидент по обществената политика в Google.

Главният изпълнителен директор на Epic Games Тим Суийни приветства решението на съда в социалната мрежа X, наричайки го "Google Play монопол."

Част от обвиненията на Epic бяха свързани с това, че Google незаконно обвързва своя магазин за приложения и услугата си за разплащане, което означава, че разработчиците са задължени да ползват и двете, за да може приложенията им да попаднат в магазина.

И макар магазинът за приложения да представлява много по-малка част от приходите на Google, в сравнение с много печелившата дейност на онлайн търсенето, той има символична важност като основен „пазач“ на милиарди мобилни телефони и таблети.

Google може да бъде принудена да позволи повече приложения на телефоните с Android и да изгуби приходи от дела, който взема от покупките в самите приложения.

"Днешната присъда доказва, че практиките на магазина за приложения на Google са незаконни, а компанията злоупотребява с монополното си положение, за да получава прекалено високи такси, да задушава конкуренцията и да ограничава иновациите," се казва в изявление на Epic на уебсайта на компанията.

От Google отричаха да имат някаква вина, заявявайки, че се конкурират "интензивно по цена, качество и сигурност" с магазина за приложения на Apple App Store.

Адвокатът на Google Джонатан Кравис заяви пред съдебните заседатели, че "Google не иска да губи по 60 милиона потребители на Android в полза на Apple всяка година." Google намали таксите си, за да се конкурира с Apple, каза още Кравис. "Това не е поведение на монополист," заяви още той.

Epic заведе сходно антимонополно дело и срещу Apple през 2020 г., но щатски съдия отсъди преобладаващо в полза на Apple през септември 2021 г.

От Epic поискаха Върховният съд на САЩ да възобнови ключови искове по делото срещу Apple, а компанията пък обжалва част от съдебното решение в полза на Epic, което би наложило промяна в правилата на App Store.

От Epic целенасочено заобиколиха правилата за таксуване на магазина за приложения на Google, позволявайки на клиенти да осъществяват покупки в играта директно от Epic, заяви адвокат на създателя на игри.

В резултат на това Google забрани Fortnite, а от Epic заведоха съдебно дело като ответна мярка.