Федералният резерв на САЩ остави основната си лихва без промяна, а председателят на централната банка на САЩ Джеръм Пауъл заяви, че историческото затягане на паричната политика вероятно е приключило.
Причината - инфлацията пада по-бързо от очакваното, а дискусията за понижаването на лихвите "вече е в полезрението."
"Хората вече не записват повишения на лихвите" в най-новите си прогнози, каза Пауъл на пресконференцията след последното заседание на Фед за годината. "Ние смятаме, че направихме достатъчно," заяви той, допълвайки, че повишението на лихвите "вече не е основният сценарий."
"Виждаме силен растеж, който изглежда се забавя. Виждаме трудов пазар, който се връща към баланса. Виждаме реален напредък при инфлацията," посочи Пауъл.
"Това са нещата, които искахме да видим. Обявяването на победа би било прибързано, но разбира се, въпросът е 'кога би било подходящо да започнем да понижаваме лихвите?,'" попита той.
Това е дебат, който ще занимава Фед и инвеститорите в идните седмици и месеци след две години, в които централната банка на САЩ първо ограничи изкупуването на активи, което използваше, за да подкрепя икономиката по време на пандемията от коронавирус, а след това, започвайки през март 2022 г., бързо вдигна основната си лихва от близо нула до настоящите 5.25%-5.50%.
Щатските борсови индекси скочиха след изявлението на Фед и обновените тримесечни прогнози на централната банка, продължиха да се покачват по време на пресконференцията на Пауъл и затвориха рязко нагоре.
Широкият индексът S&P 500 нарасна с около 1.4% за деня, докато Dow Jones Industrial Average записа ново рекордно високо ниво на затваряне. Щатският долар поевтиня спрямо кошница от валути, а доходността по щатските държавни облигации падна.
Трейдърите на фючърсни контракти очакват начало на пониженията на лихвите през март и прогнозират в края на 2024 г. основната лихва да е с 1.5 процентни пункта под настоящото ниво.
За институция, която не желае да обяви победа над инфлацията, обновените прогнози и тонът на Пауъл представляваха значителна промяна. Някои анализатори дори интерпретираха вчерашните събития като началото на цикъла на облекчаване на паричната политика от страна на Фед.
Пазарът на облигации приветства посланието на Пауъл. Доходността по 2-годишните щатски държавни облигации, която е обвързана с очакванията за лихвата на Фед, падна с 30 базисни пункта, което на практика беше понижение на лихвите на отворения пазар.
През последните осем седмици доходността по 10-годишните облигации, която е от съществено значение за определяне на лихвите по ипотечните и други кредити, падна с 1 процентен ход, което рядко се случва извън извънредни икономически ситуации.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Бизнес климатът във всички сектори се влошава през октомври
преди 28 минAI вече пише една четвърт от кода на Google
преди 59 минЕвропа и САЩ се боят от инфлацията. Но по различни причини
преди 1 часПроизводствените цени с 0.8% спад през септември
преди 1 часАвиацията пред изгубено десетилетие заради забавените доставки на самолети
преди 1 часРядък изглед от космоса: Ледник в Антарктида сякаш дими
преди 1 часПрочети още
Тръмп заплаши ЕС: Ще платят „висока цена“, ако стана президент
darik.bgДжо Байдън нарече симпатизантите на Тръмп “боклук“ (ВИДЕО)
darik.bgХиляди грузинци излязоха по улиците на Тбилиси, за да протестират срещу изборните резултати
darik.bgДимитър Бербатов участва в тренировката на ЦСКА
dsport.bgСтадион "Варна" ще струва 139 милиона
dsport.bgИвелина Драгнева, репортер на bTV, стана майка на момченце
9meseca.bgКак да обзаведете спалнята, ако имате алергии
idei.bgЖилище от 11 кв.м - възможно ли е?
idei.bgКак да намалите сметките за отопление у дома
idei.bg