Има три европейски държави, които са “неизменни фаворити” в сектора на ваканционните имоти, казва Кейт Еверет-Алън, партньор в имотната компания Knight Frank.

Франция, Италия и Испания могат да се похвалят с политическа стабилност, добро управление и лесен достъп до ипотечния пазар - фактори, които им помагат да наберат популярност сред чуждестранните купувачи на имоти, посочва тя.

За купувачите също така е лесно да се ориентират на пазара посредством имотните регистри, които показват колко са продадените имоти, освен това трите държави привличат купувачи с неща, като привлекателна природа и градове и добра храна, казва Еверет-Алън.

Какво да търсим?

Преди да започнете да търсите, трябва да сте наясно какво искате от имота, казва тя. Планирате ли да притежавате имота си за 5-10 години, за да го използвате за семейни почивки и по-дълги престои? Обмислянето на дохода от наем, от който се нуждаете или искате, също е важно.

Способността да отдавате имот под наем е от съществено значение. “На фона на по-високите лихви по ипотеките, виждаме, че много хора искат да отдават имотите под наем по един безпроблемен начин,” казва Еверет-Алън.

Някои страни предложиха визи за “дигитални номади” след пандемията, а те все още са атрактивни, тъй като пътуващите, които наемат жилища, искат да останат два или три месеца.

Трябва също така да сте сигурно, че можете да стигате до имота, когато поискате. “До определени пазари често не може да се лети в зимните месеци, така че ще можете ли да стигате от дома си до своя имот?” пита Еверет-Алън.

Съществува и факторът, при който “заключвате и тръгвате”, така че трябва да помислите и за местни контакти, които могат да помагат с поддръжката или охраната, когато имотът е празен.

Хората прекарват повече време от преди във ваканционните си имоти, казва Еверет-Алън. “Преди хората искаха да могат да стигат от летището до имота си в рамките на час, докато сега са готови да пътуват малко повече, защото често прекарват седмица във ваканционния си имот вместо уикенд”.

Струва си да се проверят и правилата във връзка с използването на сайтове, като Airbnb. През октомври италианският град Флоренция, например, забрани новите краткосрочни наеми през подобни платформи, докато в Париж има 120-дневен лимит годишно за отдаване на имоти под наем през Airbnb.

Франция

Франция е най-посещаваната държава в света, според световната организация по туризъм към ООН. Прованс и Алпите, с тяхната поразяваща природа и много пространство, са популярни места за инвестиции от страна на купувачи от Северна Европа, казва Еверет-Алън.

След пандемията алпийският регион е особено популярен заради откритите пространства. “Той просто отговаря на всички изисквания, като гледка, природа, пространство, възможност за поддържане на форма и прекарване на време с роднини и приятели,” казва тя.

Ски курортът Куршевел държи най-високи цени на луксозните имоти през второто тримесечие с 27 250 евро на кв. м, докато в Морзин те са най-ниски - 9 700 евро на кв. м, според данни на Knight Frank.

Франция също така насърчава хората да купуват новопостроени втори жилища в страната посредством стимули, които ги освобождават от стандартния данък за покупка в размер на 20%, ако отдават имота под наем за около 14 седмици на година.

Италия

Тоскана - със своите лозя, ферми и градове, като Флоренция, Сиена и Лука, е винаги популярна, според Еверет-Алън, както и градовете, и селцата по крайбрежието на езерата в северната част на страната, които предлагат лесен планински и градски достъп.

За да получите по-голяма стойност за парите си, Пулия, която се намира на тока на италианския “ботуш,” разполага с “поразително крайбрежие, очарователни исторически градове и вкусна кухня,” казва имотният агент Сара Траверсо, съосновател на имотната агенция Nest Seekers International.

Траверсо, която е работила в италианския имот на своето семейство в продължение на няколко години, преди да се премести в Ню Йорк, казва, че централният регион Умбрия също е популярен със своите средновековни градове на хълмове и спокойния начин на живот.

“Запазването на местното културно наследство привлича хората, които търсят по-спокойно и по-автентично италианско изживяване,” казва тя. Остров Сицилия също става все по-популярен за ваканционни имоти.

2024 г. може да е подходящо време за покупка, като Траверсо очаква спад в цените след ръст на предлагането, което е изгодно за чуждестранните купувачи.

Италия стана популярна сред заможните чуждестранни купувачи, които си купуват имоти в страната заради въвеждането на данъчна ставка през 2017 г., която позволява плащането на плосък данък от 100 000 евро годишно за доход, генериран в чужбина, без значение колко голям е той.

Тази програма за “плосък данък” обхваща и членове на семейството, които плащат фиксиран данък от 25 000 евро годишно върху доходи в чужбина и се харесва сериозно на клиенти на Knight Frank в Европа и извън Стария континент, казва Еверет-Алън. 

Испания

Испания е популярно място за покупка на имот сред французи, британци и германци, като Балеарските острови и бляскавият град на южното крайбрежие Майорка са предпочитаните райони, според данните на Knight Frank.

Испания вероятно ще става още по-популярна сред чуждестранните купувачи заради новата виза за дигитални номади, която позволява на хора извън ЕС да живеят и работят в страната за период от до пет години.

“Ако притежавате имот и го отдавате на дигитални номади за по 2-3 месеца, това е доста изгодно,” казва Еверет-Алън.

Столицата Мадрид, която минаваше “под радара” на чуждестранните купувачи, набира популярност, защото имотите там са по-изгодни, в сравнение с Лондон или Париж.

“Това е един достатъчно голям град, които има наистина силна идентичност, добра култура и лесен достъп, тъй като в днешно време има много полети до Мадрид,” казва тя.

Луксозните имоти там са на цени от около 8 000 – 9 000 евро на кв. м, докато в Париж цените са 19 000 – 20 000 евро на кв. м, казва Еверет-Алън.

Цените на имотите в Мадрид обаче се очаква да нараснат с около 5% през 2024 г., според прогнозата на Knight Frank, докато тези в Париж ще скочат с 2%, а тези в Лондон ще останат без промяна.