Ако не научим децата си на най-важните уроци за парите още в ранна възраст – от годините им в детската градина до юношеството, те по всяка вероятност ще направят доста финансови грешки като възрастни.

„Една от най-големите ми родителски грешки е, че не поставих приоритет на финансовата грамотност на децата ми“, казва 67-годишен милионер.

„Те вече са големи и имат собствени деца, но ако можех да върна времето назад, щях да ги науча на шест основни урока“, допълва финансовият консултант и автор на редица книги в сферата на личните финанси Майкъл Ярдни.

Трябва да изчакаш, за да си купиш нещо, което искаш

Децата трябва да се научат, че когато наистина искаш нещо, ще трябва да почакаш, докато не спестиш пари, за да можеш да си го позволиш.

Проблемът е, че всички ние искаме най-доброто за децата ни, ето защо основната грешка, която допускаме е, да им купуваме всичко, което може би ни е липсвало като малки. Батут? Няма проблеми. Нови дрехи? Добре. Нова играчка? Купуваме я.

Търпението е ключът към този урок. Ако играчката струва 20 долара, то можем да накараме детето да пести по 5 долара в следващите четири седмици. Те ще оценят играчката повече, защото са положили усилия, за да я получат.

Който има най-много играчки не е победител

Всички ние обичаме да притежаваме различни неща. Това обаче е един от най-големите врагове на управлението на парите ни.

Днес в социалните мрежи или списанията виждаме какво купуват и притежават известните и богатите. Ето защо доста хора си мислят, че трябва да работят повече, за да могат да си позволят различни продукти и услуги.

Вещите обаче няма да ни направят богати. Това, което може ни помогне по пътя към богатството, са хората и опитът. „Истинското богатство“ е това, което остане в портфейла ви в края на месеца, казва Ярдни. 

Колкото по-скоро започнете да пестите, толкова по-бързо ще може да увеличите парите си

Сложната лихва е осмото чудо на света. Който я разбира - я събира, който не я разбира - я плаща, казва Алберт Айнщайн. Ето защо е особено важно да пестим всеки месец, за да можем да увеличаваме парите си с течение на времето.

Ако насърчим детето ни да пести и инвестира колкото се може по-рано, това ще му осигури по-светло финансово бъдеще.

Обяснете му какво означават пасивните доходи

Доходите ни могат да бъдат разделени на линейни и пасивни. При първите ние разменяме времето си за пари, или иначе казано - ходим на работа, за да получим аванс и заплата. Ако не работим, няма да получим тези доходи. 

Пасивните, от своя страна, са тези, които получаваме, без вече да полагаме усилия за тях. Както казва Уорън Бъфет, докато не измислим как да печелим пари, докато спим, ще работим, докато умрем.

Днешният дълг е утрешна бедност

Когато сме млади, най-често мислим какво ще ни направи щастливи днес, а не утре или след 10 години. Това обаче често води част от хората до големи задължения и по-трудни години на старини.

Ето защо е добре да научим децата, че има добър и лош дълг, както и че задълженията, които трупаме за покупката на вещи, водят до бедност на по-късен етап от живота.

Късметът идва чрез усърдна работа

Много от нас си мислят, че успехът на другите хора се дължи на късмета. Може би тези успешни хора са били „на подходящото място, в подходящия момент“ или са „познавали точния човек“. Истински успешните хора обаче разчитат най-вече на себе си, като работят усърдно.

Ето защо, ако намерите нещо, което ви е интересно и може да ви прехранва, направете така, че да станете много добри в тази сфера. Това ще ви помогне да постигнете целите си, включително и финансовата си свобода.