Нападенията от страна на подкрепяните от Иран йеменски бунтовници хути над кораби в Червено море вече разтърсиха глобалната търгoвия. А може би предстоят още проблеми и увеличения на цените при доставките на стоки и горива.

Няколко големи транспортни компании и превозвачи на петрол временно спряха преминаването на свои кораби през Червено море, след като над 10 плавателни съда са атакувани от началото на войната между Израел и Хамас в началото на октомври.

Изглежда обаче, че идва помощ. Министърът на отбраната на САЩ Лойд Остин, който е на посещение в Бахрейн, заяви, че страната му ще създаде ново формирование, което да защитава корабите в региона, съвместно с Обединеното кралство, Бахрейн, Канада, Франция, Италия, Нидерландия, Норвегия, Сейшелите и Испания.

MSC, Maersk, Hapag Lloyd, CMA CGM, Yang Ming Marine Transport и Evergreen обявиха, че незабавно започват да пренасочват всички свои кораби, за да гарантират сигурността на моряците и плавателните съдове. Общо тези превозвачи отговарят за транспорта на около 60% от глобалната търговия.

От Evergreen обявиха, че временно ще спрат да приемат товари, предназначени за Израел, преустановявайки транспортните си услуги до страната. Orient Overseas Container Line (OOCL) - част от китайската COSCO Shipping Group, също спря да приема товари за Израел, изтъквайки като причина оперативни въпроси.

“Около 30% от вноса на Израел идва през Червено море с контейнеровози, които се резервират два или три месеца предварително за потребителски или други продукти, което означава, че, ако пътуването сега бъде удължено, продукти със срок на годност два до три месеца няма да си струва да се внасят от Далечния изток,” заяви пред CNBC Йони Есаков, който оглавява изпълнителния съвет на Израелската транспортна камара.

“Някои вносители ще трябва да увеличават стоковите си запаси заради несигурността и да плащат много повече, а други ще изгубят свои пазари,” допълва Есаков.

Вчера петролният гигант BP обяви, че също спира превозите през Червено море на фона на продължаващите нападения от страна на бунтовниците хути.

“Безопасността и сигурността на нашите хора и на тези, които работят от името на BP, е приоритет. Предвид влошаващата се ситуация със сигурността на транспорта в Червено море, BP взе решение временно да прекрати всички превози през него,” обявиха от компанията.

“Ще следим постоянно тази предпазна кауза, в зависимост от променящите се обстоятелства в региона,” посочиха още от там.

Групата за петролни танкери Frontline също обяви, че избягва Червено море.

Нападенията вече повишиха разходите за морски транспорт. От началото на войната между Израел и Хамас цените на превозите от Азия до Източното крайбрежие на САЩ са нараснали с 5%, до 2 497 долара за 40-футов контейнер, според Freightos.

Превозите може да станат още по-скъпи, тъй като големи компании избягват Суецкия канал, който се влива в Червено море и избират да заобикалят около Африка, за да стигнат до Индийския океан.

Това увеличава пътуването с до 14 дни, което води и до по-големи разходи за гориво. И тъй като на корабите им отнема повече време, за да стигат до своите дестинации, заобикалянето води до очаквания за недостиг на плавателни съдове.

Забавянията на доставките на контейнери и суровини са неизбежни.

Контейнерният транспорт представлява близо една трета от глобалната търговия, като стойността на превозваните стоки възлиза на 1 трлн. долара, според Майкъл Олдуел - изпълнителен вицепрезидент, отговарящ за морската логистика в Kuehne+Nagel.

“Около 19 000 кораба преминават през Суецкия канал годишно,” казва Олдуел. “Очаква се удълженото време, прекарано по вода, да отнеме 20% от капацитета на глобалния флот, което може да доведе до потенциално забавяне на наличността на ресурси за корабоплаване.

Ще има и забавяния при връщането на празни контейнери от Азия, което единствено ще задълбочи проблемите по веригата на доставки", допълва той.

От рейтинговата агенция Moody’s обърнаха внимание на закъсненията в уведомление до своите клиенти.

“Ако продължи повече от няколко дни, тази ситуация ще има положителни кредитни последици за индустрията за контейнерни превози и за танкерите и сухите насипни товари,” пише Даниел Харлид, старши кредитен служител в Moody’s.

“Тя обаче повишава и риска за по-нататъшно нарушаване на веригите на доставки,” допълва той.

Застрахователите също променят своите позиции, което би могло да доведе до прехвърлянето на по-високите разходи върху транспортните компании и потребителите.

Съвместният военен комитет (JWC), който включва членове на синдиката от Lloyd’s Market Association и представители от пазара на лондонските застрахователни компании, обяви, че разширява високорисковата си зона от 15 до 18 градуса северна географска ширина.

“Зоната в Червено море беше разширена с 3 градуса на север, така че да обхваща изстрелването на ракети от Йемен,” заяви Нийл Робъртс, ръководител корабоплаване и авиация в Lloyd’s Market Association.

Червено море и Аденския залив на юг от Йемен вече са в списъка на JWC, тъй като и за двете зони е необходимо уведомяване за пътувания от 2009 г. Решението за разширяване на високорисковата зона влияе на съображенията на застрахователите по отношение на застрахователните премии.

Промяната на маршрутите вероятно също така ще засегне и вече изпитващата затруднения икономика на Египет, която пострада от спад в туризма заради войната между Израел и Хамас.

Египет притежава, управлява и поддържа Суецкия канал. От компанията Suez Canal Authority обявиха, че са генерирали рекордните 9.4 млрд. долара през финансовата 2022-23 г.