Цените на петрола паднаха с над 1% вчера, след като Ангола реши да напусне Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК), което поставя под въпрос усилията на алианса да повиши стойността на суровината чрез намаляване на добива.

Фючърсите на петрола от сорта брент поевтиняха с 1.14%, до 78.76 долара за барел, докато спадът при щатския лек суров петрол (WTI) е от 1.29% до 73.26 долара за барел.

Понижението на цените от над 1% дойде, след като стана ясно, че Ангола планира да напусне ОПЕК. Петролният министър на страната Диамантино Азеведо обяви, че членството й в ОПЕК не обслужва нейните собствени интереси.

Водената от Саудитска Арабия група се опитва да повиши цените на петрола с намаление на добива от страна на водещите й членове. Ангола произвежда 1.1 млн. барела дневно спрямо 28 млн. барела за групата, като цяло.

На срещата на върха през ноември африканската страна не се съгласи с решението на ОПЕК, че трябва да намали добива си, за да подкрепи целта на организацията.

Спадът на добива от страните-членки за момента е компенсиран от рекордното производство на петрол в САЩ. През миналата седмица то нарасна до 13.3 млн. барела на ден, с което беше подобрена предходната върхова стойност от 13.2 млн. барела.

Рано днес цените на петрола отчетоха ръст от 1%, с което възстановиха стойността си от сряда. Повишението идва на фона на напрежението в Червено море. 

Няколко големи транспортни компании и превозвачи на петрол временно спряха преминаването на свои кораби през Червено море, след като над 10 плавателни съда бяха атакувани в района от началото на войната между Израел и Хамас в началото на октомври.

През Суецкия канал минава около 12% от световната търговия. Той е най-важният морски път между Азия и Европа, особено за превоз на втечнен природен газ и петрол.