Годишният процент по разходите (ГПР) по жилищните кредити в лева у нас достига най-високото си ниво от малко над 2 години, показва справка на Darik Business Review.

Данни на Българска народна банка сочат, че в края на ноември показателят нараства до 2.92 на сто спрямо 2.86 на сто за преди месец и 2.81 на сто за година по-рано.

Това е най-високата му стойност от октомври 2021 г., когато ГПР се равняваше на 2.93 на сто.

За последно той беше над 3% през март 2021 г. (бел. ред. 3.02 на сто).

Започва ли повишението на лихвите и у нас?

Голяма е вероятността 2024 г. да е годината на по-високи лихви в страната. За това предупреждават от централната банка в последните шест месеца.

Първоначално от БНБ обявиха очакванията си за по-високи лихви по кредитите през юли, а по-късно информираха и за възможен ръст на необслужените заеми в страната.

Не трябва да се забравя, че днес лихвите у нас са едни от най-ниските в Европа, като също са в пъти под нивата на тези в САЩ.

Как се изчислява ГПР?

В държавите от Европейския съюз действа хармонизиран регламент за изчисляването на годишния процент на разходите, който е разписан и в Закона за потребителския кредит в България. 
 

Формулата включва всички възможни варианти на усвояване и олихвяване на кредитите, но в най-общи линии, за да бъде пресметнат ГПР, общата сума на комисионите, таксите и задължителните застраховки трябва да се добави към тази на всички дължими лихвени плащания, след което да се пресметне общият процент за всяка година от срока на кредита.