Управителката на централната банка на Турция Хафизе Гайе Еркан каза, че се е преместила да живее при майка си заради високите наеми в Истанбул.

"Как може Истанбул да е по-скъп от Манхатън?“, коментира тя пред местното издание Hurriyet, позовавайки се на предишното си работно място в Съединените щати. 

Като високопоставен държавен служител Еркан получава брутна заплата от 161 000 турски лири (5600 долара) без допълнителните бонуси, докато минималната заплата в страната е 17 000 лири (578 долара).

Еркан предлага увеличаване на броя на социалните общински жилища като решение на жилищната криза.

"Не е нужно един човек да има 10 къщи. 10 души трябва да имат 10 отделни къщи“, добавя тя.

Хафизе Еркан казва още, че следи отблизо цената на картофите, червеното месо и млякото на пазара. 

"Хлябът, млякото и горивата оказват сериозно влияние върху инфлацията. Когато видя пазар или магазин, който продава същия продукт на различна цена, ги питам за това", казва Еркан.

Тя заяви, че е задавала въпроси на чистача на жилището ѝ за пазарните цени, защото, по думите ѝ, хората не вярват на статистиката.

"Когато му казах, че цените са паднали, той не се съгласи и настояваше да отида и да видя цената на лука в кварталната бакалия", обяснява управителката на турската централна банка. 

Средните месечни цени на наемите са се увеличили със 117% за една година в Турция, според проучване на базирания в Истанбул изследователски институт BETAM. 

В някои от засегнатите от земетресението през февруари 2023 година провинции наемите са се увеличили повече от два пъти.

Глобалният индекс на цените на жилищата на международната консултантска фирма за недвижими имоти Knight Frank показва, че Анкара, Измир и Истанбул са провинциите с най-голямо увеличение на цените на жилищата сред общо 150 региона в света, съответно със 135.3%, 133% и 127.3% на годишна база.