Не само човешкият живот ще бъде променен от бързия напредък в генеративния изкуствен интелект.

Героите от игрите, или т. нар. NPC (от англ. non-plаyаble character, т.е. персонажите, които не се контролират от играчите), населяващи виртуалните светове, със сигурност ще бъдат по-различни в близко бъдеще, пише CNBC. 

До момента тяхното "поведение" до голяма степен беше базирано на ограничени скриптове, но AI може да го направи доста по-адекватно и разнообразно. Скорошното партньорство между Microsoft Xbox и Inworld AI е отличен пример за това. 

По-добрият диалог, който тези герои ще могат да водят с играчите, е само първата стъпка. 

"Ние създаваме технология, която позволява на NPC да се развиват отвъд предварително дефинираните роли, да се адаптират към поведението на играчите, да се учат от взаимодействията и да допринасят за един по-жив свят на играта“, казва Кайлан Гибс, главен продуктов директор и съосновател на Inworld AI .  

Това също е и възможност за разработчиците и продуцентите на игри. Преминаването от скриптиран диалог към динамични разкази, управлявани от играча, ще увеличи "потапянето" в нея по начин, който стимулира повторното възпроизвеждане, задържането на потребителите и, разбира се, приходите.

Взаимодействието между мощните видеокарти и игрите от години е част от историята на успеха на американската компания Nvidia, но сега тя разполага и с още един инструмент в лицето на AI.

„Всички разработчици се интересуват от това как изкуственият интелект може да повлияе на процеса на създаването на видеоигри“, коментира пред CNBC Джон Спицер, вицепрезидент на разработчиците и технологиите за производителност в Nvidia.

Кога AI ще започне да прави игри? 

Отдавна е ясно, че технологичните ограничения и възможности предопределят световете на игрите, които разработчиците могат да създадат.

Технологията зад героите с изкуствен интелект, според Гибс, ще се превърне в катализатор за нова ера на разказване на истории, творческо изразяване и иновативен геймплей.  

Бинг Гордън, съветник на Inworld и бивш главен творчески директор в Electronic Arts, смята, че най-големият напредък в игрите през последните десетилетия е свързан с подобрението във визуалната прецизност и графиката, но в бъдеще AI ще преработи света както на геймърите, така и на дизайнерите на игри.

"Изкуственият интелект ще даде възможност за наистина завладяващи светове и сложни разкази, които поставят играчите в центъра на историята. Освен това AI, който влияе върху фундаменталната механика на играта, има потенциала да увеличи ангажираността и да привлече играчите по-дълбоко в сюжета", обяснява Гордън. 

Първата голяма възможност за AI поколението може да е в производството на игри. При други професионални задачи, като например създаване на презентации и текстове, генеративният изкуствен интелект вече върши работа, която преди отнемаше няколко дни, за броени минути. 

Ако първоначалният дизайн на сценария и създаването на диалози на NPC-тата в игрите са направени от алгоритъм за изкуствен интелект, това ще освободи време на разработчиците да се съсредоточат върху по-завладяващите и креативни части от процеса по създаване на играта, смятат експертите. 

Скорошно проучване на консултантската компания Bain отбелязва, че AI вече поема някои задачи, включително предпродукция и планиране на съдържанието в игрите. Скоро той ще играе по-голяма роля в разработването на героите, диалозите и околната среда. 

Изследванията на Bain показват, че ръководителите на игрите очакват AI да управлява повече от половината от процеса по разработката на игри в рамките на следващото десетилетие.

Това може да не доведе до по-ниски производствени разходи, като водещите заглавия могат да натрупат общи разходи за разработка от 1 милиард долара, според оценките, но ще позволи игрите да се произвеждат по-бързо и с по-добро качество.

Освен това изкуственият интелект ще включи и самите геймъри в създаването на съдържание. Това означава, че повече игри ще предлагат т. нар. „режим на създаване“, при който част от сюжета се създава от самия потребител. 

Какво ще стане с разработчиците? 

Настоящият недостиг на човешки талант, който съществува в сектора на софтуерното инженерство, не е нещо, което AI ще реши в краткосрочен план.

Но изкуственият интелект може да освободи време за разработчиците, което те да отделят за творчески задачи и да научат как най-добре да използват новата технология, докато експериментират. 

Според проучване на CNBC, 72% от работниците, които използват AI, казват, че това ги прави по-продуктивни.

"Генеративният AI е все още в началната си фаза в гейминг индустрията и нововъзникващият пейзаж от играчи, услуги и т.н. е много динамичен, променя се с всеки изминал ден.

Както при всички нововъзникващи технологии, очакваме той да се развие бързо през следващите няколко години“, коментира анализаторът на Bain Андерс Кристоферсън. 

В процеса на разработване на игри генеративният AI вече се използва от много хора. Програмистите използват Copilot и ChatGPT в писането на код, концептуалните артисти експериментират с приложения, като Stable Diffusion и Midjourney.

Съществува и голям интерес към автоматизираното тестване на игри, допълнено с AI.

Непредвидими светове 

Партньорството на Microsoft и Inworld ще тества две от ключовите последици от AI в индустрията на видеоигрите - време за проектиране и помощ при генериране на разказ.

Ако в една игра има хиляди NPC, а AI генерира отделни предистории за всеки от тях, той може да спести огромно време за разработка. А ако алгоритъмът работи, докато играчите взаимодействат с тези герои, това също може да подобри усещането от играта.

Последното обаче ще бъде по-трудно да се постигне заради т. нар. "халюцинации" на езиковите модели. Те възникват, когато алгоритъмът генерира отговори, отклоняващи се от контекста или рационалното значение.

При подобни случаи чатботовете говорят безсмислено, но граматически правилно, за неща, които нямат никаква връзка с дадения контекст. 

Видеоигрите са предназначени за предвидими герои, които не се отклоняват от сценария и не започват да говорят за неща, които не съществуват. Те се държат по предсказуем начин, създаден от дизайнерския екип.

Предсказуемостта, всъщност, е основен компонент в света на видеоигрите и процеса на проектиране. Т. нар. игри "с отворен край", при които няма фиксирани сюжетни линии са вълнуващи, поради чувството за безкрайни възможности, но, за да функционират надеждно, в тях са вградени механизми за контрол и предвидимост на отделните компютърно управлявани герои и елементи. 

Непредсказуемостта в света на игрите е непозната територия, в чието изследване изкуственият интелект би могъл да изиграе важна роля.