Технологията за безжичен трансфер на данни, по-известна като Wi-Fi, навършва 25 години. Днес тя е неразделна част от ежедневието ни.
По-младите поколения едва ли си спомнят времената, в които кабелната връзка беше задължителна за достъпа до интернет, тъй като в днешно време Wi-Fi е най-популярният начин за връзка с Мрежата.
Тя е стандартен елемент от всички компютри, телефони, телевизори, смарт часовници и безброй други устройства, а обхватът ѝ продължава да расте.
И все пак, за разлика от други новаторски технологии с добре документиран произход, за началото на Wi-Fi се носят различни митове и легенди, пише Fast Company.
Официалният старт
Официалният старт на Wi-Fi технологията се състои на 15 септември 1999 г., когато коалиция от компании се ангажира да гарантира, че безжичната свързаност ще работи безпроблемно на устройства от различни производители.
Името „Wi-Fi“ може да е изглеждало странно в началото, но със сигурност е по-започнящо се от IEEE 802.11b - техническият стандарт, който стои в основата на технологията.
Как се появява безжичната интернет връзка?
Институтът на инженерите по електротехника и електроника (IEEE) е най-голямата техническа професионална организация в света с повече от 325 000 членове. Именно там започва дългогодишния политически и технически процес за разработване на стандарт за безжична връзка.
Вик Хейс, често наричан „бащата на Wi-Fi“, ръководи международен комитет, включващ стотици инженери от повече от 100 конкурентни компании. Разработката на въпросния стандарт отнема почти десетилетие и в нея се включват огромен брой хора от целия свят.
Въпреки това, стандартът IEEE, сам по себе си, не е достатъчен за създаване на Wi-Fi. Простото му спазване не гарантира, че устройствата ще комуникират безупречно и те често не го правят.
Тогава идва намесата на друга група, представляваща шест компании, в крайна сметка наречена Wi-Fi Alliance. Тяхната мисия е да гарантират, че безжичните устройства могат да се свързват надеждно и че тази съвместимост ще продължава с развитието на технологията. Тези пионери популяризират визията си на пресконференция, организирана в деня на стартирането на Wi-Fi.
Историята на Wi-Fi обаче е още по-интересна, защото разклоненията ѝ стигат чак до Холивуд, Хавай и Нидерландия. По време на Втората световна война актрисата Хеди Ламар и композиторът Джордж Антейл стават пионери на радиоразпространението, което по-късно се превръща и в критичен стълб на Wi-Fi.
През 1971 г. професор Норм Абрамсън оглавява ALOHAnet - безжична мрежа, която свързва Хавайските острови. По-късно квалифициран холандски екип от National Cash Register интегрира тези технологии и препоръчва на IEEE да установи стандарт за безжична мрежа.
Кой е истинският изобретател на Wi-Fi?
Отговорът на този въпрос е труден, защото просто не може да се посочи един човек. Списъкът на създателите на технологията е дълъг и включва много невъзпяти герои.
Невероятният успех на Wi-Fi като глобален стандарт се дължи на непрекъснатите иновации. През последните 25 години те се "наслояват" върху оригиналния Wi-Fi стандарт, като винаги се поддържа обратна съвместимост, тоест новите устройства, които излизат на пазара, могат да се свързват с по-старите модели.
Това е и причината, поради която един модерен лаптоп все още може да се свърже с рутер на 10 години, например.
IEEE издава над 30 поправки на спецификациите, а Wi-Fi Alliance, който вече включва над 900 компании, осигурява не само оперативна съвместимост, но и оглавява глобални инициативи за поддържане на безпроблемна свързаност през "поколенията" на технологията. Тези подобрения са подобрили производителността на Wi-Fi повече от 4000 пъти от създаването му до момента.
Австралийският екип в CSIRO (Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation), воден от Джон О’Съливан, изследва безжичните мрежи през 90-те години, но не участва в създаването на стандарта IEEE.
CSIRO става известен със съдебната битка, започнала през 2005 г., от която печели над 400 милиона долара плащания от доставчици на Wi-Fi за патент, свързан със специфична технология с акронима OFDM.
Въпреки това, OFDM не е включен в Wi-Fi до втората му версия през 2003 г., което означава, че екипът на CSIRO не е имал пръст в разработката на оригиналното издание от 1999 г.
Това, което е сигурно, е трансформиращото въздействие на Wi-Fi върху почти всеки аспект от съвременния живот. Невидимите вълни на безжичната свързаност вече могат да откриват присъствието на хора в стаята, а скоро може да има и Wi-Fi терминали на Луната.
Размишлявайки върху пътя на Wi-Fi, изобретателите се възхищават на дълбокото му въздействие върху обществото, далеч надхвърлящо и най-смелите им очаквания.
От свързване на хората в развиващите се страни до реализацията на дистанционна работа по време на пандемията от COVID-19, Wi-Fi промени света по начини, които създателите му никога не са си представяли.
И никой от тях не знае как Wi-Fi ще преобрази живота ни през следващия четвърт век.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Домашните любимци в Китай също работят
преди 2 минС колко поскъпна биткойнът, откакто Бъфет го нарече отрова за мишки?
преди 7 минГлобалните продажби на елколи с ръст от 30.5% през септември
преди 1 часНай-големите застрахователи у нас в края на първото тримесечие
преди 1 часТайванската TSMC планира нови заводи за чипове в Европа
преди 1 часЗа първи път от десетилетия: Пустинята Сахара се наводни
преди 2 часаПрочети още
Започва работа по план на строеж на тунел под Петрохан
darik.bgМария Бакалова разкрива как се подготвя за ролята си в „Стажантът“ и споделя мнението си за Тръмп
darik.bgАзис: Обяснете на децата си, че гей е просто различен от другия или човек, на когото щастието не му се е усмихнало докрай
darik.bgМанчестър Юнайтед хвърля трансферната бомба и взима ново дуо на Байерн през януари
dsport.bgТрадицията продължава: Трето поколение Малдини в националния отбор на Италия
dsport.bgСиноптичката Лора Георгиева стана майка за втори път
9meseca.bg5 необичайни рецепти с тиква за октомври и Хелоуин
idei.bgТенденции в обзавеждането на дома през 2025
idei.bgНепретенциозни стайни растения, които ще радват окото през цялата година
idei.bg